fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Культурна апропріація: “хороші росіяни” у Парижі привласнили собі фільм Параджанова “Тіні забутих предків”

На фестивалі російського кіно, що проходив у Парижі та Таверні, показали фільм Сергія Параджанова “Тіні забутих предків” в пам’ять про політика Олексія Навального. Організатором виступила асоціація “Інша Росія”, яка вважає українську стрічку частиною “російської культури”. У посольстві України розкритикували таке рішення.
Про показ фільму повідомляється на сайті фестивалю.
Зазначається, що цей фестиваль проводять вдесяте. Цьогоріч його присвятили померлому російському політику Олексію Навальному. З 7 до 12 березня покази відбувалися у Парижі, а з 12 до 17 – у Таверні. Організовує захід асоціація “Інша Росія”.
Цікаво, що “Тіні забутих предків” росіяни показали зі зміненою назвою – “Вогненні коні”. У свою чергу організатори фестивалю закликали своїх гостей “відкрити та перевідкрити найкраще з російського кіно, минулого та сьогодення”, наголосивши на тому, що необхідно продовжувати “захищати та просувати російську культуру, зокрема у сфері кіно”.
Реакція України

Зеленська відмовилася відвідати виступ Байдена: ЗМІ заявляють, що через Навальну, а в ОП посилаються на графік

Як повідомляє “Укрінформ”, посольство України у Франції заявило, що це нахабний крок з боку російських “митців” та організаторів. У посольстві вважають, що використання українського кінопродукту на фестивалі “російського фільму” є кричущим випадком культурної апропріації. Українці закликають французьку владу вжити відповідних заходів для відновлення справедливості.
“Культура продовжує цинічно використовуватися для легітимізації російської агресії. Відомо, що роками цей фестиваль fastival du film russe спирався на підтримку російської влади. Очевидно, що, попри ніби формальну зміну акцентів організаторами, їх методи багато в чому залишаються незмінними”, – наголосили у посольстві.
Дипломати назвали цей випадок культурною апропріацією, тому попросили французьку владу розібратись з інцидентом.
Довідка
Фільм Сергія Параджанова “Тіні забутих предків” був знятий режисером у 1964 році на базі кіностудії імені Олександра Довженка. Стрічка здобула світову славу на багатьох міжнародних фестивалях. Фільм також заклав основи українського поетичного кіно, а після протестів проти арештів українських інтелектуалів став одним із головних символів дисидентського руху та боротьби українців з радянським режимом.

“Два роки десятирічної війни”: Порошенко з військовими у документальному фільмі “Прямого” розповіли, що потрібно для перемоги

Фільм здобув численні нагороди на міжнародних кінофестивалях, а також був заборонений до показу за радянської влади з 1972 по 1988 рік через мотиви “націоналізму”.
Гарвардський університет додав стрічку до списку обов’язкових для перегляду студентам, які претендують на вищий ступінь у кінознавстві. Картина також займає першу позицію рейтингу 100 найкращих фільмів у історії українського кіно.
“Тіні забутих предків” стали об’єктом українського спротиву радянській політичній системі. 4 вересня 1965 року в київському кінотеатрі “Україна” під час показу фільму почався публічний протест проти радянської влади, нової хвилі репресій проти інтелігенції тоді до протесту долучилися Іван Дзюба, В’ячеслав Чорновіл, Василь Стус.
Водночас на афіші фестивалю Параджанова називають “вірменином із Грузії, вишколений у Москві, щоб відродити зниклий український світ”. Показ відбувся у Парижі 10 березня. “Ми вважаємо, що навіть у ці неспокійні часи, попри насильство з боку нинішньої влади, необхідно продовжувати захищати й просувати російську культуру, зокрема, у сфері кіно”, – таке йдеться в описі російського фестивалю.

Ігнорують громадськість та порушують закон: українська кіноспільнота вимагає у Шмигаля відкликати Стратегію розвитку від Держкіно

Нагадаємо, стрічка “20 днів у Маріуполі” стала першою українською оскароносною картиною. Над фільмом працювали американські продюсери Мішель Мізнер і Рені Аронсон. Стрічка створена компанією Frontline.
Водночас зі скороченої міжнародної телеверсії 96-ї церемонії вручення премії Оскар організатори вирізали номінацію Найкращий повнометражний документальний фільм, у якій перемогла кінокартина “20 днів у Маріуполі” українського режисера Мстислава Чернова.
В основі фільму — відео, зняте командою інформаційного агентства Associated Press, відеооператором Мстиславом Черновим, фотографом Євгеном Малоліткою та продюсеркою Василиною Степаненко в оточеному російськими військами Маріуполі. Вони прибули в місто за кілька годин до російського вторгнення і залишили його зеленим коридором через 20 днів. Їм вдалося вивезти весь відзнятий матеріал, зафіксувавши розстріли цивільних, дітей, братські могили та обстріл пологового будинку.
Прем’єра стрічки відбулася на фестивалі незалежного кіно Санденс у січні 2023 року. Раніше український фільм “20 днів у Маріуполі” Мстислава Чернова переміг у номінації “Найкращий документальний фільм” премії BAFTA.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Культурна апропріація: “хороші росіяни” у Парижі привласнили собі фільм Параджанова “Тіні забутих предків” appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією