Туреччина запропонувала новий проект договору, який передбачає “референдум” на українських окупованих територіях, позаблоковість України та заморожування війни на лінії бойових дій. Документ просувається за посередництва президента Реджепа Таїпа Ердогана.
Про існування нового проекту договору, який, на думку Туреччини, заморозить війну між Росією та Україною, вдалося дізнатись редакції “Нова-Європа”.
За інформацією джерела, він є ініціативою турецької сторони. Видання стверджує, що текст документа на даний момент отримали всі три сторони, тобто Туреччина, Росія та Україна.
Зазначається, що документ базується на перших переговорах у Стамбулі, а деякі формулювання з травня 2022 року увійшли до нового тексту. Видання також пише, що ця ініціатива може отримати підтримку від деяких європейських політиків і буде пропонуватися для підтримки окремим країнам “Глобального Півдня”.
Кремль почав інформаційні операції, щоб підштовхнути Україну до перемовин – ISW
За даними видання, “мирний план” Туреччини передбачає:
– взаємне зобов’язання США та Росії про незастосування за жодних умов ядерної зброї, а також поновлення договору про обмеження стратегічних озброєнь (СНО-3), причому за неможливості одностороннього виходу з нього в майбутньому;
– заборону на втручання у внутрішні справи іншої країни у будь-який спосіб, який може спричинити дестабілізацію її уряду;
– заморожування війни по поточній лінії фронту;
– зобов’язання провести у 2040 році референдуми: загальноукраїнський щодо зовнішньополітичного курсу країни, а також референдуми під міжнародним контролем на всіх українських територіях, анексованих на момент заморожування війни Росією;
– гарантії позаблокового статусу України до 2040 року;
– обмін полоненими за формулою “всіх на всіх” ;
– Росія не заперечує проти вступу України до Євросоюзу.
Водночас видання зауважує, що ймовірність ухвалення цього проєкту договору залишається невисокою. Це вже мінімум дев’ятий подібний “документ”.
Війна в Україні може поширитись на Європу, а “мовне питання” стати причиною для цього – глава МЗС Туреччини
Там нагадують, що українська “формула миру”, розроблена 2022 року, містила в собі 10 пунктів. Багато з них не збігаються з новим проєктом мирного договору. Наприклад, у “формулі” є зобов’язання вивести російські війська і зафіксувати закінчення війни. Окрім того, Президент України Володимир Зеленський 2023 року називав дві ключові умови для миру:
– повернення Україні контролю над усім державним кордоном і виключною економічною зоною в Чорному та Азовському морях і Керченській протоці;
– виведення російських військ, включно з Чорноморським флотом, з усієї території України в межах кордонів 1991 року.
Тим часом заступник постійного представника Китаю при ООН Ген Шуан закликав сторони “української кризи” розпочати мирні переговори якнайшвидше.
Нагадаємо, на початку березня ЗМІ опублікували умови мирної угоди РФ та України, яку склали у квітні 2022 року, але так і не підписали. Кремль зокрема вимагав обмежити ЗСУ, заборонити Україні приєднуватися до військових блоків і отримувати військову допомогу.
Водночас канцлер Німеччини Олаф Шольц визнав безперспективність переговорів з Кремлем. Війна РФ проти України почалася і триває виключно через бажання кремлівського диктатора Володимира Путіна повністю знищити Українську державу, а зовсім не через відсутність діалогу між Києвом і Москвою, – заявив Шольц.
Раніше міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявляв, що наразі відкидаються будь-які варіанти перемовин з РФ, адже як показав досвід попередніх років, за 200 раундів переговорів з Кремлем не вдалося домовитись.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Замороження війни та референдуми в окупації: Туреччина запропонувала новий “мирний план” – ЗМІ appeared first on Прямий.
Схожі новини
Євросоюз схвалив введення кримінальної відповідальності за обхід санкцій проти Росії
Росія обстріляла житловий квартал та залізничний вокзал у Сумах: є постраждалі
Відео, яке надихає: Порошенко показав, як FPV-дронами, які він передає на фронт, нищать окупантів та ворожу бронетехніку