fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Зеленський готовий вкласти мільярди з бюджету на “університет майбутнього”, тоді як чинним інституціям критично не вистачає коштів: дослідження

Наукова сфера з моменту приходу до влади Володимира Зеленського та його поплічників знаходиться у плачевному стані. Замість реальної підтримки закладів, які вже існують, “зелене” керівництво країни готове вкласти мільярди у піар-проекти на кшталт “президентського університету майбутнього”. 
Замість того, аби обрати декілька кращих вишів і інвестувати у їхні наукові дослідження, зарплатню викладачів, розбудову освітнього простору, влада готова витратити шалені гроші будуть з державного бюджету на побудові закладу з нуля. Про це йдеться у матеріалі “Європейського інституту”.
Автори дослідження нагадали, що два роки поспіль Зеленський публічно заявляє, що одним з пріоритетів для провладної команди є розвиток науки та освіти в Україні. Навесні цього року, виступаючи на форумі “Україна 30. Освіта і наука”, президент сказав: “Країна, яка прагне бути конкурентоспроможною, має визначити освіту та науку своїми стратегічними сферами”.

Зеленський жертвує реальною українською освітою заради сумнівних “університетів майбутнього” — дослідження

На ділі ж ці слова не витримують навіть простої перевірки. До прикладу, річний бюджет 170 установ Національної академії наук – це бюджет лише одного добре забезпеченого американського чи європейського університету. А середня заробітна плата в Академії на сьогодні становить лише 9 тисяч гривень. При цьому відповідно до законодавства посадовий оклад молодшого наукового співробітника з 1 січня 2020 року повинен бути не менше подвійної заробітної плати у промисловості, тобто від 25 тисяч.
Ще й надто, українцям було радісно повідомлено, що видатки на освітню галузь у 2022 році уряд збільшив на 11,7%. Тож, загалом на роботу Міністерства освіти і науки планують витратити 172,09 мільярди гривень, тоді як цьогоріч фінансування становило 154,07 мільярдів.
Цифри не надто вражають. До того ж у будь-якому разі фінансування науки часів Зеленського порушує норми чинного законодавства, яке встановлює обсяги фінансування наукової сфери на рівні не нижче 1,7% ВВП, тоді як зараз ця сума майже вдесятеро менше.

Національне агенство із забезпечення якості вищої освіти фактично перестало існувати – голова громадської ради Міносвіти

Експерти “Європейського інституту” наводять наочний приклад, на наукову та науково-технічну діяльність закладів вищої освіти та наукових установ у 2021 році виділено аж 824,8 мільйона гривень, у 2020 році – 700 мільйонів 969 тисяч.
В той таки час 2021 році на обслуговування й забезпечення президента України, а також Офісу президента виділено 1 мільярд 266,8 мільйона гривень. У 2020-му ці витрати становили 912,4 мільйона. Туди входять витрати на проживання президента на держдачі в Конча-Заспі, куди він із сім’єю переїхав цього літа, а також на кортежі і перельоти.
Між тим, найбільше за часи незалежності підвищення витрат на науку (у порівнянні з попереднім роком) відбулося за часів П’ятого Президента Петра Порошенка у 2018 році – відразу на 25%, до 16,8 мільярда гривень, чим було задано відповідну планку на наступні роки.

Українці відзначили значне погіршення якості освіти та медицини – соцопитування

Однак практика діяльності “зеленої влади” зводить прогрес нанівець. “Потужні” реформи у сфері науки і освіти розпочалися з кардинального кроку. У вересні 2019 року Зеленський перейменував “Фонд Президента з підтримки освітніх та наукових програм для молоді” у “Фонд з підтримки освіти, науки та спорту”.
Хоча, наголошують автори дослідження, піарники Офісу президента називали це гучним словом “заснував”. На цьому реформаторські потуги заглухли до червня 2021 року, коли про цей фонд знову згадали, і Зеленський нарешті затвердив положення про його Раду. І аж нарешті 1 жовтня поточного року відбулося установче засідання цього фонду. Судячи з темпів “реформування”, хоч якась діяльність фонду розпочнеться якраз перед новими виборами президента, хоча запуск ключових програм Фонду обіцяють в лютому 2022 року.

Взірцевий університет за недосконалої системи освіти свідчить про радянське мислення — Васильєв про президентську ініціативу

У підсумку, замість системної підтримки освіти – піар-проекти на кшталт “президентського університету майбутнього”. Замість того, аби обрати 2-4 найкращі виші та інвестувати у їхні наукові дослідження, у зарплатню викладачів, у розбудову освітнього простору, шалені гроші будуть витрачені з бюджету на побудові закладу з нуля.
Створення цього проєкту і перші роки існування, за попередніми оцінками, має коштувати щонайменше 7,2 мільярда гривень. Тоді як, акцентують автори матеріалу, щороку на всі школи в Україні виділяють приблизно по 1 мільярду на впровадження реформи освіти.
Нагадаємо, раніше міністр освіти і науки Сергій Шкарлет заявив, що зарплата $4 тис. для професорів реальна, а для педагогів за підсумками 2021 року зарплата підвищиться майже на 30%.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Зеленський готовий вкласти мільярди з бюджету на “університет майбутнього”, тоді як чинним інституціям критично не вистачає коштів: дослідження appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією