fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Вибори у США: що таке “хиткі” штати і чому від них залежить, хто стане наступним очільником Білого дому

Попри те, що президента США обирають в усіх 50 штатах країни та федеральному окрузі Колумбія, доля виборів вирішується лише у невеликій їх кількості – так званих “хитких штатах” (swing states).
“Хиткими” називають штати, де немає чіткої та стабільної підтримки ані у кандидата від Демократичної партії, ані у кандидата від Республіканської партії – перемогу, залежно від волевиявлення виборців, може отримати кожен.
Такі штати є протилежністю так званих “стабільних” штатів, де згідно з соцопитуваннями беззаперечну перевагу вже має один з кандидатів. Штати, які підтримують республіканців за їхнім партійним кольором називають “червоними”, а ті де демократів – “синіми”, “хиткі” штати, , відповідно, називають також “фіолетовими” – через суміш синього та червоного.
“Хиткі” штати мають не лише практичне, а й символічне значення для американської демократії. Вони наочно свідчать, що голос кожного виборця може мати реальний вплив. У той час, як у “стабільних” штатах результат, як правило, відомий наперед, у “хитких” штатах кожен голос виборця має вагу і напряму впливає на те, хто з кандидатів стане президентом країни. А це, окрім іншого, спонукає виборців у цих штатах активно брати участь у виборах.
Також “хиткі” штати забезпечують певну політичну рівновагу в країні, адже змушують кандидатів у президенти від обох партій підтримувати інтереси широких соціальних груп і шукати компромісів, щоб отримати підтримку більшості виборців. Зрештою, саме “хиткі” штати сприяють тому, щоб кандидати запропонували реалістичні програми, які мають шанс об’єднати різні соціальні групи населення. Крім того, саме через ці штати результати виборів у США часто залишаються непередбачуваними до останнього моменту, а результат виборчих перегонів може вирішуватися голосами буквально кілька тисяч виборців.
Слід зазначити. Що кількість “хитких” штатів не є сталою, а змінюється від виборів до виборів – протягом останнього сторіччя – вона сягала від 20 до 4 штатів.
Цього, 2024 року, “хитких штатів всього сім – це Пенсильванія (19 вибірників), Джорджія (16 вибірників), Північна Кароліна (16 вибірників), Мічиган (15 вибірників), Аризона (11 виборників), Вісконсин (10 вибірників) та Невада (6 вибірників). Всього – це 93 голоси вибірників, які й вирішать, хто стане наступним президентом США..
Наразі у кандидата від Демократичної партії є 226 голосів від стабільно “синіх” штатів, у кандидата від Республіканської партії є 219 голосів від стабільно “червоних” штатів.
Від того, як мобілізують свій електорат Камала Гарріс та Дональд Трамп у семи “хитких” штатах, залежить кількість голосів виборників і, відповідно, загальна перемога на виборах президента США 2024 року.
Мічиган, Пенсільванія і Вісконсин протягом цілого покоління служили “блакитною стіною” для кандидатів-демократів. Але 2016 року Трамп із невеликою перевагою здобув перемогу над Гілларі Клінтон. 2020 році Джо Байден виграв президентські перегони, “повернувши” демократам Мічиган, Вісконсин і Пенсільванію, а також несподівано перемігши в Джорджії та Аризоні – двох штатах, мешканці яких традиційно завжди голосували за республіканців.
Станом на неділю, 3 листопада, згідно з даними аналізу опитувань New York Times, у всіх семи штатах, де триває боротьба, спостерігалося практично рівне співвідношення голосів. В Аризоні Трамп лідирував із відривом у 3 відсоткові пункти, а в решті шести “хитких” штатах – у середньому на один відсотковий пункт.
Зазначимо, що на минулих виборах президента США для перемоги Трампа над Байденом вистачило б переваги всього в 43 тисячі голосів у трьох штатах – менше ніж 1,3% від загальної кількості виборців по всій країні.
Пенсильванія, на загальну думку, має вирішальне значення для шансів Гарріс або Трампа на перемогу – кандидат, який переможе в цьому штаті, зможе довести загальну кількість голосів вибірників до 269.
Цікаво, що Пенсільванія – найважливіший “хиткий” штат з усіх, з часів виборів 1948 року всі кандидати від Демократичної партії, які програли в Пенсільванії, програвали й вибори.
Якщо Гарріс програє в Пенсільванії, то, щоб мати хоч якісь шанси на перемогу, їй потрібно буде перемогти в Північній Кароліні або Джорджії – двох штатах, які за останні чотири десятиліття голосували за демократів загалом тричі.
І навпаки, якщо Трамп програє в Пенсільванії, йому потрібно буде перемогти у Вісконсині або Мічигані, які з 1980-х років голосували за республіканця лише одного разу – за того ж Дональда Трампа вісім років тому.
Обидва передвиборчі штаби розглядають Пенсильванію як найважливіший для себе штат: Гарріс і Трамп провели там більше часу, ніж у будь-якому іншому.Кандидати та їхні союзники витратили 279,3 мільйона доларів на широкомовну рекламу в Пенсільванії до 7 жовтня, що більше ніж на 75 мільйонів доларів більше, ніж у Мічигані, який посідає друге місце.
 
The post Вибори у США: що таке “хиткі” штати і чому від них залежить, хто стане наступним очільником Білого дому appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією