fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Свято ніжності та краси? Як в Україні та світі переосмислюють 8 березня

Раніше 8 березня сприймалось як свято “ніжності та краси”‎. Така традиція бере витоки з СРСР. У 20-х роках минулого століття цей наратив поширився на країни так званого соцтабору, він відповідав ідеології радянського режиму. Але ж насправді 8 березня відзначається у багатьох країнах світу. Однак в інших культурах воно сприймається як можливість вшанувати роль жінки у суспільстві, їхню боротьбу за ґендерну рівність і досягнення у цьому.
Ще у XIX столітті в Європі та США жінки неодноразово виходили на демонстрації проти дискримінації та створювали різноманітні жіночі організації й ради. Саме ці страйки стали передумовою для створення Міжнародного жіночого дня.
У більшості держав світу жінки були позбавлені значної частини цивільних прав. Зокрема, вони не могли брати участь у виборах, а також отримували меншу ніж чоловіки зарплату попри те, що в індустріально розвинених країнах часто були змушені виконувати фізично тяжку роботу.
28 лютого 1908 року нью-йоркська Соціал-демократична жіноча організація влаштувала мітинг із закликами скоротити робочий день та забезпечити жінкам рівні з чоловіками умови оплати праці. Тоді у демонстрації взяли участь понад 15 тисяч жінок, які також вимагали надати їм виборче право.
Незабаром починають з’являтися профспілки жінок по всьому світу.
Ідею проводити в березні Міжнародний день жінок запропонували на Другому світовому конгресі соцпартії, який відбувався 1910 року в Копенгагені.
Проте організація Об’єднаних Націй офіційно затвердила дату свята лише 1975 року.
Відтоді цей день відзначають у всьому світі. На офіційному рівні з цієї нагоди заведено говорити про права жінок, їхні досягнення та роль у суспільстві.
В Україні історія змінилась після Голодомору і масових репресій. Радянська влада поступово заборонила право на аборти та ускладнила розлучення, почала наголошувати на важливості материнства. Від 1966 року 8 Березня стало офіційним вихідним днем. У 1970-х “жіночий день” дійшов до дитсадків та шкіл як своєрідний “день мам”.
Саме перенесення святкування у коло родини і змінило на території сучасної України значення свята. Міжнародний жіночий день перестали асоціювати з днем боротьби за права жінок, а зʼявились тези про красу, жіноцтво та весну.
Слід зазначити, що в українському суспільстві побутують суперечки щодо 8 березня: хтось досі святкує “день весни та краси”, хтось – відзначає День боротьби за права жінок, однак все частіше говорять про радянське походження цього свята.
Зазвичай в Україні 8 березня вихідний день, але через воєнний стан і війну, що триває, додаткових днів відпочинку не передбачено.
Проте цього року ми можемо відпочити цього дня, оскільки 8 березня припадає на суботу.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Свято ніжності та краси? Як в Україні та світі переосмислюють 8 березня appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією