fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

8 березня: міжнародний день боротьби за права жінок

У суботу, 8 березня, у світі відзначають Міжнародний день боротьби за права жінок і міжнародний мир. Першочерговою суттю цього дня є виокремлення права жінок і привернення уваги до важливих питань, як-то ґендерна рівність, сексизм, насильство щодо жінок та репродуктивні права.
У світі і в Україні, зокрема, ще досі існує об’єктивація жіночого тіла в медіа, розрив в оплаті праці не на користь жінок, “скляна стеля”, з якою вони стикаються в кар’єрі через різні стереотипи, а також ґендерно зумовлене насильство.
Проте так було не завжди. Адже у роки радянського союзу день, що покликаний нагадувати про боротьбу жінок за свої права, про досягнення жінок у культурних, політичних, соціально-економічних сферах, перетворився на свято жіночої краси і тюльпанів.
Сьогодні 8 березня – перш за все, нагода відзначити досягнутий прогрес у сфері ґендерної рівності та розширенні прав і можливостей жінок, день, коли ми вкотре маємо нагадати собі про рівність прав і можливостей для всіх, без виключення, день, коли ми маємо критично осмислити отримані досягнення та визначити подальші пріоритети на довгострокову перспективу для подолання ґендерного розриву, протидії насильству та домашньому насильству щодо жінок, які на сьогодні все ще існують, а також вживати відповідних заходів для сприяння залучення жінок до всіх сфер суспільного життя, до реального, а не декларативного процесу прийняття рішень.
Історія
8 березня 1857 року в Нью-Йорку американські текстильниці виступили з вимогами за рівну оплату праці з чоловіками, поліпшення умов праці, 10-годинного робочого дня (“марш порожніх каструль”). Страйк не дав жодних результатів, а мирний мітинг було розігнано поліцією. Дослідники часто вказують на той факт, що у 1857 році 8 березня припало на вихідний, неділю, коли текстильниці не працювали.
8 березня 1908 року в Нью-Йорку відбулася демонстрація “соціалістичних жінок”, пов’язана з текстильними страйками у 1857-58 роках. Тисячі жінок вимагали права голосу, виступили проти важких умов праці та проти праці дітей.
До 1908 року щорічні демонстрації стали настільки масштабними, що це спонукало Соціалістичну партію Америки оголосити 28 лютого 1909 першим Міжнародним днем жінок. У 1909–1910 рр. у США в останні тижні лютого відбулися марші та страйки жінок, очолені Соціалістичною партією Америки. Соціалістична партія Америки оголосила 28 лютого 1909 року першим Міжнародним днем жінок.
Сьогодні цей день – звично про рівноправ’я і однакові можливості для жінок та чоловіків. Але наразі в Україні цей день ще й про рівні виклики для усіх громадян. Війна однаковою мірою лягла на плечі як жінок, так і чоловіків.
На передовій українки – артилеристки і снайперки, керувальниці дронами і коригувальниці, медикині і рятувальниці. В тилу вони плетуть маскувальні сітки, роблять свічки для окопів, знаходять необхідне забезпечення для військових, є інструкторками і волонтерками. І навіть ті, хто зайнятий у мирних професіях роблять свій внесок у загальноукраїнську справу досягнення миру.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post 8 березня: міжнародний день боротьби за права жінок appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією