Новообраний президент США Дональд Трамп анонсував уже понад десять призначень у своїй майбутній адміністрації. У заявах ЗМІ та соцмережах глава держави окреслив свої пріоритети, зробивши особливий акцент на питаннях імміграції та зовнішньої політики. Хоча відверто проросійських фігур у команді Трампа майже немає, але чимало майбутніх топ-посадовців зарекомендували себе і великими скептиками щодо України.
“Прямий” пропонує ознайомитись з ключовими фігурами у майбутній адміністрації Дональда Трампа та їхньою позицією щодо війни в Україні.
На відміну від відносно хаотичного початку першого президентського терміну, зараз Трамп закладає основу для своєї наступної адміністрації, маючи більш чіткий план і людей, готових його реалізувати.
Дональд Трамп після перемоги на виборах активно формує свою майбутню команду в резиденції Мар-а-Лаго. Відомо, що ключові посади у сфері зовнішньої політики та оборони вже заповнені, що є важливим для України. Частина призначень потребує затвердження в Конгресі, але деякі можна здійснити за допомогою президентського указу. При цьому Деякі номінації в команду Трампа виявилися неочікуваними через акцент на особистій лояльності.
Слід зазначити, що у команді Трампа є також так звані “китайські яструби”, які активно критикують КНР. Багато консервативних політиків вважають, що Китай є головною і єдиною загрозою глобальному домінуванню США, як в економічному, так і у військовому відношенні. Хоча сам Трамп поводиться більш обачно, залишаючи більшу частину своїх нападок на Китай в основному у сфері торгівлі, він комплектує свою зовнішньополітичну команду активними критиками Китаю.
Джей Ді Венс – віцепрезидент США
40-річний сенатор від штату Огайо Джеймс Девід Венс став кандидатом на віцепрезиденство у парі з республіканцем Дональдом Трампом. Це відбулось під час з’їзду Республіканської партії у Мілвокі, штат Вісконсін.
Джей Ді Венс – живе втілення “американської мрії”. Неблагополучна дитина з бідної сім’ї виросла серед невдах і маргіналів у покинутому промисловому містечку штату Огайо. Його виховувала бабуся, оскільки батька взагалі не було, а мати вживала наркотики. Однак усе це не завадило Венсу стати високооплачуваним юристом, сенатором, а потім і напарником Трампа.
фото: Reuters
Цікаво, що перед президентськими виборами-2016 Венс різко критикував Трампа і навіть публічно називав його “ідіотом”. Однак тепер їхні думки сходяться з багатьох питань, зокрема ймовірно і щодо російсько-української війни
Джей Ді Венс відомий гучними заявами проти України. Він, наприклад, виступав категорично проти американської військової допомоги Києву. Венс також допускав, що Україні, можливо, доведеться поступитись територіями задля припинення війни з Росією. Деякі американські експерти висловлювали думку, що обрання Трампом Венса своїм віцепрезидентом – “дуже погана” новина для України.
фото: Reuters
Ще до номінації на посаду віцепрезидента, виступаючи на Мюнхенській безпековій конференції, Венс говорив, що допомога Україні не на користь США. За його словами, українці – “чудові люди, які б’ються у гідному захопленню конфлікті”, але немає стратегічної ясності щодо того, чого Америка має досягти.
Під час передвиборчої кампанії він припускав, що Україні доведеться відмовитися від своїх територій для закінчення війни. Він сказав, що війна може бути заморожена за нинішньою лінією фронту, яка стане “демілітаризованою зоною”.
Він також відмовився назвати кремлівського диктатора Володимира Путіна ворогом: “Я думаю, що він явно противник. Він конкурент. Я вважаю, що ми також маємо бути розумними по відношенню до дипломатії. Просто тому, що хтось нам не подобається, це не означає, що ми не можемо час від часу вступати з ним у розмову”.
Сьюзі Вайлз – керівник апарату Білого дому
67-річна Сьюзі Вайлз стане головою апарату Білого дому при Трампі та першою жінкою на цій посаді. Вона протягом десятиліть працювала в Республіканській партії, починаючи з успішної президентської кампанії Рональда Рейгана в 1980 році і закінчуючи обранням Ріка Скотта та Рона ДеСантіса губернаторами Флориди. Вайдз також допомогла обратися Трампу у 2016 та 2024 роках.
фото: Reuters
Окрім політики, вона працювала лобісткою у приватному секторі, у тому числі Ballard Partners, серед клієнтів якої Amazon, Google і MLB, а також у Mercury, яка співпрацює з компанією SpaceX Ілона Маска та посольством Катару.
Керівник апарату є важливою за функціоналом посадою – займається персоналом Білого дому, контролює доступ сторонніх осіб до президента США, а також веде переговори від його імені з Конгресом та представниками виконавчої влади.
Вайлз була радницею Трампа під час його першого президентства та де-факто очолювала виборчу кампанію 2024 року. Буде першою жінкою на посаді керівника апарату Білого дому. Вкрай рідко висловлює свою публічну позицію щодо зовнішньополітичних питань. Вайлз вважає за краще залишатися в тіні, тому її позиція щодо війни в Україні невідома.
Марко Рубіо – держсекретар
53-річний Рубіо, який раніше виступав критиком Трампа, зараз є одним з його близьких союзників. Його кандидатура також розглядалася для посаду віцепрезидента під час виборчої кампанії. Наразі Рубіо очолює групу республіканців у сенатському комітеті з розвідки та є членом комітету з міжнародних відносин. У разі затвердження він стане першим латиноамериканцем на посаді держсекретаря.
Рубіо має переважно “яструбині” погляди в питаннях національної безпеки та зовнішньої політики. Будучи кандидатом на праймеріз в 2016 році, Рубіо різко критикував Трампа, називав його “шахраєм”. Та з часом став одним із найзавзятіших прихильників Трампа в Конгресі США.
фото: Reuters
Серед позицій, які послідовно підтримував Рубіо, є військова підтримка України у протистоянні з Росією, хоча торік він голосував проти додаткової допомоги Києву. Він також наголошував, що війна в Україні, ймовірно, завершиться через дипломатичні переговори – підхід, який підтримує і Трамп. Крім того, Рубіо відомий своєю жорсткою позицією щодо інших опонентів США, зокрема Китаю, Ірану, Куби та Венесуели.
Натомість у березні він припускав можливість “корейського сценарію” для України. Також голосував проти пакету допомоги Україні в розмірі 60 млрд. При цьому після перемоги Трампа, 6 листопада політик в інтерв’ю NBC заявив, що війна Росії проти України зайшла в глухий кут”.
Призначення Марко Рубіо на посаду держсекретаря очікує на затвердження Сенатом, і якщо його кандидатуру схвалять, він очолить зовнішньополітичний курс адміністрації Трампа, спрямований на реалізацію концепції “Америка понад усе”.
Піт Гегсет – міністр оборони
44-річний ведучий Fox News. Служив у Нацгвардії на базі США у Гуантанамо, а також в Іраку та Афганістані, де був інструктором з контртероризму. Має численні військові нагороди, однак досвід управління в оборонній сфері відсутній. Працював в інвестиційному банку Bear Stearns, аналітичних центрах та ветеранських організаціях
Будучи ведучим, різко критикував військове керівництво США за впровадження “ліберального порядку денного” у військах. Щодо України висловлювався мало. На початку 2022 року називав Путіна воєнним злочинцем, який хоче відновити СРСР і виступав за пришвидшення допомоги Україні.
фото: Reuters
Як пишуть CNN, Геґсет виступив проти участі жінок у бойових діях, висловив підтримку військовослужбовцям, обвинуваченим і в деяких випадках засудженим за військові злочини, і виступив за звільнення високопоставлених офіцерів армії, які підтримують “політику пробудження” (підвищена увага до питань, що стосуються соціальної, расової та статевої справедливості)
При цьому Геґсет не має досвіду роботи на керівній посаді. Як повідомляє Politico, у Пентагоні були шоковані та стривожені майбутнім призначенням. Офіційні особи сумніваються, що Геґсет зможе керувати такою складною бюрократичною системою. А деякі чиновники Міноборони навіть не знали хто він.
Метт Гетц – генпрокурор
Оголошення кандидатури на посаду генпрокурора стало найскандальнішою заявою Трампа під час формування нової адміністрації. І річ не лише в тому, що Метта Гетца вважають одним з найрадикальніших прихильників обраного президента США.
Гетц представляє Флориду в нижній палаті Конгресу США. У 2023 році саме він став ініціатором зміщення республіканського спікера Палати представників Кевіна Маккарті. Спікер тоді зумів домовитися про ухвалення тимчасового бюджету, чим відвів загрозу “шатдауну” для держави та адміністрації Байдена. У результаті Гетц та інші радикальні республіканці домоглися його відставки. Сам Маккарті пізніше говорив, що “один конгресмен” у такий спосіб вирішив змусити його мовчати про секс-скандал, у якому фігурувала неповнолітня дівчина.
фото: Reuters
“Один конгресмен” – це саме Гетц, щодо якого проводилося розслідування справи про торгівлю людьми з метою сексуальної експлуатації. Конгресмена підозрювали в тому, що він займався сексом за гроші з 17-річною дівчиною. Розслідування почалося наприкінці 2020 року. Як писала New York Times, в останні тижні президентського терміну Трампа Гетц просив його про звільнення від кримінальної відповідальності. Утім, уже за Байдена Гетцу не стали пред’являти обвинувачення через відсутність необхідних доказів.
Гетц – давній і відданий прихильник Трампа. Він підтримував його в судах, а 2023 року оголосив, що номінував Трампа на Нобелівську премію миру.
Також Гетц – один із найзапекліших противників надання допомоги Україні. У лютому 2023 року він разом із ще 10 членами Палати представників вніс резолюцію під назвою “Втома від України”, у якій вимагав припинити надання Києву військової та фінансової допомоги.
Окрім того, обраний президент раніше розповідав, що Гетц “відіграв ключову роль” у тому, аби розвінчати, за його словами, містифікацію “Росія, Росія, Росія”, коли розслідувалися справи втручання РФ у вибори президента США на користь Трампа.
Джон Реткліфф – директор ЦРУ
Джон Реткліфф уже обіймав високі посади: під кінець першого президентського терміну Трампа він очолював Національну розвідку.
Щоправда перша спроба його затвердження на посаді директора Національної розвідки обернулася скандалом: Сенат відкинув кандидатуру Реткліффа, вважаючи, що той не зможе зберігати незалежність з огляду на його партійне минуле. Реткліфф на той час був відомий насамперед як конгресмен від Техасу і відданий прихильник Трампа. Зокрема, він ініціював у Конгресі розслідування справи Хантера Байдена, сина президента Джо Байдена. Крім того, Реткліфф виступав на боці Трампа під час спроби оголосити президенту імпічмент.
фото: Reuters
Проте з другої спроби Джон Реткліфф став директором Національної розвідки і обіймав цю посаду з травня 2020 року до кінця повноважень Трампа. У підсумку побоювання щодо його упередженості частково виправдалися. Директор ухвалював рішення про розсекречення документів (всупереч запереченням ЦРУ), що призвело зрештою до критики адміністрації Байдена: наприклад, ішлося про інформацію про вплив Росії на передвиборчу кампанію 2016 року.
Утім Реткліфф не завжди виконував бажання Білого дому: у деяких випадках він відмовлявся розсекречувати матеріали, незважаючи на прохання Трампа і його найближчого оточення.
Що ж стосується безпосередньо розвідувальної діяльності, то Реткліфф послідовно закликав адекватно сприймати загрозу, що виходить від Китаю. Він критикував експертів за те, що ті під час оцінювання, з одного боку, впливу Росії та Ірану, з іншого – Китаю, спиралися на різні критерії. У підсумку адміністрація Байдена визнала, що для оцінки загроз потрібен єдиний стандарт.
фото з відкритих джерел
Уже 2024 року Реткліфф закликав також звертати більше уваги на Північну Корею і критикував Байдена за погрози припинити постачання зброї Ізраїлю
Як повідомляє CNN, у Вашингтоні виявили обережний оптимізм після того, як Трамп назвав ім’я Реткліффа: його вважають загалом професійним та “потенційно менш руйнівним кандидатом”, ніж деякі інші колишні чиновники, які розглядалися на цю посаду.
Його позиція щодо України – невідома.
Тулсі Габбард – директор Національної розвідки
За останні два роки Талсі Габбард зробила карколомний політичний розворот від демократичного табору в бік республіканців.
Спочатку вона зробила кар’єру в Демократичній партії: 2012 року її кандидатуру в Палату представників від штату Гавайї підтримав Барак Обама; 2016-го вона підтримувала на праймеріз соціаліста Берні Сандерса; 2020-го Габбард сама брала участь у боротьбі за номінацію, а потім знялася на користь Байдена.
Водночас вона послідовно критикувала США за участь у будь-яких військових конфліктах. У 2017 році вона зустрічалася в Сирії з президентом країни Башаром Асадом, а потім говорила, що не вважає його ворогом США. Ця зустріч спровокувала гучний скандал.
Габбард від самого початку була проти того, щоб США допомагали Україні. 24 лютого 2022 року, коли почалося повномасштабне вторгнення російських військ в Україну, вона написала в мережі Х: “Цієї війни і всіх страждань можна було легко уникнути, якби адміністрація Байдена і НАТО просто визнали легітимні побоювання Росії в галузі безпеки у зв’язку з потенційним членством України в НАТО, що означало б присутність американських і натівських військ прямо на російському кордоні”.
фото: Reuters
Влітку 2022 року Габбард писала, що Україна, можливо, не протримається й кількох місяців, і закликала Білий дім припинити конфронтацію з Росією. “Щонайменше адміністрація Байдена повинна перестати ставити собі за мету ослаблення Росії і замість цього віддати пріоритет дипломатії, допомогти Києву і Москві провести переговори і закінчити війну”.
Окрім того, Габбард поширювала російську пропаганду про “біолабораторії США в Україні”, а також критикувала надання допомоги.
За вісім років роботи у Конгресі вона жодного разу не працювала у Комітеті з розвідки Палати представників. Враховуючи її досвід та минуле, є побоювання, що союзники США обмежать обсяг інформації, якою вони діляться з Вашингтоном.
2022 року Габбард вийшла з Демократичної партії, звинувативши Байдена в слабкій міграційній політиці та розколі країни. У серпні 2024 року вона офіційно підтримала Дональда Трампа і була запрошена в команду республіканського кандидата.
Еліз Стефанік – постпред США в ООН
Конгресвумен від Нью-Йорка Елізу Стефанік буде призначено постійною представницею США в ООН.
Позиція Стефанік щодо України неоднозначна. В 2022 році вона закликала НАТО прийняти Україну, виступала за виділення військової допомоги та підтримувала численні санкції проти Росії.
Однак у квітні вона голосувала проти виділення фінансування Україні: Стефанік заявила, що вона за надання озброєння, але не може підтримати це в умовах кризи на кордоні США та Мексики.
фото: Reuters
Не має дипломатичного досвіду. З 2015 року Стефанік представляє свій район Нью-Йорка в Палаті представників і є головою Республіканської конференції (аналог фракції – ред.). Стефанік привернула увагу Трампа, агресивно виступаючи на його захист під час розгляду Палатою представників першого імпічменту щодо нього.
На початку повномасштабного вторгнення Росії Стефанік називала Путіна “військовим злочинцем і шаленим головорізом”. Також закликала “підтримувати демократію, на яку нападають”. У листопаді 2023 року вона критикувала політику Байдена за нібито недостатню підзвітність у витрачанні коштів на Україну та відсутність кінцевої мети у політиці США.
Водночас, вона була єдиною з лідерів республіканців, хто виступив проти пакету допомоги Україні у 60 млрд дол США. Стефанік не пояснила, чому проголосувала проти.
Окрім того, тепер вона відмовилася конкретно озвучити її нинішню позицію щодо членства України в НАТО. Її офіс у коментарі CNN повідомив, що Стефанік підтримує підхід Трампа: “Стефанік повністю підтримує політику президента Трампа “Мир через силу№” і наслідуватиме його приклад як головнокомандувача у питаннях передового досвіду щодо припинення війни в Україні”.
Майкл Волтц – радник з питань нацбезпеки
Конгресмен від Флориди Майкл Волтц – ще один “яструб” у новій адміністрації Трампа. Колишній спецпризначенець працював у Пентагоні за часів Дональда Рамсфелда і Роберта Гейтса, його вважали одним із найкращих експертів із боротьби з тероризмом.
У 2018 році Волтц був обраний до Палати представників, де згодом увійшов до складу комітетів зі збройних сил, розвідки та закордонних справ у Палаті представників. Він займав жорстку позицію щодо виведення американських військ з Афганістану і критикував за кроки в цьому напрямку як Байдена, так і Трампа.
фото: Reuters
Волтц також відомий як критик зовнішньої політики Китаю. Зокрема, він виступав ініціатором законопроєкту, спрямованого на зниження залежності Америки від китайських “критичних мінералів”, зокрема рідкоземельних металів.
Його позиція щодо питання постачання Україні зброї зазнала значних змін з 2022 року. Після початку російського вторгнення в Україну він закликав адміністрацію Байдена дати Києву якомога більше зброї. Нині ж він критикує безстрокові поставки і цитує слова Трампа про те, що війну треба якнайшвидше закінчувати. За його словами, потрібно визначитися, “чи не витратимо ми там час, гроші та ресурси, які так необхідні нам зараз у Тихоокеанському регіоні”.
фото: Reuters
Волтц загалом поділяє скептицизм Трампа щодо підтримки України. Минулого року він написав авторську статтю для FoxNews.com, у якій стверджував, що “епоха надання Україні порожніх чеків від Конгресу закінчилася”. Конгресмен закликав Європу зробити більше задля забезпечення колективної оборони членів НАТО.
Нещодавно Волтц заявив, що обіцянка Трампа вести переговори між Україною та Росією “цілком розумна”. За його словами, якщо Путін не піде на співпрацю, США мають “важелі впливу, наприклад, зняття запобіжника з далекобійної зброї, яку ми також поставили Україні”.
Ілон Маск – радник з питань урядової ефективності
Ілон Маск, найбагатша людина у світі, постійно перебуває у штаб-квартирі Трампа, обладнаній на час перехідного періоду в його резиденції Мар-а-Лаго. За повідомленнями ЗМІ, він дає обраному президенту поради щодо кандидатур на міністерські посади і навіть приєднався до розмови Трампа з президентом України Володимиром Зеленським.
“Нова зірка”, “один із найважливіших людей країни”: у день виборів у своїй переможній промові Дональд Трамп не поскупився на компліменти на адресу Маска. Найбагатша на сьогоднішній день людина у світі, глава компаній Tesla і SpaceX, власник соцмережі X і справді став головною зіркою передвиборчої кампанії Трампа.
фото: Reuters
У 2022 році Маск почав активно підтримувати Трампа (якого він до цього критикував). Маск пожертвував понад 119 млн доларів комітету America PAC – організації, яку він створив сам для підтримки Трампа. Крім того, перед самими виборами він почав виплачувати гроші виборцям, які погоджувалися підписати його петицію на захист свободи слова.
Чим саме займатиметься департамент ефективності уряду – поки що не зовсім зрозуміло. Сам Маск заявляв, що має намір боротися “із задушливою федеральною бюрократією”. А Трамп, оголошуючи про прийдешнє створення нового департаменту, заявив як головну мету “викорінення величезних витрат і шахрайства, які існують у державних витратах у розмірі 6,5 трлн доларів”.
Чимало уваги привернула абревіатура назви нового відомства – DOGE (Department of Government Efficiency). Це очевидне відсилання до криптовалюти Dogecoin, яку активно просуває Ілон Маск.
фото: Reuters
Позиція Ілона Маска щодо російсько-української війни добре відома. Він називав війну “безнадійною ситуацією” і закликав до переговорів та відновлення відносин з Росією. Маск також вважає, що Путін “у жодному разі” не може програти війну, і тому не варто надавати допомогу Україні.
Після перемоги Трампа Маск спрогнозував, що війна “незабаром” завершиться.
Рівек Рамасвамі – радник з питань урядової ефективності
Підприємець індійського походження. Рамасвамі є співзасновником і виконавчим головою інвестиційної компанії Strive Asset Management. Балотувався у президенти США, однак програв праймеріз Трампу.
фото: Reuters
Має радикальні погляди щодо зовнішньої політики. Зокрема, прихильник виходу США з ООН та НАТО, заявляв про припинення війни за рахунок інтересів України.
“Я забезпечу мир в Україні на єдиних умовах, які повинні мати значення для нас… Ми повинні змусити Путіна позбутися Сі Цзіньпіна… З цією метою я визнаю російський контроль над окупованими територіями і зобов’язуюся заблокувати кандидатуру України в НАТО в обмін на вихід Росії зі свого військового союзу з Китаєм”, – заявив він у серпні 2023 року в інтерв’ю The American Conservative.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Одинадцять друзів Трампа: хто у новій команді президента США готовий підтримати Україну appeared first on Прямий.
Схожі новини
Збройні сили за добу знищили вісім танків та 1650 окупантів
Майк Тайсон програв Джейку Полу у боксерському поєдинку
Україна відзначає День працівників радіо, телебачення та зв’язку: історія свята