Як поведе себе Дональд Трамп на посаді президента і чи варто очікувати припинення допомоги Україні; до яких кроків вдасться лідер США щодо кремлівського диктатора Володимира Путіна; чи сприятиме Трамп членству України в НАТО і чому багато українців вважають його негативною особистістю американської політики.
Про це в ексклюзивному інтерв’ю телеканалу “Прямий” розповів Курт Волкер, спецпредставник Держдепу США з питань України (2017-2019).
– Багато українців, як і американці, прокинулися в новій реальності. Звісно, ще потрібно завершити деякі формальності, але ймовірно, що Дональд Трамп переміг на президентських виборах у США, і республіканці домінуватимуть у Конгресі, принаймні у Сенаті. Які можливі сценарії ви передбачаєте? Здається, незабаром ми можемо зіткнутися зі значними змінами, чи не так?
– Так, я думаю, буде багато змін. Як ви сказали, результат виборів є досить вирішальним, навіть більше, ніж багато хто очікував. Усі очікували дуже напруженої гонки. Колишній президент Трамп рішуче переміг, принаймні 52 місця у Сенаті зараз для республіканців, і, можливо, більше, коли з’являться результати. Тож серйозна зміна.
Я очікую, що президент Трамп зробить те, що він сказав. Він подзвонить президенту Путіну і скаже йому припинити війну. Припинення війни в Україні буде для нього головним пріоритетом. Як він завжди каже, цього б не сталося, якби він був президентом. Коли він це каже, я думаю, що він має на увазі те, що Байден завжди демонстрував слабкість, і що сам продемонстрував би силу. Це його основна орієнтація. І демонстрація сили, я вважаю, важлива тому, що єдиний спосіб, яким насправді закінчиться війна, якщо ви скажете, що хочете закінчити її в Україні, це якщо Путін вирішить припинити воювати. Це означає, що Путін має зрозуміти, що йому буде гірше, якщо він продовжить.
Коли Трамп ухвалить рішення щодо України: експосол США окреслив ключові моменти
Тож я думаю, що це те, що ми побачимо. Ми почнемо бачити, як адміністрація Трампа ставить на кон речі, які будуть згубними для Росії. І Путіну доведеться на це реагувати. Дуже відрізняється від того, що ми бачили за останні кілька років.
Це включатиме збільшення видобутку нафти та газу в США з метою зниження цін на енергоносії, що завдасть шкоди російській економіці. Це може призвести навіть до застосування санкцій, які зараз діють, але не виконуються суворо, ймовірно, покладаючи на стіл набагато більше допомоги Україні у вигляді позик. Тож програма ленд-лізу для України, а не допомога. Але багато кредитів, так багато грошей, щоб Україна могла купувати оборонне обладнання США і використовувати його стільки, скільки їй потрібно. Всі ці речі, я думаю, були б спрямовані на те, щоб переконати Путіна просто зупинити війну, не воювати більше, бо більше він не отримає.
– Отже, ви думаєте, що Трамп міг би зателефонувати в Кремль і сказати, що все, Путін, припини війну? І Путін скаже: добре, як скажете. Путін не хоче закінчувати війну.
– Звичайно.
– Або скаже, що так, але насправді ні, як це траплялося багато разів раніше.
– Так, я очікую, що Путін скаже: о, мені потрібно це, мені потрібно те. І я думаю, що Трамп сказав би: ну, дивіться, якщо ви не припините війну, я просто дам Україні все, що їй потрібно. Тому ви повинні це припинити. Тому я думаю, що це буде дуже зрозуміло. І я також думаю, що, незважаючи на його поведінку, незважаючи на його браваду, Путін насправді хоче закінчити війну. Я думаю, що його сили в жахливому стані. Він не може одночасно захищати територію Росії і нападати на Україну. Україна здатна вражати цілі всередині Росії, глибоко всередині Росії, за допомогою безпілотників.
Путіна позбавили важливого важеля: як непередбачуваність Трампа зіграє на користь України
Йому доводиться покладатися на Північну Корею щодо артилерії. Йому доводиться покладатися на Північну Корею, щоб доповнити кількість солдатів, оскільки у нього не вистачає солдатів. Зараз його доступ до технологій є ускладненим. Російська економіка в дефіциті. “Газпром” втрачає гроші. Тож він витрачає резерви. Тож є багато причин, чому насправді в його інтересах оголосити про перемогу та сказати: “добре, мені вдалося отримати все, що я хотів”. І я вважаю, що це, у поєднанні з перспективою погіршення справ, може змусити його вирішити, що настав час призупинити війну.
– Так, але зупинка війни на нинішніх кордонах не припинить її, можливо, відстрочить. Я слухав одне з ваших інтерв’ю, де ви згадали, що Трамп дуже хоче покласти край війні в Україні і, запросивши Україну до НАТО, міг би забезпечити мир надовго. Але є й альтернативна думка, що, насправді, Трамп хоче дистанціюватися від будь-якого європейського конфлікту з Україною і залишити підтримку України ЄС.
– Так… Ні, ну, не ЄС, тому що я думаю, що Трамп не вірить в Європейський Союз. Але щоб європейці взяли на себе відповідальність за Україну – безумовно. Але це можна зробити в рамках НАТО. І в НАТО були б способи зробити це. Наприклад, якщо в рамках врегулювання та укладення постійного миру ви приведете Україну до НАТО – це будуть європейські, це мають бути європейські сили, які розмістять війська в Україні. І ви можете створити фонд у НАТО, де частка США буде обмежена співвідношенням частки витрат НАТО у 20 відсотків, що набагато краще, ніж 50 з гаком відсотків, які ми витрачаємо зараз. Тож я думаю, що є способи зробити це, щоб показати, що вступ України до НАТО є способом змусити європейців зробити більше.
– Поговоримо про особу Дональда Трампа. Люди часто кажуть, що Дональд Трамп 2016 року не такий самий, як Дональд Трамп 2024 року. Під час його першого терміну в його команді були такі досвідчені республіканці, як Майк Пенс, як ви, як Джон Болтон, а тепер, правда, він може оточити себе лояльними людьми, які погодяться з ним у всьому. Чи бачите ви в цьому якийсь ризик?
– Ну, по-перше, я думаю, що це справедлива оцінка. Я думаю, що у нього є набагато глибша команда його власних людей – людей, які є затятими прихильниками Трампа, ніж у 2016 році. Тож, я думаю, що це правда. Я також вважаю, що він більш досвідчений. Коли він став президентом на початку 2017 року, він не знав усіх лідерів у всьому світі. У нього не було досвіду вирішення багатьох питань. Він навчався по ходу. І я думаю, що зараз у нього набагато більше досвіду. Я думаю, що зараз у нього набагато фіксованіші погляди. Він також набагато більше зосереджується на внутрішніх питаннях США. І це буде його пріоритетом.
Лебедина пісня “кульгавої качки”: чи зможе Байден ухвалити важливі для України рішення
Я думаю, він відчуває, що він несправедливо став мішенню держави для судового переслідування, розслідувань, нападів ЗМІ, перевірки з боку ФБР, Міністерства юстиції. Він розповідає про всі ці різноманітні містифікації, які були вчинені проти нього. Тож він збирається багато для цього робити. Щодо зовнішньої політики, то я думаю, що він прийшов до думки, що США повинні продемонструвати силу. Ця слабкість, і він вважає Байдена слабким, показала, що демонстрація сили – це те, що наведе порядок у світі. І тому я думаю, що це те, що ви швидше за все побачите, навіть якщо навколо нього будуть радники, які будуть набагато лояльнішими, набагато більше виконавцями, якщо хочете, а не незалежними радниками.
– Але чи не здається вам, що Україна в свідомості Дональда Трампа може асоціюватися з проблемами? Наприклад, є історія його імпічменту, і в його передвиборчих заявах ми не чули багато позитивного про Україну та український уряд від Трампа та його команди. І як ви думаєте, чи може це вплинути на дії Трампа в майбутньому?
– Я не впевнений, що погоджуюся з цією характеристикою. На початку цього року, коли у нас виникли труднощі з надання допомоги Україні через Конгрес США, президент Трамп підтримав спікера Палати Майка Джонсона, надав йому багато політичного прикриття, сказавши, знаєте, він робить чудову роботу, це має бути зроблено. І сказав одному з опонентів, опонентові від республіканців у Палаті представників, Марджорі Тейлор Грін: “Марджорі, знаєте, просто відпустіть це”. Тож він фактично підтримав це.
Він також зустрівся з президентом Зеленським у Нью-Йорку на полях Генеральної асамблеї ООН. І кожного разу, коли його запитують про президента Зеленського, він каже, що захоплюється ним, тому що він не кинув його під автобус, що у нього була ця ідеальна телефонна розмова, як він її називає, із Зеленським, яка була предметом слухань у справі про імпічмент. У нього був ідеальний телефонний дзвінок. І Зеленський не сказав, що відчуває тиск чи погрози, що це нормально. Тож Трамп завжди це цінує. Крім того, після його зустрічі із Зеленським, цього року, у вересні, вони провели прес-стендап, в якому Трамп сказав, що у нас має бути мир, і це має бути справедливий мир, що, на мою думку, є важливим, оскільки це свідчить про те, що він розуміє, що те, що зробила Росія, несправедливо, і це потрібно припинити.
– Як той, хто працював безпосередньо в адміністрації Трампа, скажіть, який він? Зі спогадів колишніх учасників команди ми не часто чуємо про нього багато позитивного.
Путін зробив ставку на інший сценарій: чому у Кремлі не святкують перемогу Трампа
– Так, ну знаєте, я не можу сказати, що знаю його дуже-дуже добре. Я зустрічався з ним три-чотири рази. Він має дуже сильні думки. Знаєте, він не шукає, щоб люди говорили йому, що думати. У нього свої погляди. Він дуже самовпевнений. Він вірить у демонстрацію сили, що ви ніколи не можете бути в слабкій позиції. Треба показати силу. Він може бути дуже смішним і дуже чарівним, як ви бачили в його кампанії. Знаєте, я думаю, що ЗМІ зображують його мітинги і його довгі-довгі виступи на цих мітингах у максимально негативному світлі. Але причина, чому люди йдуть і їм це подобається, полягає в тому, що він смішний, він артист, він чарівний хлопець, на якого варто дивитися. І я думаю, що це також трапляється на невеликих зустрічах.
– Ви знаєте, ви досить оптимістично дивитесь у майбутнє. В Україні, коли ми дивимося на вибори в США, часто здається, що нас чекає або нескінчений жах, або жахливий кінець. Останнє часто вважають потенційним президентством Трампа. Але ви з цим не згодні.
– Так, це дуже цікавий спосіб сказати – нескінчений жах або жахливий кінець. Мені це подобається. Що, на мою думку, сталося б, якби віцепрезидента Гарріс було обрано? Так це те, що ми мали б більше того самого, що, на мою думку, було жахливим для України. Три роки недостатньої підтримки, обмежень, затримок, умов, страху, страху ескалації. Україні було боляче все це пережити. Це правда. Ми надавали мільярди і мільярди доларів допомоги, але робили це повільно і неохоче. І я думаю, що більше цього було б дуже болючим для України.
З Трампом є можливість це змінити, але не зрозуміло, як це зміниться. Цілком можливо, що він закінчить війну. Можливо, він переконає Путіна, що це потрібно припинити. Може бути так, що він каже: дивіться, тримайте, скільки потрібно грошей, воюйте з Росією. Мені байдуже просто йдіть і зробіть, що треба. Але якщо Путін готовий закінчити війну, вона закінчиться. Я думаю, що це все можна уявити. Ми просто повинні боротися за це. Отже, різниця насправді полягає між упевненістю, що цього недостатньо, та можливістю того, що все може змінитися.
“Є “червоні лінії”, які не можна перетнути”: Порошенко прокоментував обіцянку Трампа завершити війну в Україні
Раніше американське видання The Wall Street Journal, посилаючись на інформацію обізнаних джерел, повідомило, що “мирний план” Дональда Трампа щодо завершення війни в Україні може включати вимогу відмовитися від вступу до НАТО на 20 років і замороження лінії фронту без повернення територій.
Водночас радник Президента України з комунікації Дмитро Литвин висловив сумнів щодо достовірності оприлюдненого у ЗМІ плану завершення війни в Україні, який приписують переможцю президентських виборів США Дональду Трампу.
Тим часом адміністрація чинного президента США Джо Байдена готується передати Україні останній пакет військової допомоги на суму понад 6 мільярдів доларів, припускаючи, що підтримку Києва може бути припинено після вступу на посаду глави держави Дональда Трампа.
Натомість Європейський Союз продовжить військову та фінансову підтримку України, попри погрози Дональда Трампа припинити допомогу. Відповідаючи на запитання, чи буде ЄС протидіяти оголошеним спробам Трампа змусити Україну прийняти перемир’я з Росією на невигідних для Києва умовах, речник Єврокомісії Ерік Мамер зазначив, що Комісія переконана, що в інтересах Сполучених Штатів, а також ЄС зберегти сильну і суверенну Україну.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Не такий страшний Трамп, як його малюють: інтерв’ю з Куртом Волкером appeared first on Прямий.
Схожі новини
Заступник Єрмака Татаров щонайменше дев’ять разів літав у Москву після 2014 року – розслідування “Схем”
Повторення курського сценарію можна очікувати на територіях Бєлгородської і Брянської областей РФ
Депутати з “Євросолідарності” у Печерському суді клопотали про взяття на поруки розвідника Червінського – однак суд продовжив домашній арешт