Джерело: Facebook-сторінка автора
З нового навчального року Росія планує виключити українську мову з програм навчання початкової, основної та середньої загальної освіти на окупованих територіях.
До цього часу на території окупованих Росією районів Запорізької і Херсонської областей – територій, де етнічну більшість споконвіку складають українці – батьки ще могли обрати українську мову для навчання своїх дітей. І, до речі, відома статистика: у 2023 році в окупованій частині Запорізької області таких батьків було 46 відсотків.
Але тепер і такої опції більше не буде. Українська мова на окупованих українських територіях остаточно маргіналізується, перетворюється на непотрібну й навіть небезпечну.
Тим часом, як в українському суспільстві тривають дискусії – коли деякі наші співвітчизники продовжують закликати не акцентувати увагу суспільства на мовних питаннях і переконують, що це роз’єднує українців, – Росія впевнено і методично всіх об’єднує. Російською мовою. І, до речі, так було завжди. Саме Путін домігся скасування норми обов’язкового вивчення мов народів Росії у школах національних республік. А українських шкіл на території Російської Федерації немає ще з часів Голодомору на Кубані.
За що воюють Ізраїль та Україна: аналогії і спільні ризики
Я дуже добре пам’ятаю, через які кола пекла довелося пройти українцям російської столиці, щоб отримати можливість відкриття хоча б недільної школи для українських дітей. Звісно, зараз її вже немає, а організатор цієї школи, літня людина, був змушений після початку великої війни втекти з Росії під загрозою арешту.
І в цьому – величезна цивілізаційна відмінність між двома ворогуючими державами. Росія точно знає, що мова має значення. Вона використовує російську мову як інструмент русифікації населення – де б це населення не знаходилося. Вона розбирає по цеглинці національну ідентичність тих, кого підкорює, і потім використовує їх як гарматне м’ясо для підкорення інших народів. І вона при цьому захищає інтереси російської мови там, де їй вдалося закріпитися. Тому умова особливого статусу російської мови була, є і буде умовою закінчення російсько-української війни з боку Кремля. Навіть не сумнівайтесь.
А українці продовжують переконувати себе в тому, що їхня ідентичність може реалізовуватись, якою б мовою вони не спілкувались. Продовжують закладати в голови своїх дітей російську мову. Продовжують звинувачувати тих, хто про це говорить, у прагненні до дешевої популярності. І тому мають усі шанси виграти битву – але програти війну. Так і залишитись колонізованим народом, що підспівує тим, хто послідовно нав’язує свою мову як цивілізаційний “кінджал”.
Російськомовні українці: як знову не загнати себе у пастку
Нагадаємо, нещодавно кремлівський диктатор Володимир Путін особисто втрутився в освітній процес, взявши під контроль зміст підручників з історії у школах. Під час закритої зустрічі з редакторами навчальних матеріалів російський диктатор розкритикував старі видання, написані до початку повномасштабної війни проти України, заявивши, що вони нібито “просочені русофобією” та “викривленням історичних фактів”.
Паралельно Міністерство освіти РФ анонсувало виключення української мови з федеральної освітньої програми. У пояснювальній записці до проєкту наказу прямо сказано, що така зміна пов’язана зі “зміною геополітичної ситуації”. Фактично це означає повну ліквідацію української мови в офіційній частині шкільної освіти.
Раніше у Міноборони Великої Британії заявили, що російська система освіти дедалі більше служить інтересам кремлівського режиму, стаючи важелем мілітаризації суспільства та інструментом ідеологічної обробки молоді.
Тим часом у Центрі національно спротиву повідомили, що на тимчасово окупованих територіях України розгортається нова хвиля репресій проти тих, хто залишається вірним українському громадянству. Окрім того, російські окупанти планують “реформувати” освіту на тимчасово окупованій Луганщині. Загарбники хочуть ліквідувати понад сотню шкіл.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
• Матеріали, що публікуються в розділі “ДУМКИ”, відображають думку автора публікації, який несе повну відповідальність за вірогідність інформації.
• Редакція prm.ua може не поділяти думки, викладені в авторському матеріалі.
• Власник вебсторінки в розділі “ДУМКИ” є автор публікації.
The post Мова має значення: як не втратити українську ідентичність appeared first on Прямий.
Схожі новини
Вашингтон і Брюссель уклали торговельну угоду
Зеленський підписав законопроєкт “Про посилення АРМА”
Яка кількість офіційно працевлаштованих українців у Польщі