Професійне свято військовослужбовців, які служать або служили у Збройних силах , українці відзначають щорічно 6 грудня. В умовах повномасштабної війни цей день не лише відзнака і данина поваги професійним військовим, а й свято усієї країни, кожного добровольця, кожної родини, чиї члени боронять нашу державу від ворога, усіх, хто допомагає Збройним силам України, донатить на армію, волонтерить, лікує поранених.
“Прямий” з нагоди свята зібрав ключові факти з історії становлення українського війська.
“Хочеш миру – готуйся до війни” – ці мудрі слова залишаються актуальними в умовах сучасного світу, адже сильна армія досі залишається найпоказовішим фактором у визначенні могутності нації. Окрім того, для багатьох потужних країн саме розвиток власних збройних сил став каталізатором підйому до статусу великої держави.
Зважаючи на події останніх десяти років, в Україні важливість міцного, добре озброєного війська давно ніхто не піддає сумніву. Обороняють країну, захищають її суверенітет та недоторканність території національні Збройні сили.
Чому День ЗСУ відзначають 6 грудня і у чому різниця з Днем захисників і захисниць
Верховна Рада України у 1991 році 6 грудня ухвалила закон Про Збройні сили України, а також – Про оборону України. Також цього дня у залі парламенту зачитали текст Військової присяги.
Слід зазначити, що 1 жовтня Україна відзначає велике державне свято – День захисників і захисниць. Це свято вшановує героїв, завдяки яким країна залишається незалежною. Раніше День захисників і захисниць України збігався з Днем українського козацтва та Покровою Пресвятої Богородиці, які святкували 14 жовтня, але у 2023 році дату було перенесено.
фото з відкритих джерел
День Збройних сил – це професійне свято військовослужбовців, які мають причетність до української армії. День захисників і захисниць має інше значення. Він – про людей, які захищають Україну як нині, так і впродовж усієї української історії. Цього дня вітають не лише тих, хто захищає державу зі зброєю в руках, а й медиків, добровольців, активістів, правоохоронців і всіх тих, хто присвячує себе захисту держави.
Однак коли мова заходить про 6 грудня, то слід пам’ятати не тільки про створення новітньої армії у 1991 р. (“День Збройних Сил України”), а й про 6 грудня 1919 р. – початок однієї із славетних сторінок української армії – Першого зимового походу Дієвої армії УНР.
У 1917 році постає Українська держава – спочатку як автономія у складі Російської імперії, а згодом і як повністю незалежна Українська Народна Республіка. Активні військові дії більшовиків проти молодої держави і перша окупація значної частини України московськими військами показали гостру необхідність у створенні боєздатної армії, яка здатна забезпечити територіальну недоторканність і суверенітет перед північним агресором.
фото: Генштаб
6 грудня – це професійне свято, яке об’єднує всіх військових, які перебувають у лавах Збройних сил України, адже організаційно вони складаються з органів військового управління, з’єднань, військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій. До складу ЗСУ входять:
– Сухопутні війська
– Повітряні сили
– Військово-морські сили
– Сили спеціальних операцій
– Десантно-штурмові війська
– Сили безпілотних систем
– Інші підрозділи допоміжного характеру
Історія становлення українського війська
Історію наших Збройних Сил неможливо відокремити від історії України, яка дуже довго та не завжди успішно намагалася вибороти незалежність. При цьому національні збройні сили почали формуватися ще на початку минулого століття.
“Зродились ми великої години”: Україна відзначає День захисників та захисниць
Українська армія шанує імена героїв минулих епох, від воїнів-русичів і козаків до січових стрільців, вояків армії УНР, УПА та воїнів антигітлерівської коаліції під час Другої світової війни. Тяглість поколінь відображається в елементах одностроїв, таких як головний убір “мазепинка” та нарукавний тризуб. Гасло “Слава Україні! – Героям слава!” стало офіційним вітанням українського війська, що підкреслює єдність і спадкоємність національної боротьби.
Війна формує та гартує українську націю. Звитягою, винахідливістю та самовідданістю нинішні захисники та захисниці завоювали найвищий рівень довіри в українців.
Січові стрільці
Першим таким військовим утворенням можна вважати Українських січових стрільців, що згодом навіть стали героями народних пісень. Цей легіон, що складався з патріотично налаштованих добровольців, був створений у 1914 році Головною Українською Радою.
фото з відкритих джерел
І хоч стрільці воювали в складі Австрійської армії, вони були першим власне українським збройним формуванням. Українські січові стрільці протистояли Російській імперії в Першій світовій війні та мали національну символіку, власну форму одягу, окрему систему відзнак. Офіційною мовою у війську була українська.
Українська Народна Республіка
У щойно створеної молодої Української Народної Республіки було багато зовнішніх ворогів. Тож у 1917 році з воїнів-українців, що раніше служили в протидіючих арміях — російській та австро-угорській, а також з добровольців було сформована армія Української Народної Республіки. Навесні 1918 року їй вдалося витіснити більшовицькі війська з рідної землі.
Фото: УІНП
Однак, на жаль, Українська Народна Республіка існувала недовго. В результаті державного перевороту 1918 року країна перебувала під німецькою владою. Українське військо було скорочено, в значній частині роззброєне та деморалізоване.
Восени 1918 року Армія УНР стала поступатися радянським військам та в лютому 1919 року залишила Київ, а у квітні відступила на Правобережжя.
Наприкінці 1919 року армією УНР було здійснено так званий Перший зимовий похід, що по суті був партизанським рейдом в тилу більшовицької армії та армії Денікіна. Зазнаючи поразок в боях з червоноармійцями, армія УНР в кінці осені 1920 року відступила за Збруч, а в 1924 році припинила своє існування.
Українська повстанська армія
Українці відіграли ключову роль у боротьбі проти нацизму під час Другої світової війни, воюючи в лавах Червоної армії, Української повстанської армії та арміях Об’єднаних Націй. Уродженці різних куточків України та українці з діаспори брали участь у війні як у регулярних арміях, так і в партизанських загонах, служили у допоміжних формуваннях та на передовій.
Фото: УІНП
Вояки Української повстанської армії брали до рук зброю, аби захистити українців від обох тоталітарних режимів – нацистського та комуністичного. Вони боролися за відновлення української державності, наслідуючи козацькі військові традиції.
За часів СРСР українці мали за обов’язок служити в радянській армії. Під час Другої світової війни знову з’явилася надія на відновлення незалежності України. З’явилася Українська Повстанська Армія, але вона проіснувала недовго – була знищена владою СРСР після війни.
Занепад української армії
Фото: Суспільне/архівна хроніка
Після здобуття незалежності в 1991 році Україні дісталася в спадок значна частина від радянської армії, зокрема і ядерне озброєння. Теоретично наша країна могла посісти одне з перших світових місць щодо військової могутності. Спочатку розбудова армії проводилася досить активно, але незабаром цей процес загальмувався або й зовсім зупинився.
Під виглядом реформування українське військо переживало численні скорочення озброєння та кадрового складу, а міністрами оборони незалежної України нерідко призначалися люди з російським громадянством. В результаті наша армія не розвивалася, а занепадала.
Відродження Збройних сил України
Початком нового відродження українських збройних сил став 2014 рік, коли з’явилася нагальна потреба протистояти російській агресії. Довелося прискореними темпами відновлювати й кількісний склад війська, і насичувати його сучасними видами зброї.
Фотоколаж: facebook Г.Друзенко
Велику допомогу в цей період держава отримала від волонтерських організацій. Наша армія змогла відновитися на достатньому рівні та відстояти свободу рідної землі. Зараз перед українськими військовиками чимало викликів – від протидії агресії РФ до реформування відповідно до стандартів НАТО.
Українська армія, маючи за плечима майже десятирічний досвід у сучасній російсько-українській війні, сьогодні вважається однією з найбоєздатніших у Європі. За цей час було проведено важливі реформи, що підвищили професіоналізм Збройних Сил, які тепер є однією з найважливіших інституцій країни. Модернізація війська продовжується, охоплюючи систему управління, матеріально-технічне забезпечення та ідеологічну підготовку особового складу.
фото: Генштаб
Відновлення питомо українських мілітарних традицій та посилення ідеологічного складника патріотичного виховання особового складу сформувало у військовослужбовців почуття особистої відповідальності за захист України.
В умовах протидії збройній та інформаційній агресії Російської Федерації, українська армія показала себе як якісно нове військо, що відіграє значну роль в українському суспільстві. Важливі зміни торкнулися не лише технічного оснащення, але й морального духу та патріотичного виховання військовослужбовців, що сприяє підвищенню їхньої ефективності на полі бою.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Хочеш миру – готуйся до війни: Україна відзначає День ЗСУ appeared first on Прямий.
Схожі новини
Головком ЗСУ розповів, за рахунок чого Україна може перемогти РФ
TikTok знову повернувся у США: на яких умовах Трамп відклав блокування платформи
Втрати армії РФ у 2024 році: Сирський повідомив шокуючі дані