23 серпня, за день до Дня Незалежності, в Україні відзначають День Державного прапора. Розповідаємо, коли з’явилось свято та чому кольори українського стяга синій та жовтий.
Державний прапор – невід’ємний атрибут кожної країни, що уособлює самобутність та спадкоємність її державотворчих традицій. Український стяг також має унікальну історію.
Історія українського прапора
Синій і жовтий кольори символізували Київську державу ще до християнізації Русі. Вони були присутні майже на всіх гербах міст, а також на гербах князів за часів середньовіччя і Королівства Русь (Галицько-Волинського князівства) у XIV столітті.
Перші згадки об’єднання синього і жовтого кольору на офіційній символіці датовані 1256 роком — це був герб Львова із зображенням жовтого лева на блакитному тлі, який місту подарував князь Данило Галицький. Також золотий і синій кольори використовували на гербі Галицько-Волинського князівства.
У сучасному вигляді український прапор вперше зафіксований під час “весни народів” — у червні 1848 року його підняли на міській ратуші Львова. Після цього прапори в таких кольорах стали використовувати під час Шевченківських та інших свят, а на початку XX століття український прапор з’явився на політичних демонстраціях.
У січні 1918 року Українська Центральна Рада затвердила тимчасовий закон про флот, в якому визначила порядок кольорів на прапорі військової флотилії як синьо-жовтий. А 22 березня 1918 року Центральна Рада ухвалила закон, затвердивши поєднання жовтого та блакитного кольорів як прапор Української Народної Республіки.
Під синьо-жовтим відбулися три проголошення Української державності: 1917, 1941 та 1990 року.
Коли до влади прийшли більшовики, синьо-жовтий прапор був заборонений.
За радянських часів зберігання синьо-жовтого полотнища вважалося злочином, за який могли ув’язнити на два роки. Поява українського прапора у громадських місцях розцінювалась як надзвичайна подія.
Втім від квітня 1989 року бували випадки, коли активісти публічно його піднімали з різних приводів.
Вперше люди масово вийшли на вулиці з синьо-жовтими прапорами, під час акції Живий ланцюг до Дня соборності України 21 січня 1990 року.
Першим прецедентом підняття українського прапора над офіційною радянською установою стало його підняття над Стрийською міською радою 14 березня 1990 року. Після цього, незважаючи на опір радянської влади, українськими містами прокотилася хвиля підняття українських прапорів над установами місцевої влади.
Вже 24 липня 1990 року український національний прапор був піднятий над Київрадою.
24 серпня 1991 року після історичного голосування за незалежність України група народних депутатів внесла до сесійної зали Верховної Ради великий український прапор розміром 8×4 метри і накрила ним трибуну.
А вже 4 вересня його урочисто підняли над будівлею парламенту. 18 вересня 1991 року була підписана постанова про дозвіл “у протокольних заходах використовувати синьо-жовтий прапор”, а постанова ВР України від 28 січня 1992 року надала йому статусу Державного. Остаточно Прапор держави Україна затверджено статтею 20 Конституції України 1996 року.
Втім лише у 2004 році свято почали відзначати на загальнодержавному рівні. 23 серпня тодішній президент Леонід Кучма офіційно запровадив День державного прапора.
Що означають кольори українського прапора
Раніше можна було зустріти обидва варіанти використання кольорів, а після повалення Гетьманату в грудні 1918 уряд УНР затвердив теперішню послідовність смуг.
Традиційно вважається, що синій колір прапора означає небо, а жовтий — українські поля. Також зустрічається тлумачення жовтого як “золотої пшениці”, “сонця” або як суміш “ланів, осяяних сонцем”. Синій завжди асоціювався з синім або голубим небом, іншого визначення не було.
Ще одна версія стверджує, що кольори прапора здавна символізують головні стихії природи – вогонь і воду. А за релігійним трактуванням, жовтий колір уособлює Бога і духовність, а синій – усе земне.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post День Державного прапора України: історія свята та значення кольорів appeared first on Прямий.
Схожі новини
Я потужно підтримуватиму Україну разом з нашими союзниками по НАТО – Гарріс
День Державного прапора 2024: привітальні листівки з нагоди свята
Ціни на сливи в Україні різко пішли вниз