Після онлайн-переговорів президента США Джозефа Байдена і його російського колеги Володимира Путіна у засобах масової інформації продовжили з’являтись тривожні заяви щодо військової активності Росії. Попри заяви Білого дому про непохитну підтримку суверенітету і територіальної цілісності України, РФ переміщує свої війська з віддалених регіонів на західні кордони. З огляду на це виникають сумніви щодо готовності Кремля піти на деескалацію й відвести свої війська від українських кордонів.
Чи погодився Путін на послаблення військового тиску на Україну та Захід після розмови з Байденом – разом з експертами з’ясовував PRM.UA.
Наслідки переговорів: що сказали і зробили у Кремлі після розмови Байдена і Путіна
Очільник країни-агресора зробив декілька заяв за результатами переговорів з президентом США. Журналісти поставили Путіну пряме запитання – чи збирається Росія нападати на Україну? Очікувано, що прямої відповіді господар Кремля не дав.
Західні партнери рятуватимуть Україну попри бездіяльність Зеленського — дослідження
“Це провокаційне питання. Росія проводить миролюбну зовнішню політику, але вона має право забезпечувати свою безпеку, як я вже сказав, в середньостроковій і більш віддаленій перспективі. І ми це обговорюємо з усіма нашими партнерами”, – відповів Путін.
За його словами досвід розміщення систем ПРО в Польщі та Румунії дає підстави вважати, що це ж саме відбудеться і в разі вступу України до НАТО.
“Нас не може не турбувати перспектива можливого прийняття України до НАТО, тому що за цим піде розміщення там відповідних військових контингентів, баз і загрозливої нам зброї… Ось в такому обсязі достатньо буде відповісти на сьогодні”, – сказав президент РФ.
Також Путін розповів, що він погодився на пропозицію Байдена щодо створення спеціальної структури з безпекових питань, зокрема щодо України і НАТО.
“Ця ідея була сформульована президентом США, і я з нею погодився. І сказав, що ми найближчим часом представимо свої міркування і пропозиції з цього приводу, але до того, як ми це не сформулювали, говорити про зміст рано”, – зазначив Путін.
Держдеп США попередив Кремль про нові жорсткі санкції за агресію проти України
Через день після розмови з Байденом у Кремлі продовжили звичну риторику щодо звинувачення України в нібито порушенні переговорного процесу щодо Донбасу. Так, офіційна представниця Міністерства закордонних справ Росії Марія Захарова заявила про “глухий кут” у переговорах щодо врегулювання ситуації на Донбасі.
“Перемовини щодо мирного врегулювання фактично зайшли в глухий кут, чергові засідання контактної групи та її робочих підгруп що відбулися 7-8 грудня вкотре завершилися безрезультативно, нічим не завершилися”, – сказала Захарова.
За її словами, замість виконання зобов’язань щодо мінського комплексу заходів, Україна нібито займається імітацією процесу, “ухиляється від прямого діалогу з Донецьком і Луганськом і намагається перекласти відповідальність за пробуксування врегулювання на Росію”.
Того ж дня з’явилось відео перекидання російських танків та ракетних комплексів до українського кордону. Розслідувальна група Conflict Intelligence Team (CIT) повідомила, що Росія продовжила збирати війська в областях, що межують з Україною.
У CIT) зазначили, що на станції Маслівка у передмісті Воронежа помітили безліч військової техніки, у тому числі як мінімум, один зенітний ракетний комплекс “Бук”.
Повідомляється, що на першому записі видно безліч самохідних артилерійських установок “Міста-С”, танки Т-80У. Крім того, на відео присутні самохідна вогнева установка 9А310М1 та пуско-зарядна установка 9А39М1 зенітного ракетного комплексу “Бук-М1”, а також транспортні машини 9Т229 на шасі КрАЗ-255 з транспортними контейнерами 9Я266 для ракет.
Агресія проти України матиме високу ціну: у НАТО попередили РФ про наслідки ескалації конфлікту
На другому відео видно ешелон з іншими установками комплексу, а також зі станцією радіолокації 9С18М1 “Купол”. Це дозволяє припустити, що на станції знаходиться щонайменше один комплекс “Бук” у повному складі (один дивізіон). Розслідувачі також зауважили, що бортові номери установок зафарбовані.
Згодом американське видання The Washington Post підтвердило факт перекидання російських військ до українського кордону з віддалених регіонів РФ. Посилаючись на дані американської розвідки, у ЗМІ зазначили, що Росія для організації вторгнення в Україну, може залучити до 175 тисяч військових, зокрема резервістів. За словами розвідників, наразі вже близько 70 тисяч російських військовослужбовців перебувають поблизу українських кордонів.
Експертам із США вдалося відстежити переміщення Російських військових завдяки супутниковим знімкам.
Наголошується, що значна частина цих військ дислокована на військових об’єктах біля західного кордону Росії та в Криму на постійній основі, проте деякі військові та техніка були перенаправлені туди з інших регіонів країни, зокрема, з Сибіру.
Зазначається, що у населеному пункті Єльня, що розташований на південний схід від Смоленська, постійно перебуває штаб 144-ї мотострілецької дивізії російської армії, однак у жовтні в місті було помічено нові війська та техніка: понад 500 бронетранспортерів, оперативно-тактичні ракетні комплекси “Іскандер” та артилерійські знаряддя.
НАТО і ЄС готові захищати союзників у разі ескалації з боку РФ – Столтенберг
Іншою точкою зосередження російських військ став полігон Погоново у Воронезькій області. Після того як перекинуті сюди для проведення навчань війська вирушили до Єльні, їхнє місце зайняли інші підрозділи. На знімках із супутника можна побачити два нових гарнізони, у кожному з яких розміщено близько 30 бойових танків, а також гаубиці, реактивні системи залпового вогню (РСЗВ) та інше обладнання. Крім того, на отриманих зображеннях видно, що на території Погонового розгорнулося будівництво нових об’єктів, які, ймовірно, у майбутньому займе техніка.
Також повідомляється про розширення гарнізону на південному березі Криму. Зазначається, що він був створений у цьому районі ще наприкінці 2020 року, однак у 2021-му поповнився новими танками та гаубицями, які, мабуть, належать частинам 58-ї загальновійськової армії зі штабом у Владикавказі. При цьому на території гарнізону можна помітити великий склад, який порожній, але може бути використаний під розміщення додаткової техніки надалі.
Наступним сигналом про агресивні наміри Кремля стала відмова Росії повернутись до перемир’я на Донбасі з 10 грудня. Під час засідання Тристоронньої контактної групи українська сторона запропонувала розширити склад Спільного центру контролю та координації та повернутись до режиму припинення вогню.
“З метою забезпечення сталого перемир’я, а також реалізації пункту 3 Комплексу заходів щодо виконання Мінських угод, що передбачає забезпечення ефективного моніторингу та верифікації режиму припинення вогню, було запропоновано розширити склад Спільного центру контролю та координації не лише підписантами Комплексу заходів щодо виконання Мінських угод, а й уповноваженими представниками країн-учасниць Нормандського формату (за їхньою згодою) як незалежною стороною. Ця пропозиція була категорично відкинута Російською Федерацією”, – повідомили у ТКГ.
Коли говорять про Україну без України — це уже небезпечно — Синютка про перемовини Байдена й Путіна
Також в українській делегації наголосити, що Росія не підтримала повернення режиму “тиші” на Донбасі.
“Пропозиція України із закликом до учасників консультацій виступити із зустрічними заявами про повернення до режиму припинення вогню з 00.01 10 грудня 2021 року та прихильність до заходів з посилення режиму припинення вогню від 22 липня 2020 року також була відкинута Російською Федерацією. Україна залишається прихильною до необхідності забезпечення сталого перемир’я і готова продовжити роботу над цим у рамках ТКГ та інших форматі”, – додали в ТКГ.
Отже, дії Кремля після онлайн-саміту президентів США та Росії не призвели до послаблення військового тиску РФ на Україну. Складається враження, що заява Байдена про готовність ввести проти Росії “пекельні санкції” у разі вторгнення на українську територію не була почута. Можливо, у Кремлі вирішили продовжити агресивну політику щодо України з метою розхитування ситуації всередині нашої держави. Адже якщо у Зеленського погодяться на Мінські угоди в їхній російській інтерпретації, українське суспільство навряд буде спокійно за цим спостерігати.
Водночас у Кремлі погрожують США новою Карибською кризою, яка може виникнути внаслідок загострення відносин між країнами. Так, заступник голови МЗС Росії Сергій Рябков, що подальша напруженість між країнами й надалі може призвести до провалу дипломатії та зовнішньої політики. Про це повідомляються російські ЗМІ.
“Ви знаєте, може до цього дійти цілком. Якщо, як кажуть, товариші з того боку не розуміють, і продовжуватиметься все так, як іде, ми цілком можемо, за логікою розвитку подій, раптом прокинутися і побачити себе в чомусь схожому. Це буде взагалі провал дипломатії, провал зовнішньої політики. Але ще час є спробувати домовитися на здоровій основі”, – переконує Рябков.
Байден та Путін проведуть ще одні переговори – Пєсков
Він також обурився тим, що низка країн Заходу реагує на дії Росії, як на дратівливий фактор, коли країна, нібито, захищає свої інтереси.
“Є група країн, яка вважає з причин, що не заслуговують на даний час окремого розбору, що Росія “занадто багато собі дозволяє”. А дозволяє собі Росія тільки те, що вона надійним чином захищає свої інтереси, робить це комплексно, впевнено у своїх силах і перетворюється на такий дратівливий фактор, тому що раніше звичка була інша із західного боку про те, що таке Росія, як вона поводиться”, – резюмував заступник очільника МЗС РФ.
Що далі: як оцінюють політики та експерти дії Кремля після переговорів з Байденом
У Сполучених Штатах неодноразово заявляли про серйозне відношення до можливого вторгнення російських військ в Україну. Так, голова Держдепу США Ентоні Блінкен заявив, що можливе військове вторгнення Росії в Україну “серйозною помилкою” з далекосяжними наслідками.
Інформвійна Путіна: як Росія створює у світі передчуття нової великої війни
Очільник Державного департаменту також зазначив, що нинішня криза значно перевершує масштаби України, оскільки спроба Росії змінити кордони іншої країни силою є загрозою усталеному міжнародному порядку в цілому. Блінкен дав зрозуміти, що США для зниження загрози, як і раніше, надають перевагу дипломатичним засобам, хоча готові і до заходів іншого характеру, якщо дипломатія не дасть результату.
Попередження президента Байдена російському лідеру Володимиру Путіну про наслідки вторгнення в Україну має вплинути на ухвалення майбутніх рішень президента Путіна.
Ентоні Блінкен державний секретар США
Його слова підтвердили у Пентагоні, повідомивши про відправку в Україну чергової партію військової допомоги. Про це заявив речник американського оборонного відомства Джон Кірбі. За його словами, Київ отримає від США стрілецьку зброю та боєприпаси.
“Під час брифінгу в Пентагоні Кірбі сказав репортерам, що остання частина наявного пакета заходів безпеки, який передбачає стрілецьку зброю та боєприпаси, наразі вирушає”, – зазначили у Пентагоні.
США готові забезпечити України засобами захисту від агресії РФ – Пентагон
Інші пункти цього пакету допомоги в галузі безпеці, який має на меті допомогти українцям захистити свій суверенітет від російської агресії, включали ракетну систему Javelin. Вона вже знаходиться на озброєнні українських військовослужбовців.
Кірбі зазначив, що, як і всі пакети допомоги в сфері безпеки, цю зброю можна використовувати так, як країна-одержувач вважає за потрібне, але лише в цілях самооборони.
Водночас у Білому домі усвідомлюють неоімперські амбіції Путіна й заявляють про готовність протидіяти знищенню усталеного світового порядку. Так, за словами заступниці держсекретаря США Вікторії Нуланд, є побоювання вважати, що Путін прагне відтворити як Радянський Союз. А після, хто знає, чи буде його апетит задоволений з’їденим, чи він вирішить піти далі.
Також вона зазначила, що Путін недооцінює США та європейських союзників, які готові протистояти агресії Росії.
Є безліч причин, чому нікому з нас не слід бажати війни. Вона буде надзвичайно кровопролитною і важкою для України, але також і надзвичайно кровопролитною і важкою для Росії.
Вікторія Нуланд заступниця державного секретаря США
На думку секретаря Ради нацбезпеки і оборони України (2014-2019) Олександра Турчинова, Кремль усвідомлює, що в разі повномасштабного вторгнення зазнає страшних втрат від української армії. І це єдине, що стримує Путіна.
На думку Турчинова, Україна потребує військової допомоги від стратегічних партнерів. І ця допомога у вигляді сучасного озброєння та військової техніки потрібна нам зараз, а не після початку російського наступу.
Що може стримати Путіна? У нас немає ядерної зброї, — зброї стримування, яку ми могли б застосувати у випадку агресії. Єдине, що стримує росіян — це розуміння неминучих страшних втрат, які вони можуть зазнати, почавши агресію проти України.
Олександр Турчинов голова РНБО у 2014-2019 роках
Турчинов переконаний, що потрібно негайно підготувати оборонні рубежі, підтягнути війська, створити резерви й розгорнути підрозділи територіальної оборони.
Публіцист і телеведучий Віталій Портников припускає, що Росія може почати широкомасштабне вторгнення в Україну завдяки спеціально влаштованій провокації. У зв’язку з цим публіцист наводить слова російського генерала Валерія Герасимова, який заявив про готовність українського керівництва силою розв’язати конфлікт на Донбасі.
Гібридна війна чужими руками: як Путін використовує Білорусь для дестабілізації України та Європи
“Начальник штабу збройних сил РФ Валерій Герасимов заявив, що постачання Україні гвинтокрилів, безпілотників і літаків тільки підштовхують Київ до силового вирішення конфлікту на Донбасі. Водночас Герасимов зазначив, що будь-які спроби України розв’язати питання Донбасу силою будуть припинені. У цьому сенсі зовсім інакше виглядають слова того ж Герасимова про те, що чутки щодо російського вторгнення в Україну не відповідають дійсності. Ще й як відповідають!
Власне, ці слова начальника генштабу ЗС РФ про те, що спроби України силовим шляхом врегулювати ситуацію на Донбасі будуть припинятись Росією – це і є визнання готовності до вторгнення”, – каже Портников.
“Адже за словами Володимира Путіна, на Донбасі немає російських військ, а РФ не є стороною конфлікту. То хто ж тоді може блокувати спроби України силовим шляхом вирішити конфлікт на Донбасі? Адже так звані “повсталі шахтарі” не мають своєї армії, в них є якась “народна міліція”, яка не зможе опиратись ЗСУ.
У Росії не бачать “протипоказань” щодо приєднання США до Нормандського формату
Отже, російський генерал визнає, що Кремль готовий воювати на окупованій території Донбасу”.
Публіцист наголошує на тому факті, що українська влада не збирається вирішувати проблему Донбасу силовим шляхом. Зеленський та інші представники українського політичного керівництва неодноразово заявляли, що хочуть дипломатичного вирішення конфлікту на Донбасі.
Варто нагадати, що саме РФ блокує саміт лідерів Нормандського формату, а також роботу Тристоронньої контактної групи. І саме у Кремлі говорять, що не збираються мати ніяких справ з президентом Зеленським. Але якщо Україна не збирається силовим шляхом розв’язувати проблему Донбасу й тим більш – нападати на Росію, тоді РФ може організувати широкомасштабну провокацію для нападу на Україну. І тоді у генерала Герасимова з’явиться мандат на вторгнення російських військ на українську територію.
Віталій Портников публіцист, телеведучий
На думку політолога і телеведучого Тараса Березовця, Путін хоче “довести клієнта до кондиції”, змусити Зеленського піти на поступки. І для цього йому може не знадобитись військове вторгнення в Україну. До того ж переконаний експерт, зараз українська влада готує суспільство до прямих перемовин Зеленського і Путіна.
Демократія проти диктатури: чи готовий Захід до жорсткого протистояння з Росією
“Сьогодні опубліковані результати соцопитувань групи “Рейтинг”, яка є близькою до Банкової структурою. Серед загальних рейтингів президента і політичних партій було запитання: “Чи вважають українці, що наша держава має вести прямі перемовини з РФ щодо врегулювання конфлікту на Донбасі?” Згідно з результатами, за прямий діалог з Росією виступає 56% українців, ще 41% – проти…Це вже чіткий сигнал, йде інформаційний вкид і перевірка суспільної думки відносно реакції на прямі переговори з Кремлем”, – зазначає Березовець.
На його думку, це є дуже неприємним сигналом зокрема й тому, що Росія, навіть після перемовин Путіна і Байдена, не йде на деескалацію. Водночас експерт зауважує, що не слід чекати серйозного загострення ситуації до нового раунду переговорів президентів США та РФ.
“На днях заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Рябков повідомив, що розмова між Байденом і Путіним уже запланована й відбудеться, скоріш за все, до кінця 2021 року. Тобто як мінімум до цього часу Путіну не вигідно починати ескалацію. Адже тоді розмова з Байденом може просто не відбутись”, – каже Березовець.
До слова, у разі нового військового вторгнення в Україну Вашингтон застосує проти Кремля низку жорстких санкційних заходів, від яких Білий дім досі утримувався.
Зазначимо, працівники західних спецслужб мають у своєму розпорядженні дані, які свідчать про “високу ймовірність” нового російського вторгнення в Україну та дестабілізації ситуації біля кордону.
Раніше речник президента Російської Федерації Володимира Путіна Дмитро Пєсков заявив, що у Кремлі оцінили ситуацію на Донбасі дуже тривожну.
Водночас посол Німеччини в Україні Анка Фельдгузен заявила, що уразі прямої агресії на Україну, Росія зазнає величезних втрат. На сьогодні українські війська набагато сильніші, аніж у 2014 році.
Натомість президент Росії Володимир Путін заявив, що розширення військової інфраструктури НАТО на територію України може бути “червоною лінією” для Росії.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram
The post Між дипломатією та війною: чи зменшить Путін військовий тиск на Україну після розмови з Байденом appeared first on Прямий.
Схожі новини
Повітряні сили вночі на Харківщині знищили 10 “шахедів”
Українські захисники за добу ліквідували майже 900 окупантів – Генштаб
Подорожчання помідорів в Україні різко пішло на спад