fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Болгарія може допомогти Україні добудувати енергоблоки на Хмельницькій АЕС: названі умови

Україна та Болгарія обговорюють угоду, яка передбачає передачу українській стороні надлишкового ядерного обладнання з Болгарії для добудови енергоблоків на Хмельницькій АЕС.
Про це повідомляє Atlantic Council.
Як відомо, Росія намагається знищити енергетичну інфраструктуру України, аби підірвати економіку та моральний дух українців. Так, з початку березня 2024 року російські війська серйозно пошкодили теплові та гідроелектростанції України, і країна стала залежною від атомної енергетики, яка тепер забезпечує понад 70% від усіх потреб. Зважаючи на те, що українська атомна промисловість досі орієнтується на радянські технології, важливо не лише підтримувати, а й розширювати можливості атомної генерації.
Україна спільно з Болгарією розглядає можливість передачі запасного обладнання з Болгарії для будівництва нових блоків на Хмельницькій АЕС. Болгарія відмовилася від встановлення російського обладнання на своїй АЕС “Белене”, що відкрило нові перспективи для Києва.
У разі успішного завершення перемовин з Болгарією, Україна отримає необхідні компоненти для завершення будівництва реакторів на Хмельницькій АЕС, що дозволить суттєво збільшити обсяги електрогенерації, які критично необхідні у поточних умовах.
Попри великі перспективи, угода стикається з двома серйозними перешкодами:

вплив Кремля на Болгарію, де прихильники проросійської партії “Відродження” намагаються завадити передачі обладнання Україні.
питання фінансування, оскільки болгарський парламент наполягає на сумі щонайменше €600 млн за це обладнання.

Зазначається, що додаткові кошти можуть надати міжнародні партнери, зокрема ЄС та США, які підтримують незалежність української енергетики від Росії. У разі досягнення угоди Євросоюз може виділити кошти через Фонд підтримки України, а США також можуть посприяти фінансово.
Передача болгарського обладнання значно посилить енергетичний потенціал України, зміцнить її економічну стійкість та допоможе у подоланні залежності від Росії.
У перспективі Україна може стати одним з ключових постачальників енергії для Європи після закінчення війни.
Нагадаємо, що 28 жовтня, один з російських дронів-камікадзе типу “Шахед” пролетів критично близько від енергоблока Хмельницької атомної станції.
Як відомо, внаслідок масованих ударів РФ по цивільній інфраструктурі деякі енергоблоки АЕС вимушені були зупинитися або знизити навантаження, однак ситуація поступово стабілізувалася. Тим часом атомна енергетика продовжує готуватися до зимового періоду, аби вийти на опалювальний сезон з максимальною кількістю відремонтованих енергоблоків.
Тим часом Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) планує переглянути граничні ціни на ринку електроенергії (так звані “прайс-кепи”) з 1 листопада. Зазначимо, що ці зміни стосуються лише юридичних споживачів.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Болгарія може допомогти Україні добудувати енергоблоки на Хмельницькій АЕС: названі умови appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією