fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Зима близько: як атомна енергетика готується до опалювального сезону і на що розрахувати українцям

Внаслідок масованих ударів РФ по цивільній інфраструктурі деякі енергоблоки АЕС вимушені були зупинитися або знизити навантаження, однак через тиждень-два ситуація стабілізується. Тим часом атомна енергетика продовжує готуватися до зимового періоду, аби вийти на опалювальний сезон з максимальною кількістю відремонтованих енергоблоків.
Про це в етері “Прямого” повідомив Григорій Плачков, експерт з ядерної енергетики, ексочільник Державної інспекції ядерного регулювання
“Були пошкоджені і підстанції “Укренерго”, і мережі, і лінії електропередач. Була заява МАГАТЕ про те, що перший, третій, четвертий рівненський енергоблоки АЕС, і, якщо я не помиляюсь, третій південноукраїнський енергоблок, вимушені були або зупинитись, або знизити навантаження на енергоблоки у зв’язку з тим, що мережі були пошкоджені. Наразі енергетики намагаються відновити те обладнання, яке пошкоджено… Думаю, що з деяким часом ситуація покращиться, тому що і навантаження повернеться, і атомні енергоблоки будуть введені в об’єднану енергосистему України”, – зазначив Плачков.
За його словами, основною передумовою покращення ситуації в енергетиці буде відсутність обстрілів з боку РФ, на що знадобиться тиждень-два. “Тому що багато ракет і шахедів було збито, дякуємо повітряній обороні. Все ж таки систем в державі протиповітряної оборони стало більше. І держава намагається захистити такі критичні інфраструктурні об’єкти від попадання і балістики, і “шахедів”, і іншого, що має Російська Федерація. Але якщо не буде нових обстрілів, і якщо все буде гаразд, то я думаю, що тиждень-два, і повернемось до нормального життя”, – наголосив експерт з енергетики.

Колишній заступник міністра енергетики Хейло залишиться під арештом: рішення суду

Тим часом, як розповідає Плачков, атомна енергетика продовжує готуватися до зимового періоду, аби вийти на опалювальний сезон з максимальною кількістю відремонтованих енергоблоків.
“Енергоатом” намагається так організувати свою ремонтну кампанію, щоб всі дев’ять атомних енергоблоків взимку могли працювати і давати електроенергію, а також і тепло для своїх міст-супутників. Тому вони намагаються підійти до зими з максимальною кількістю відремонтованих енергоблоків. І там вже не тільки ремонт, там треба ще й паливо перезавантажити. Ремонт – це одне питання, а ще треба і паливо. Йде ще й перезавантаження палива”, – уточнив експосадовець.
Окрім того, він пояснив, чи достатньо буде атомної генерації для забезпечення українців електроенергією та теплом в опалювальний сезон, а також про роль маневрових потужностей як інструменту вирівнювання під час пікових навантажень.
“Тут дуже складне питання, тому що дійсно складно зрозуміти, які обстріли будуть надалі. По-друге, атомна генерація є базовою. Неможливо дуже швидко знижувати навантаження на атомних енергоблоках і потім його підіймати. Там проєктами заборонено, і там є питання щодо палива, тому без маневрової потужності буде дуже-дуже складно. А маневрова потужність – це ТЕС-ТЕЦ і ГЕС-ГАЕС. Але ми знаємо, якої шкоди надала Російська Федерація щодо цієї генерації і щодо мережевих систем. Тому дуже важко прогнозувати, але повинно вистачити”, – пояснив Плачков.

“Євросолідарність” вкотре вимагає від влади запровадити антикризовий енергетичний план – Павленко

“Ту зиму пройшли, будемо намагатись пройти цю зиму. Тому я, як і пан Кудрицький, готуюсь завжди до найгіршого варіанту. Треба робити все для того, щоб бути більш-менш незалежним від таких потрясінь, як відключення атомних енергоблоків і всього іншого. Треба все ж таки подбати і про якесь альтернативне живлення”, – додав ексочільник Державної інспекції ядерного регулювання.
Ще одним інструментом стабілізації української енергетичної системи може стати електроенергія від західних союзників. “Ось цією електроенергією також можна балансувати нашу енергосистему. Але, я ж кажу, це при тому, якщо не буде нових обстрілів і не буде постійно виводитися обладнання з ладу”, – резюмував Плачков.
Як вже відомо, вранці 26 серпня війська РФ завдали масованого удару по території України ударними дронами й крилатими ракетами. Вночі повідомлялось про зліт бортів стратегічних бомбардувальників Ту-95МС й виведення ворожих кораблів з “Калібрами” у Чорне море. Згодом Президент України Володимир Зеленський заявив, що під час останньої масованої атаки російських окупантів, 26 серпня, ЗСУ застосували F-16 для збиття ворожих ракет.
Раніше в етері “Прямого” директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко розповів, що аби мінімізувати обмеження восени і взимку, енергетики працюють за трьома напрямками: відновлення пошкоджених потужностей, поліпшення фізичного захисту високовольтних мереж, а також планові ремонти атомних реакторів. Однак на відновлення української енергосистеми знадобиться три-чотири роки.
Наприкінці липня повідомлялося, що Україна увійшла в період відносного енергетичного балансу. Наступні три місяці можуть пройти з мінімальними обмеженнями або взагалі без вимкнення електроенергії. Тоді в “Укренерго” заявляли, що за умов відсутності масованих атак упродовж серпня-жовтня днів без відключень буде більше, або ж вимкнення будуть лише у вечірні години.

Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.

The post Зима близько: як атомна енергетика готується до опалювального сезону і на що розрахувати українцям appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією