Основні розбіжності в американському та європейсько-українському документах щодо врегулювання війни в Україні стосуються послідовності розв’язання територіальних питань, зняття санкцій з Росії, гарантій безпеки та чисельності української армії.
Про це йдеться в матеріалі інформаційного агентства Reuters.
Як зазначається, перший текст відображає пропозиції, передані європейським чиновникам у Парижі спецпосланцем американського президента Стівом Віткоффом. Згодом їх передали й українській стороні. Держсекретар США Марко Рубіо назвав пропозиції “широкими рамками, щоб виявити відмінності між сторонами”.
Інший варіант угоди з’явився після зустрічі у Лондоні й був переданий американській стороні. Як зазначив Зеленський, пропозиції, під час перемовин, зараз лежить на столі в Трампа.
Так, відповідно до пропозицій Віткоффа, передбачається юридичне визнання Сполученими Штатами контролю Росії над Кримом, окупованим у 2014 році, а також фактичний контроль РФ над районами південної та східної України.
Натомість європейсько-український документ відкладає обговорення території до припинення бойових дій, при цьому не згадується визнання російського контролю над будь-якою територією України.
Водночас у проєкті США щодо безпеки йдеться про те, що Україна матиме “надійну гарантію безпеки”, а європейські та дружні держави виступатимуть гарантами. Разом з тим зазначається, що Київ не прагнутиме приєднатися до НАТО.
Утім, в іншому документі наголошується, що не буде обмежень щодо розміщення на українських територіях військових сил України та союзників. Крім цього, пропонуються гарантії безпеки для Києва, включно зі США за допомогою “угоди, схожої на статтю 5 НАТО” про взаємну оборону.
Серед іншого, у документах йдеться й про санкції. Зокрема, пропозиції Віткоффа передбачають, що економічні обмеження, які діють проти Росії після анексії Криму в 2014 році, будуть зняті в рамках обговорюваної угоди.
У зустрічних пропозиціях йдеться про “поступове пом’якшення санкцій після досягнення сталого миру”, але обмеження можуть бути відновлені, якщо Росія порушить умови мирної угоди.
У документі України та Європи пропонується українській стороні отримати фінансову компенсацію за збитки, завдані під час війни, через заморожені російські активи за кордоном. А у тексті Віткоффа йдеться лише про те, що Україна отримає фінансову компенсацію, без вказівки походження грошей.
Нагадаємо, Сполучені Штати готові розглянути можливість визнання контролю Росії над Кримом як частину ширшої мирної угоди для завершення війни в Україні.
Водночас в інтерв’ю Дональд Трамп заявив, що окупований росіянами Крим залишиться під контролем РФ.
Раніше українська влада заявила, що готова до перемовин про перемир’я, але не буде поступатися територіями та суверенітетом, включно з Кримом.
До слова, Україна розробила й передала США план припинення війни з Росією, розроблений з партнерами в Лондоні.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post З’явився повний текст мирної угоди, запропонованої США: ЗМІ дізнались основні розбіжності appeared first on Прямий.
Схожі новини
Біль і трагедія України: 39 роковини Чорнобильської катастрофи
Зеленський анонсував зустрічі, які зможуть наблизити тишу для України
Світовий банк надасть Україні 70 мільйонів доларів: куди спрямують кошти