У разі перемоги Дональда Трампа на виборах президента США, він не стане більш поміркованим і виконає свою передвиборчу обіцянку зламати систему управління країни й “перетрусити” офіційний Вашингтон. В основі задумів Трампа лежить план зосередження повноважень федерального уряду США в кабінеті президента.
Про це йдеться у матеріалі журналу Time “Як Трамп 2.0 переформатує Вашингтон”.
Найамбітніші прагнення Трампа будуть реалізовані за допомогою виконавчої влади: закриття південного кордону і початок масової депортації мігрантів; введення наскрізних тарифів на імпортні товари; і відмова США від ролі оплоту проти тиранії за кордоном.
Перемога Трампа – не катастрофа і не вирок для України
Крім того, як йдеться у статті, Трамп спробує “каструвати” федеральну бюрократію США, звільняючи державних службовців за власним бажанням, і намагатиметься нейтралізувати владу Конгресу, контролюючи асигновані американським парламентом кошти.
А для реалізації свого бачення посилення виконавчої влади Трамп укомплектує свою адміністрацію прибічниками, які працюватимуть над тим, щоб усунути будь-які інституційні обмеження для нового президента.
Усунувши ці перешкоди, на думку експертів, Трамп 2.0 перевірить на міцність і крихкість американську демократію, погрожуючи демонтувати розподіл влади на три незалежні гілки, що визначає систему управління США з моменту заснування країни.
“Він прагне повернутися до імперського президентства і зменшити вплив Конгресу”, – вважає американський дослідник історії США Дуглас Брінклі.
Втім, чи зможе Трамп виконати ці свої плани – відкрите питання.
Трамп – президент США: у будь-якому разі Україну чекає приємний сюрприз
Адже мета Трампа – правління за допомогою декретів – не буде досягнута без боротьби. Хоча Верховний суд вже надав йому більше свободи діяти поза межами конституційних норм, надавши всім президентам імунітет від кримінального переслідування за офіційні дії, багато інших його заходів зіткнуться з юридичними проблемами.
“У нас дуже “судове” суспільство. На кожен шаховий хід, який Трамп зробить на посаді президента, він отримає зустрічний хід, а потім це перетвориться на битву в судах”, – підкреслив Брінклі.
І ці судові “битви” розпочнуться з самого початку президентства Трампа. Як він наголошував. у перший же день президентства він підпише низку указів про закриття американо-мексиканського кордону і депортацію нелегальних мігрантів.
“Останнє легше сказати, ніж зробити. Трамп пообіцяв використати Національну гвардію та інші частини збройних сил, щоб зібрати до 11 мільйонів іноземних громадян, попри закон США, який забороняє використовувати збройні сили проти цивільного населення”, – зазначає Time.
Крім того, США ще мають домовитись з урядами країн, куди планується депортувати нелегалів. З цієї причини в оточенні Трампа планують побудувати мережу нових таборів для мігрантів. Республіканці очікують судових позовів через ці дії, але вважають, що в кінцевому підсумку Верховний суд, де зараз більшість суддів є консерваторами, стане на їхню сторону.
Також очікується, що за кілька годин після вступу на посаду Трамп підпорядкує собі Міністерство юстиції США і призначить в. о. генерального прокурора, який звільнить спеціального радника Джека Сміта, прокурора, який звинуватив Трампа в умисному поводженні з секретною інформацією і змові з метою скасувати вибори 2020 року.
Попередня перемога Трампа і мирні переговори “за один день”: як діятиме Путін?
Ще одним із перших офіційних кроків, за словами Трампа, буде помилування більшості, якщо не всіх, його прихильників, звинувачених у нападі на Капітолій 6 січня 2021 року.
Далі Трамп обіцяє запровадити протекціоністський торгівельний режим, наклавши 10-відсотковий тариф на весь імпорт і 100-відсотковий тариф на китайський імпорт – кроки, які, на думку більшості економістів, призведуть до інфляції. Сам Трамп наполягає на тому, що введення цих тарифів сприятиме створенню робочих місць всередині країни й звільнять США від залежності від іноземного виробництва.
Але, за оцінками незалежних аналітиків, загороджувальні тарифи для тисяч товарів, введені Трампом під час першого президентського терміну, включно зі сталлю та алюмінієм, сонячними панелями та пральними машинами, могли обійтися США у 316 мільярдів збитку та спричинити втрату понад 300 тисяч робочих місць.
Путін зробив ставку на інший сценарій: чому у Кремлі не святкують перемогу Трампа
Не менш важливими будуть дії Трампа на світовій арені. Він прагне демонтувати десятиліття дипломатії, заявивши, що не буде захищати країну НАТО, якщо вона не витрачає достатньо коштів на колективну оборону. Чиновники першого терміну Трампа підозрюють, що він буде агресивно трансформувати зовнішню політику Америки. Його колишній радник з національної безпеки Джон Болтон прогнозує, що в разі обрання Трамп фактично повністю виведе США з НАТО.
“Проте ціна відмови США від ролі глобальної наддержави на захисті Заходу і його цінностей, а також від своїх традиційних союзників, може бути дуже високою “, – підкреслюється у статті Time.
Досвідчені дипломати побоюються, що це надасть більше можливостей автократам у всьому світі, зокрема Володимиру Путіну з його російським експансіонізмом. Вибір на посаду віце-президента лише підсилив ці побоювання: сенатор від Огайо Джей Ді Венс був одним із найгучніших критиків продовження надання військової допомоги Україні. Тож, ймовірно, Трамп не вимагатиме від Конгресу від законодавців збільшення військової допомоги Україні.
Головною законодавчою пропозицією Трампа є продовження податкових пільг 2017 року, багато з яких припиняють дію у 2025 році.
Відносини Трампа з Конгресом залежатимуть від його складу після виборів.
Протягом останніх чотирьох років Трамп втручався в праймеріз Республіканської партії по всій країні, щоб відсіяти внутрішньопартійних “єретиків” в обох палатах Конгресу. Через це, якщо республіканці отримають більшість у Сенаті, то вони автоматично затверджуватимуть подані Трампом кандидатури на посади суддів і міністрів.
Побоювання Європи справдились: чого очікувати від нової адміністрації США
Наразі у Трампа заявляють, що виступають проти скасування філібастера (парламентська процедура, що передбачає штучне затягування розгляду законопроектів, зокрема, шляхом виголошення безперервних промов – ред.). Ліквідація процедури, що дозволяє меншості блокувати законопроекти, надала б республіканцям більше можливостей перетворити трампізм на політику, яка тривала б і після Трампа. Але їх турбує, що демократи можуть скористатися цією можливістю, як тільки отримають владу. Але у партії побоюються, що демократи використають той самий механізм, як тільки у них з’явиться така можливість. “Якщо ми скасуємо філібастер, то демократи можуть додати до штатів округ Колумбія і Пуерто-Рико або спробувати розширити склад Верховного суду”, – зауважив ще у квітні Джей Ді Венс.
Проте республіканці можуть змінити свою думку, якщо Трамп скаже їм про це. І це буде не перший раз, коли партія підкоряється його забаганкам.
“Однак Трамп не входить у другий термін із прагненням реалізувати масштабні законодавчі ініціативи. Натомість він налаштований підпорядкувати уряд своїм планам, без потреби в новому законодавстві”, – наголошує Time.
“Війну в Україні неможливо завершити за одну ніч”: у Кремлі скептично оцінили перемогу Трампа на виборах
Одна з таких ідей — відновлення права на замороження виділених Конгресом коштів, що дозволяло президентам утримувати фінансування, як це робив Річард Ніксон, поки Конгрес не заборонив цю практику у 1974 році. Для Трампа це лише частина його запланованої “війни з Вашингтоном”.
“Трамп не з тих, хто зупиняється. Він відкрито говорить, що зробить, якщо його оберуть. Йому варто вірити”. – підсумовує історик Дуглас Брінклі.
Раніше повідомлялось, що республіканець Дональд Трамп стане новим президентом США. Він уже отримав 277 голосів виборників з 270 необхідних. При цьому підрахунок голосів ще триває.
Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський одним з перших серед світових лідерів привітав Дональда Трампа з перемогою на президентських виборах у США.
До слова, республіканець Дональд Трамп і демократка Камала Харріс зібрали на свою передвиборчу кампанію $4,2 млрд, а витратили $3,5 млрд.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Злам системи управління та відмова США від статусу наддержави: Time дав прогноз на друге президентство Трампа appeared first on Прямий.
Схожі новини
Які виплати отримують українські спецпенсіонери
“Залізна підтримка”: Швеція надасть Україні пакет допомоги
В Укренерго прокоментували вимкнення світла взимку