fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Журналісти дослідили російський фейк проти Порошенка і зʼясували, що першим його поширив Валентин Гладких

Мережею поширилася інформація, нібито народний депутат України Петро Порошенко, підігруючи російській пропаганді, заперечив удари Росії по лікарнях та критичній інфраструктурі нашої країни.
Чи дійсно це так — далі в матеріалі “Ґвара Медіа“.
Що сталося?
До чат-бота “Перевірка” надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно колишній президент України та нардеп Петро Порошенко заявив, що Росія насправді не обстрілює лікарні та критичну інфраструктуру України. З 18 березня соцмережами поширився сюжет, у якому нібито Порошенко, заперечує той факт, що Росія атакує цивільну та критичну інфраструктуру України.
Зокрема, це відео з посиланням на експерта Валентин Гладких Апокриф (архів) поширили Telegram-канал Times of Ukraine: Новини | Україна (архів), користувачі соцмереж Instagram та Facebook: theobserverua (архів), tamila_verbinenko (архів), kanareikinavalen (архів), Едуард Гром (архів), Микола Романюк (архів), а також новинні сайти: bigmir)net (архів), STUDLIB NEWS (архів), Вечірній Кам’янець (архів), Telegraf (архів), Коментарі (архів), Информатор (архів):
“Петро Порошенко підіграв Путіну: каже, що РФ не атакує лікарні та енергетику”, — йдеться в описі до відео.

Аналіз
Ми розпочали дослідження з аналізу відео, яке одним з перших поширив Telegram-канал Валентин Гладких Апокриф (архів). Як з’ясувалося, цей сюжет російський телеканал РЕН ТВ опублікував (архів) ще 6 грудня 2024 року.

Складається він із двох частин. А саме — студійної частини, в якому ведуча каже наступне:
“Судячи з усього всерйоз вирішив замінити Зеленського колишній президент Порошенко, викриваючи свого конкурента. Він навіть наважився на нечуване — розказати правду про дії Росії. Він прямо заявив, що Росія не завдає ударів про цивільних об’єктах, про що постійно твердить українська пропаганда. Щоправда, потім Порошенко знову почав спекулювати домислами”.
Друга частина відео — це власне фрагмент прямої мови Порошенка. Його пропагандисти взяли з виступу політика на Atlantic Council, який відбувся (архів) 5 грудня 2024 року.
Під час промови нардеп говорив англійською мовою, тож пропагандисти наклали свій дубляж російською:
“Росія не атакує лікарні та об’єкти енерго- та критичної інфраструктури, бо хоче лишити їх собі. Ми маємо припинити використовувати народ України як інструмент для операції “м’ясний штурм”. Для нас кожен солдат найцінніший ресурс. Важливіше аніж танк, ракета, літак тощо”, — такий текст нібито говорить Порошенко, але голосом перекладача.
Прослухавши оригінальний фрагмент виступу Порошенка, ми переконалися в тому, що пропагандисти вирвали з контексту його слова, окрім того, звуковий переклад, накладений поверх голосу Порошенка містив те, чого насправді український політик не говорив.

Насправді Петро Порошенко розповідав про фази війни та початок повномасштабного вторгнення:
“Що таке три фази війни 1000 днів? Першим був етап руйнівної війни. Потім Путін надіслав близько 200 тисяч військових. … Що в той час допомогло зупинити російські війська всього за 4 км від Києва? Перше — хоробрість українських воїнів і єдність українського народу, друге — Javelin із США, і третє — NLAW, Stinger і Bayraktar. Я знаю, про що говорю і знаю, наскільки це було тоді ефективно. Росія тоді не була до цього готова, Росія тоді не атакувала госпіталі, об’єкти критичної енергетичної інфраструктури, бо вони хотіли залишити їх для себе, вони думали, що Україна їх вітатиме. І ми називаємо цей період знищенням”, — дослівно сказав Порошенко.
На офіційній сторінці політичної партії “Європейська Солідарність”, яку очолює Порошенко, 19 березня офіційно спростували (архів) поширену пропагандистами інформацію:
“Росіяни вирізали з виступу шматок тексту, по класиці додали свого і згодували це своїм глядачам”.
Отже, у сюжеті пропагандисти використали фрагмент з реальної промови Порошенка, вирвавши з контексту його слова та наклавши поверх некоректний російський дубляж. Насправді ж, у своєму виступі Порошенко не заперечував той факт, що Росія завдає ударів по цивільній та критичній інфраструктурі України, а розповідав про початок повномасштабного вторгнення та сподівання росіян з легкістю захопити нашу країну, залишивши зазначену інфраструктуру собі.
Висновок: маніпуляція

Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.

The post Журналісти дослідили російський фейк проти Порошенка і зʼясували, що першим його поширив Валентин Гладких appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією