Ухвалений Верховною Радою України так званий “ресурсний” закон №5600 не тільки змінює податкові правила для великого, середнього й малого бізнесу, а й напряму зачіпає інтереси пересічних громадян. Мова йде про зміну правил продажу нерухомості, земельних ділянок та правила отримання спадщини. Окрім того, у разі підписання президентом “ресурсного” закону на більшість громадян очікують підвищення цін на низку товарів та послуг.
Які саме нововведення для українських громадян передбачені у законі №5600, а також які товари та послуги подорожчають – розбирався PRM.UA.
Нові ставки податків на продаж нерухомості та землі
Закон №5600 змінив статтю 172 Податкового кодексу України щодо ставки податків при продажу нерухомості фізичними особами.
Нові правила виглядають так:
1. Додатковий податок не стягуватиметься з продажу (обміну) одного об’єкта нерухомості протягом одного податкового року, якщо він перебуває у власності платника податків понад 3 роки.
До таких пільгових об’єктів належать:
• житловий будинок, квартира або її частини, кімната, садовий (дачний) будинок;
• об’єкт незавершеного будівництва;
• земельна ділянка, на якій розташовані об’єкти нерухомості, що продаються;
• господарчі та побутові будівлі на цій ділянці землі;
• земельна ділянка в межах норм безоплатної передачі;
• земельна ділянка сільгосппризначення, одержана в спадок або при приватизації землі (пай).
Якщо об’єкт нерухомості був у володінні продавця понад 3 роки, то з доходу від першого і єдиного продажу протягом календарного року сплачується 2%: 1% – до Пенсійного фонду та 1% мита з покупця і продавця.
Закон 5600 зачепить кожного українця, бо збільшить і податки, і ціни – Геращенко
Якщо об’єкт продажу перебував у власності менш як 3 роки, то до бюджету сплачуються 5% податку з доходів фізичних осіб (ПДФО) та 1,5% військового збору.
На об’єкт отриманий у спадок правило “трьох років” не розповсюджується.
Але, гараж або нерухоме майно комерційною власності оподатковується відповідно у 5% та 18% ПДФО, якщо воно не отримане у спадок.
2. Податок у 5% податку на прибутки фізичних осіб (ПДФО) та 1,5% військового збору при продажу нерухомості оплачуватиметься у таких випадках:
• власник вже отримав дохід від продажу нерухомості протягом звітного податкового року другого об’єкта нерухомості з переліку пільгових об’єктів;
• власник отримав прибуток від продажу об’єкта нерухомості, не зазначеного у переліку пільгових об’єктів – тобто коли об’єкт продається вперше за рік, але не входить до цього списку;
• власник отримав дохід від продажу протягом року третього та більше об’єктів нерухомості, отриманих у спадок.
3. Податок у 18% ПДФО оплачується власником нерухомості, якщо протягом одного року він отримує доходи від продажу третього і наступних об’єктів або ж дохід від продажу двох та більше об’єктів нерухомості, не включених до “пільгового переліку”.
ПДФО у 18% обкладатиметься різниця між вартістю купівлі та продажу об’єкту. Також сплачується 1,5,% військового збору. Як зазначають експерти, ця норма може призвести до “тіньового” ринку нерухомості, коли продавець та покупець домовлятимуться про “нульовий” варіант, аби уникнути оподаткування.
Але під податок 18% не підпадають угоди при відчуженні банком житлової нерухомості, яка була забезпеченням валютного іпотечного кредиту.
Крім того, при купівлі нерухомості для фізичних осіб залишається обов’язковою сплата наступних податків:
• збір до Пенсійного фонду (1% від оголошеної продавцем ціни нерухомості);
• держмито (1% від кадастрової вартості житла);
• послуги нотаріуса.
Слід значити, що до оподатковуваних операцій купівлі-продажу нерухомості входять й обмін квартир та договори довічного утримання.
Також законом №5600 не введено, як планувалось раніше, сплату ПДВ за операції продажу на вторинному ринку.
Ставка податку для іноземних громадян (нерезидентів України) завжди становить 18%.
За ставкою 0% може оподатковуватись продаж земельної ділянки сільськогосподарського призначення, безпосередньо отриманої платником податку у власність у процесі приватизації земель державних КСП, або приватизації земельних ділянок, які перебували у користуванні такого платника, або виділеної в натурі (на місцевості) власнику земельної частки (паю), а також таких земельних ділянок, отриманих платником податку у спадщину.
Поки Зеленський “ховає” квартири в Лондоні: українці платитимуть новий податок
Як зазначають експерти, нові податкові ставки при продажу нерухомості не спричинять зростання цін на житло, за найбільш песимістичними прогнозами – вартість житла може зрости не більше, ніж на 4%.
Скептично поставились до нових податків на продаж житла й експерти Головного науково-експертного управління Верховної Ради у своєму аналізі законопроєкту №5600.
“Певною мірою погоджуючись із зазначеними змінами, що сприятиме ліквідації деяких схем мінімізації податків на ринку житлової нерухомості, звертаємо увагу, що щодо сумлінних платників податків такий підхід може бути суттєвою перешкодою, наприклад, для купівлі ними іншого (більшого та/або кращого) житла шляхом продажу належних йому кількох об’єктів нерухомості“, – зазначено у висновку до документа.
Даним законопроєктом, найбільше вдарить не тільки по спекулятивному продажу квартир, та бізнесу з купівлі житла на етапі будівництва та її продажем після введення в експлуатацію, а й на інвестиціях у житло, як способу зберегти та примножити свої заощадження. Слід зазначити, за оцінками учасників ринку, на сьогодні кількість інвестиційних продажів на первинному ринку за різними оцінками сягає 50-55%, тому нові норми оподаткування можуть скоротити ринок інвестування в житлову нерухомість вдвічі. Також очікується зниження активності й на ринку перепродажу вторинного житла – зараз частка продавців становить 25-30%.
Мито на спадщину й успадкування боргів
Для вступу у право власності отриманого у спадок нерухомістю потрібна сплата 1% державного мита. При цьому кількість успадкованих квартир не впливає на розмір цього податку.
Раніше при отриманні спадщини від члена сім’ї першого та другого ступенів споріднення, вартість успадкованої власності оподатковується за нульовою ставкою ПДФО. Фізична особа, яка отримувала спадщину від інших родичів сплачує податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5% від вартості успадкованого та 1,5% військового збору.
За дев’ять років “Квартал 95” Зеленського заробив 108 мільйонів доларів, а сплатив податків лише на 3 мільйони – Слідство.Інфо
Якщо майно успадковує фізична особа від нерезидента або спадщина отримується нерезидентом, то вартість об’єкта спадщини підлягає оподаткуванню ПДФО за ставкою 18% 1,5% військового збору. Навіть, якщо такий нерезидент вважається членом сім’ї першого та другого ступенів споріднення.
Право успадкування передбачає передачу боргових зобов’язань, які борги з подальшою їх сплатою переходять спадкоємцям.
До переліку успадкованих боргів відносяться такі зобов’язання:
• за цивільно-правовими договорами (у т.ч. банківські борги);
• щодо відшкодування матеріальних збитків, моральної шкоди (за рішенням суду за життя спадкодавця);
• з виплати неустойки у вигляді штрафів та пені (за рішенням суду за життя спадкодавця);
• витрати на утримання, догляд, лікування, похорон спадкодавця (але не більш ніж за 3 роки);
• за договором оренди житла із викупом;
• комунальної заборгованості;
• податковим боргам (за наявності відповідного судового рішення);
• борговим розпискам (при рішенні суду про необхідність виплати боргу).
Щодо соціальної сфери законом №5600 встановлено право на податкову знижку в частині витрат на навчання та лікування надано також опікуну, піклувальнику, прийомним батькам, батькам-вихователям та звільнено від ПДФО дохід у вигляді соціальних послуг.
Підвищення цін: алкоголь, інтернет та мобільний зв’язок
Низка нововведень закону №5600 можуть призвести до підвищення цін на найбільш розповсюдженні товари та послуги – мова йде про алкогольні напої, плата за послуги інтернет-провайдерів та операторів мобільного зв’язку та інтернету.
Так, акцизний податок на алкогольні напої підвищиться на 5%: на ігристі вина – з 11,65 гривні за літр до 12,23 гривні, на інші зброджені напої – з 8,02 гривень за літр до 8,42 гривні, на сидр – з 1,06 гривень за літр до 1,11 гривні. На міцні алкогольні напої ставки акцизу підвищаться зі 126,96 гривні за літр до 133,31 гривні.
За рік в Україні значно зросли ціни на алкоголь та тютюн
Також для натуральних вин та напоїв медових (так звані “тихі” та сухі вина – до 15 оборотів, без кріплення та цукру) скасовано акцизні марки. Вони на ці вина вже клеїти не потрібно. Скасування сплати акцизу до бюджету не скасовується, просто у виробників відпадає необхідність закуповувати цю марку та клеїти її.
За новими правилами, ціна акциз для пива з міцністю до 4% коштуватиме 2,39 гривні – на 0,39 копійки менше, для пива з міцністю 8% зросте до — 4,79 грн, що на 2,01 гривень більше.
Для інших видів алкоголю, як вже зазначалося, акцизний податок підвищується на 5%. Безперечно, нове податкове навантаження відобразиться на цінах на алкогольну продукцію для споживачів.
Ухвалений документ також виключив послуги з надання доступу до Інтернету з другої групи спрощеної системи оподаткування інтернет-провайдерів, що може призвести до зростання тарифів на доступ у всесвітню мережу – хоча б через операційні витрати компаній.
Також на 5% збільшено ренту на радіочастотний ресурс для операторів мобільних операторів. І це при тому, що у 2019 році з урядом було підписано меморандум про мораторій на підвищення фіскального та регуляторного навантаження на сектор мобільного зв’язку, представники якого своєю чергою гарантували максимальне покриття України мобільним зв’язком 4G та 3G.Але це всім і закінчилось – відповідний законопроєкт парламентом ухвалено так і не було.
Як припускають експерти, зростання ренти буде перекладено на рядових споживачів шляхом підвищення тарифів на послуги мобільного зв’язку.
Оператори мобільного зв’язку попереджають, що таке рішення влади може загальмувати темпи розвитку мобільних мереж в Україні. А це, своєю чергою, може призвести до зниження інвестиційною привабливості нашої країни – ніхто не любить, коли держава “на ходу” змінює правила гри.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Закон №5600: нові правила продажу квартир, зміна умов успадкування та збільшення цін і тарифів appeared first on Прямий.
Схожі новини
США вигадали нову схему фінансування України за рахунок заморожених російських активів: у ЗМІ дізнались подробиці
Чи повинні військовозобов’язані реєструватися в електронному кабінеті: пояснення Міноборони
США попередили Ізраїль про можливу атаку з боку Ірану