fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

З 16 вересня Нацбанк пом’якшив низку валютних обмежень: ключові зміни

З 16 вересня внесено зміни щодо низки валютних обмежень з метою поліпшення роботи готівкового сегменту валютного ринку. Зокрема йдеться про розширення переліку медичних послуг, за які дозволені транскордонні перекази.
Про це повідомляє пресслужба Національного банку України.
Так, з 16 вересня під час розрахунку обсягу готівкової іноземної валюти, яку банк чи небанківська фінансова установа має змогу продати на валютному ринку, враховуватимуться залишки коштів готівкової іноземної валюти, яка обліковувалася в касі цих установ станом на 13 квітня 2022 року.
Отже, уповноважені установи здійснюватимуть операції з продажу клієнтам іноземної валюти в готівковій формі в межах суми, яка визначається як сума таких складових:
• сума залишків готівкової іноземної валюти станом на 13 квітня 2022 року;
• обсяг перевищення купівлі готівкової іноземної валюти над обсягом її продажу за всіма іноземними валютами, що розраховується, починаючи з 13 квітня 2022 року та протягом наступних операційних/робочих днів;
• 120% від обсягу купівлі безготівкової іноземної валюти у фізичних осіб за всіма іноземними валютами, що розраховується починаючи з 13 квітня 2022 року та протягом наступних операційних/робочих днів.

Нацбанк знизив облікову ставку з 22% до 20%

При цьому сума складових розраховується в доларовому еквіваленті, який обчислюється на підставі офіційного курсу гривні до іноземних валют, установленого Нацбанком на дату такого розрахунку.
Окрім того, враховуючи пропозиції громадських організацій та банків, НБУ розширює перелік медичних послуг, для оплати яких фізичні особи мають змогу переказувати кошти за кордон.
Так, до відповідного переліку додано послуги з реабілітації, а також послуги з придбання протезів та їхніх комплектуючих, встановлення, сервісного обслуговування та ремонту протезів.
Нацбанк дав змогу державним підприємствам та господарським товариствам (100% акцій яких належать державі) переказувати кошти за кордон з метою виконання зобов’язань перед нерезидентом за кредитом чи позикою, що були реструктуризовані на умовах, погоджених Кабінетом Міністрів України. Крім того, дозволено здійснювати інші платежі, пов’язані з обслуговуванням таких реструктуризованих зобов’язань.

“Такі зміни сприятимуть належному завершенню реструктуризації зовнішньої заборгованості державними установами”, – зазначив регулятор.
Нагадаємо, 28 серпня Національний банк України пом’якшив низку валютних обмежень безготівкового продажу валюти громадянам. Це допоможе мінімізувати множинність обмінних курсів. Зокрема, з 29 серпня 2023 року НБУ дозволив банкам продавати безготівкову іноземну валюту населенню без підтвердження підстав чи зобов’язань для проведення такої операції. Відповідні операції здійснюватимуться за курсом, установленим банком, у межах щомісячного ліміту в розмірі 50 тис. грн в еквіваленті в одному банку.
Слід зауважити, що Національний банк України з 12 серпня 2023 року пом’якшив низку валютних обмежень для більш активної участі банків-нерезидентів на ринку ОВДП, збільшення припливу іноземної валюти в країну, а також підтримки соціальних ініціатив щодо захисту громадян.
Тим часом експерти Нацбанку спрогнозували пришвидшення економічного зростання в Україні на тлі гальмування інфляції. Однак нещодавно оприлюднений інфляційний звіт НБУ готувався з урахуванням прогнозу, що війна закінчиться не пізніше середини 2024 року.
Як відомо, Кабінет Міністрів України затвердив проєкт бюджету на 2024 рік з планованими власними доходами загального фонду бюджету у розмірі 1 трлн 560 млрд гривень та видатками загального фонду на суму 3 трлн 108 млрд гривень.

Поділитися цією публікацією