fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Вибори не за горами: яку стратегію обрала Банкова

Попри офіційні спростування очільником Офісу президента Андрієм Єрмаком інформації про підготовку до виборів в Україні влітку 2025 року, експерти та інсайдери стверджують, що Банкова вже активно розгортає передвиборчі штаби та розробляє стратегії для боротьби з політичними опонентами. Про це в ефірі телеканалу “Прямий” розповів Віктор Бобиренко, експерт Бюро аналізу політики, висловивши скептичну оцінку заяв влади та розкривши можливі плани Офісу президента.

Скептицизм щодо заяв Єрмака

Віктор Бобиренко різко розкритикував правдивість заяв Андрія Єрмака, який 10 квітня в інтерв’ю італійській газеті Corriere della Sera назвав чутки про підготовку до виборів “абсолютною нісенітницею”. “Якщо говорити про таких людей, як Єрмак, то в п’яти з десяти випадків вони просто брешуть. Десь в чотирьох маніпулюють, і тільки один раз із десяти говорять правду. Тому коли прилетіло якесь повідомлення, я би рекомендував не вірити”, — заявив Бобиренко. Він наголосив, що довіряти офіційним заявам Банкової не варто, адже, на його думку, влада систематично вдається до маніпуляцій.

Ознаки підготовки до виборів

Незважаючи на офіційні спростування, Бобиренко вказав на конкретні ознаки того, що підготовка до виборів уже розпочалася. “Так, є ознаки. Працює штаб, там понад сто осіб. Інсайди кажуть, що працює”, — зазначив експерт. За його словами, Банкова розробляє як позитивні, так і негативні стратегії. Позитивні кампанії зосереджені на просуванні іміджу Володимира Зеленського: “Розробляються тонкі стратегії різні: від позитивних, що ‘бубочка хороший’, він молодець, давайте за нього голосувати, ‘вовина тисяча’, аптека подешевшала, хоча ніхто й не помітив”. Негативні ж стратегії спрямовані на дискредитацію опонентів: “Якщо за Порошенком ганяється ДБР, то Мар’янка (Мар’яна Безугла – ред.) іншого опонента, Залужного, намагається очорнити, накидати на вентилятор грязі”.

Захоплення аудиторії через блогерів

Ще однією частиною стратегії Банкової, за словами Бобиренка, є залучення блогерів для поширення потрібного наративу. “Єрмак зараз буквально засипає, знаходить блогерів, у яких є хоча б 3-5 тисяч друзів, 5-10 тисяч підписників… І їм, мабуть, долю платять, і вони розказують очевидні речі”, — пояснив він. Експерт звернув увагу, що в таких повідомленнях часто підкреслюється “інтенсивне лідерство Зеленського”, а сам Єрмак не лише вихваляє президента, а й себе, що, на думку Бобиренка, може створювати внутрішню конкуренцію в команді.

Ключова мета: усунути конкурентів

Найголовнішою стратегією Банкової, на думку експерта, є недопущення основних конкурентів до участі у виборах. “Просто тупо по ‘беспределу’ не пустити. Мрія Володимира Олександровича – провести вибори або під час війни в режимі ‘Дії’, і тоді у нього буде 101%, або в режимі відразу після війни, наприклад, за 30-45-60 днів провести президентські вибори”, — вважає Бобиренко. Він додав, що влада може використати короткий період для підготовки, щоб “забути” зареєструвати ключових опонентів, таких як Валерій Залужний, через формальні причини, наприклад, “кому не так у декларації”. Ідеальним сценарієм для Зеленського, за словами експерта, було б змагатися з проросійським Юрієм Бойком та кількома слабкими кандидатами: “І чотири бомжі”.

Контекст і суперечливі сигнали

Чутки про підготовку до виборів з’явилися після публікації британського видання The Economist 30 березня 2025 року, де йшлося, що Зеленський нібито планує вибори на липень після припинення вогню, яке американці прогнозують на Великдень, 20 квітня. Видання стверджувало, що президент скликав нараду для організації голосування, а мета — скористатися короткими термінами, щоб обмежити конкурентів. Проте в Офісі президента цю інформацію спростували, назвавши її “фейковою чи маніпулятивною”. Центральна виборча комісія також зазначила, що для виборів потрібен час на відновлення інфраструктури та адаптацію процесу до повоєнних реалій.

Водночас Банкова, за даними джерел, сподівається на швидке підписання мирної угоди з Росією, що дозволило б скасувати воєнний стан і провести вибори. Це підтверджують і попередні заяви, наприклад, українського політика Володимира Омеляна в ефірі “Прямого” 8 квітня, який зазначав, що Офіс президента “захопився” ідеєю виборів, ігноруючи складну ситуацію на фронті та перспективи нового наступу російських військ.

Суспільний резонанс

Тема виборів викликає активні дискусії в суспільстві. За результатами опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) від 12–22 березня 2025 року, 81% українців виступають проти проведення виборів до завершення війни. На платформі X користувачі також висловлюють занепокоєння: одні вважають, що вибори під час війни можуть дестабілізувати країну, інші звинувачують владу в політичних репресіях проти опонентів, зокрема через тиск на Петра Порошенка та Валерія Залужного.

Висновок

Хоча офіційно Банкова заперечує підготовку до виборів, експерти, такі як Віктор Бобиренко, бачать чіткі ознаки передвиборчої активності. Стратегія Офісу президента, ймовірно, включає як просування позитивного іміджу Зеленського, так і дискредитацію конкурентів, а ключовою метою є створення умов, за яких основні опоненти не зможуть брати участь у виборах. Проте такі дії можуть лише поглибити недовіру суспільства до влади, особливо на тлі війни та економічних викликів. Чи вдасться Банковій реалізувати свої плани, залежить від багатьох факторів, зокрема від ситуації на фронті та позиції міжнародних партнерів, таких як США.

Поділитися цією публікацією