
Західні союзники узгодили ключовий принцип роботи майбутнього Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України — Володимир Путін не буде притягнутий до заочного суду, поки залишається президентом Росії. Ця умова закладена в проєкті угоди, що має стати юридичною основою трибуналу під егідою Ради Європи, повідомляє Euronews.
Зазначається, що подібний імунітет поширюється також на прем’єр-міністра РФ Михайла Мішустіна та очільника МЗС Сергія Лаврова.
Судовий процес можливий лише в разі фізичної присутності обвинувачених у суді — що виглядає малоймовірним, враховуючи позицію Кремля, який відкидає будь-яке співробітництво із Заходом.
Трибунал буде базуватися в Гаазі, а його створення має бути офіційно оголошене 9 травня в Києві — у День Європи. Наразі три документи вже готові: угода між Україною і Радою Європи, статут трибуналу та документ щодо його управління. Попри технічну готовність, точні терміни реалізації залежать від політичного схвалення.
Країни ЄС погодилися на компроміс: заочного суду не буде до закінчення президентства Путіна, щоб уникнути юридичних суперечностей. Але після його відставки — така можливість з’явиться.
Очікується, що трибунал отримає підтримку не лише від європейських країн, а й від партнерів з-за океану — Канади, Австралії, Японії, Нової Зеландії. США, які після повернення Дональда Трампа до влади взяли курс на зближення з РФ, у створенні трибуналу поки участі не беруть.
Трибунал матиме справу зі злочином агресії — це керівний злочин, який охоплює планування, ініціювання або здійснення збройного нападу державою-агресором. Саме тому Путін вважається основним підозрюваним у справі.
На відміну від військових злочинів, агресія — це відповідальність вищого керівництва. Уперше за багато десятиліть цей злочин може знову опинитися в центрі міжнародного правосуддя — як це було на Нюрнберзькому процесі.
Нагадаємо, що 7 березня, міністри держав Європейського Союзу під час засідання Ради юстиції та внутрішніх справ ЄС обговорять трибунал для російського диктатора Володимира Путіна.
Як повідомлялося, генеральний секретар Ради Європи Ален Берсе заявив, що спеціальний трибунал щодо злочину агресії буде створений в межах Ради Європи. Це може статися вже у 2025 році. Наразі до ініціативи долучилася 41 країна.
До слова, Сполучені Штати Америки можуть припинити міжнародні зусилля з переслідування Росії за вторгнення в Україну.
Схожі новини
Клієнти «ПриватБанку» можуть втратити доступ до рахунків: що потрібно знати
Причина не тільки в грошах: The Economist описало, чому китайські солдати воюють в Україні
“У нас є прогрес”: Трамп зробив цікаву заяву про припинення війни