fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Водохреща – 2022: що необхідно знати про свято

В Україні щорічно 19 січня відзначають третій і завершальний етап українських новорічних свят — Водохреща. Головним святковим обрядом є купання. На річках та озерах роблять ополонку, часто у формі хреста, над якою священнослужителі читають молитву. Потім люди купаються в ополонці, яку називають “йорданню”, вірячи в цілющу силу водохресної води.
Походження свята
За релігійним трактуванням — це свято хрещення Ісуса Христа у річці Йордан, яке було виконано Іоанном Хрестителем. У біблії вказано, що під час цього дійства над річкою пролетів Святий Дух у подобі голуба. Тож це свято в християнстві також заведено називати Богоявленням.
Та деякі ритуали цього дня: очищення водою та вогнем, закликання весни тощо — беруть своє коріння ще з дохристиянських часів. Прихильник язичницьких вірувань переконані, що все це — обряди свята “Водокрес”, або ж “Свято богині Дани”. Її вважають покровителькою води.
Традиції на Водохреща
Свято Водохреща традиційно починається ввечері 18 січня. Його називають Водохресним Святвечором. Вдень заведено ходити до церкви на молебень і відстояти службу, після чого пообідати з родиною. Також до заходу сонця необхідно намалювати по одному хресту крейдою над кожними дверима і вікном, закликаючи таким чином сили Божим оберігати оселю.
Зазначається, що в цей день дотримуються суворого посту і не їдять з самого ранку. На столі під час трапези повинні стояти не лише пісні страви, але і кутя з рису, родзинок і меду. Її обов’язково потрібно запити узваром.
19 січня заведено ходити до церкви, а після омиватися святою водою.
Освячення води відбувається в спеціальній ополонці, яку називають “йорданню”. Священник освячує воду, опускаючи в неї хрест. Після цього вода вважається такою ж святою, як і в річці Йордан.
Прикмети на Водохреща
– Якщо у цей день стоїть ясна погода і мороз, то літом слід чекати засухи, а якщо сніжна і похмура – на рясний урожай.
– Якщо під повний місяць відбудеться Богоявлення, то може статися великий розлив, а якщо чути частий гавкіт собак – до великої кількості дичини.
– У водохресний полудень люди дивилися в небо: якщо на ньому були сині хмари, то вірили в урожайний рік.
– Якщо в день Водохреща повний місяць, то весь січень слід очікувати таку погоду, яка була наступні три дні після свята.
– Якщо небо було ясне й безхмарне, то і до кінця місяця погода повинна бути морозною і ясною. Якщо ж іде дощ, то до кінця січня буде хмарно і дощитиме.
Що не можна робити на Водохреща
– Перед купанням в ополонці заборонено пити алкоголь.
– Не можна прати, прибирати, шити й в’язати.
– У цей день заведено проявляти терпіння, допомагати ближнім, дякувати Богові й очищати думки й душу від гріхів. Строго заборонено лаятися і думати про погане.
– Не можна набирати воду з кепськими думками, інакше вона втратить цілющі властивості.

Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.

The post Водохреща – 2022: що необхідно знати про свято appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією