Науковці вивчали скупчення зірок, яке знаходиться дуже близько до центральної надмасивної чорної діри Чумацького шляху під назвою Стрілець А*. Так, за допомогою дослідження астрономи виявили, що в цьому регіоні космосу знаходиться ще одна масивна чорна діра, яку класифікували, як чорну діру проміжної маси.
Результати дослідження опубліковані у виданні The Astrophysical Journal, пише Science Alert.
Астрономи у статті повідомили, що нарешті знайшли частину чорних дір, які зникли у Всесвіті.
Скупчення зірок під назвою IRS 13, яке розташоване поблизу центру галактики, містить у собі чорну діру. Щобільше, те, як ці зірки рояться і рухаються по орбіті, вказує на те, що ця чорна діра є досить рідкісною, адже вона знаходиться в середньому діапазоні мас. Вважається, що це сполучна ланка між чорними дірами зоряної маси й надмасивними чорними дірами.
Це припущення підтверджує той факт, що астрономи побачили характерні рентгенівські промені та іонізований газ, що обертається зі швидкістю в кілька сотень кілометрів на годину навколо місця розташування чорної діри проміжної маси. Ще одним свідченням наявності такої чорної діри є незвично висока щільність зоряного скупчення. Вона вища, ніж у будь-якого іншого відомого зоряного скупчення в Чумацькому Шляху.
Коли виникло життя на Землі: британські вчені зробили несподівану заяву
Такі чорні діри проміжної маси зустрічаються надзвичайно рідкою. Цікавим є й те, що зоряне скупчення IRS 13, за яким проводили спостереження астрономи, розташоване на відстані 0,1 світлового року від центру нашої галактики, де розташована чорна діра Стрілець А*. За космічними мірками це дуже маленька відстань, але вона еквівалентна 20 переміщенням туди й назад з одного кінця Сонячної системи в інший.
Чорні діри є кінцевою точкою еволюції в житті масивної зірки, але спостережувані маси цих об’єктів викликають подив, стверджують астрономи.
IRS 13 відкрили понад 25 років тому і відтоді спантеличує астрономів. Спочатку вважалося, що це поодинока масивна зоря. Потім, що вона подвійна. Згодом зоря Вольфа-Райє, масивна зоря на межі наднової. Пізніше вона була ідентифікована як невелике скупчення, але все ще не вивчене.
Команда під керівництвом астрофізика Флоріана Пейскера з Кельнського університету в Німеччині хотіла розгадати цю загадку, тому дослідники подивилися на те, як рухаються зірки й згустки газу в скупченні. Вони очікували, що рух буде відносно випадковим, але замість цього виявили, що він є досить впорядкованим.
“IRS 13, схоже, є важливим будівельним блоком для зростання нашої центральної чорної діри SgrA*”, – каже Пейскер.
Нагадаємо, Європейське космічне агентство (ESA) і компанія Arianspace здійснили перший успішний пуск ракети нового покоління Ariane-6. Українці мали змогу спостерігати проліт другого ступеня цієї ракети.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Вчені знайшли велетенську чорну діру посеред Чумацького шляху: що про неї відомо appeared first on Прямий.
Схожі новини
Українські воїни за добу ліквідували 920 окупантів
За добу на фронті відбулося 153 боєзіткнення, більшість на Покровському напрямку
На які моделі нових легковиків активно підсіли українці