fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Україна сама у рази завищує ціни при закупівлі зброї за кордоном: чому і як це відбувається

Джерело: Facebook-сторінка автора
 
Штош. Я думала, що я до цього телесеріалу не повернусь, але не сталося, як гадалося. Тож презентую вам тизер до нового сезону культового серіалу “Особливості закупівель Міністерства оборони”.
А тепер в серіях, як ви любите.
Серія перша “Вчіть матчасть”.
В Україні, торгівля зброєю, як і в усьому світі, дуже зарегульований процес. Торгівлею зброєю до повномасштабного вторгнення займались тільки державні підприємства Спецекспортери, які підпорядковувались Укроборонпрому. На початку війни Спецекспортери за один день стають Спецімпортерами та переходять під Міністерство оборони. Найбільших у нас три.
Ми не лише отримуємо від союзників зброю як матеріально-технічну допомогу, ми ще дуже багато купляємо зброї. За свої послуги при імпорті зброї Спецімпортери отримують 3% комісійної винагороди.

Скандал у Міноборони: у координатора із закупівлі зброї нібито знайшли російський паспорт, чиновник все заперечує

Майже півтора року тому запустили Агенцію з закупівлі зброї. Задум хороший, реалізація не дуже. Окрім того, Агенція отримує комісію 2,75%, на 0,25% менше. Але! Агенція не платить податки.
Є ще відділ ОВТ Міноборони (озброєння та військової техніки – ред.), який також купляє зброю. Всього 5 гравців на ринку.
Серія друга. “Економіка для чайників від Ярової”.
Що таке ціна?
Ціна – це щось середнє між попитом та пропозицією. Наприклад, попит на шкарпетки в країні 1 млн пар на всю країну. В Україні всі виробники можуть виготовити 500 пар на рік.
Є два шляхи. Перший. Якщо закритий імпорт (можна згадати часи Радянського Союзу), то шкарпетки в країні будуть дефіцитом і за них будуть переплачувати у 2-3 рази. Другий. Відкрити імпорт, задовольнити потреби ринку, тоді ціни на шкарпетки впадуть.
Серія третя “Про сільське господарство України, або про яблука”.
Уявіть, що вам от просто до ус@@@ки стали потрібні яблука. Ви встаєте о 6 ранку, і перші біжите на ринок. Будите охорону ринку та дядю Васю, у якого є сад, і він після закінчення сезону збору урожаю, продає залишки яблук.

Польський постачальник озброєння заборгував Міноборони України товарів на понад три з половиною мільярди гривень – ЗМІ

Ви питаєте дядю Васю, скільки коштують його яблука, і отримуєте прайс в 1 долар за кілограм, думаєте: “пробіжусь я по ринку, може є ліпші яблука”, але просите дядю Васю лишить вам 3 кг.
Вашого сусіда по будинку в 6.30 розбудила жінка і сказала, що в цьому році буде робити Олівʼє з яблуками, бо начиталась трендів, і без яблук нехай не повертається. І ваш сусід спросоння йде на ринок до того ж дяді Васі. Питає дядю Васю про ціну, дядя Вася, знаючи, що є в нього вже покупець на яблука, каже ціну в 2 долари. Ваш сусід погоджується, але вирішує піти також по ринку. Але просить дядю Васю лишити йому 10 кг.
Ваша сусідка з 3 поверху, яка є коханкою когось дуже серйозного, вночі дізналась, що тільки у дяді Васі в усій країні лишились яблука, а в інтернеті пишуть, що в цьому році Меркурій в Водолії, тому Олівʼє має бути тільки з яблуками, якщо ні, то чоловіки любити не будуть. В 7.00 ранку вона також біжить на ринок. Знаходить дядю Васю і питає, скільки коштують яблука. Дядя Вася щось починає підозрювати, говорить, що вартість кілограма яблук становить 3 долари. На що ваша сусідка каже, що забере весь обсяг яблук, щоб кохали її весь рік. І побігла шукати вантажників.

“Спецмародери”: компанії, які мали закупити зброю для Міноборони, вивели гроші за кордон – ЗМІ

Якийсь невідомий тип, з яким вечеряв вчора коханець вашої сусідки, абсолютно точно знає, що яблука в усьому світі лишились тільки у дяді Васі, і наступний рік яблука вирощувати буде тільки дядя Вася. О 8.00 він також зʼявляється на ринку. Знаходить дядю Васю, питає про вартість яблук. Дядя Вася, зрозумівши, що це його зоряний час, і такого попиту на його яблука не було вже давно, говорить, що тепер яблука по 5 доларів. Отримує згоду від невідомого типа. Але невідомий тип пропонує ще договір постачання на наступний рік під 100% передоплати.
О 9.00 під ринок приїжджає величезний лімузин, з якого виходить чоловік в ідеально відшитому костюмі, за ним розповсюджується запах дорогущого парфуму, він практично ідеальною англійською говорить дорогим телефоном, та в супроводі двох охоронців йде по ринку шукати дядю Васю. Звідки в нього інформація про яблука — невідомо.
Він знаходить дядю Васю й ідеальною українською питає,  яка вартість яблук. Дядя Вася у своїй голові вже порахував всі прибутки по яблуках. На ці кошти у своєму мозку він вже придбав віллу, землю, купив жінці шубу, а дочці новий айфон — говорить про те, що яблука вже продані. Але чоловік в ідеальному костюмі каже наступне: “Шановний Василю Васильовичу, я викуплю у вас всі яблука по 7 доларів, 2 долари я кешем повертаю тобі, всі інші кошти ви отримаєте на рахунок, і контракт на 10 років зі 100 % передоплатою”. Дядя Вася від щастя кидається в ноги чоловіку в ідеально відшитому костюмі.
Серія четверта. “Пилите Шура, они золотые”(с).

Всі дійові особи живуть в одній країні, імпорт закритий, і лише дядя Вася   вирощуватиме яблука. Вони всі ідуть на запрошення голови Спілки садівників України на симпозіум. І Голова спілки садівників каже, що викупить у всіх яблука по 9 доларів. Всі радіють, як діти, бо продадуть свої яблука дуже дорого.
АЛЕ.
Перший платіж піде продавцю по 7 доларів, потім по шість, потім по 5 і так до 1 вашого долара. Ви звісно, розумієте, що 1 долар при таких цінах це жах, а грошей дуже хочете, підіймаєте, як і всі, ціну до 8,5 долара. Голова спілки каже, що викупить у всіх, але першим кошти отримає покупець по 7 доларів. За лаштунками стоїть Василь Васильович в дорогому костюмі, з дорогим коньяком та сигарою, якому в дорогущій валізі приносять ще 20%  закупівлі по 9 доларів.
Епілог.
До чого тут яблука, спитаєте ви? До того, що хоч яблука, хоч набої продаються за економічними законами, бо економіка, як і математика, наука точна.
После эффективных менеджеров, обычно, приходят конкурсные управляющие (с).
Бачу, що не всі зрозуміли алегорію з цінами на яблука, але всім цікаво. Тож давайте ще раз – суто по фактах.
Україні потрібно купити озброєння, яке у світі виробляє лише декілька компаній. До цих компаній приходять одразу 5 (!) структур, уповноважених закупати зброю, з України.

Міноборони закупало кевларові шоломи PASGT за вищою в чотири рази ціною – розслідування

Далі вони влаштовують штучний аукціон, хто запропонує НАЙВИЩУ ціну й отримає контракт. Ціну підвищують не вагаючись, бо гроші ж не власні, а державні (з держбюджету чи від західних партнерів). Зате відсотки за посередництво – їхні, і чим вища ціна в контракті, тим більші відсотки.
Ось і виходить, що торгується Україна САМА З СОБОЮ, підвищуючи ціну в рази! У результаті задоволений виробник отримує захмарну ціну, задоволений посередник високий відсоток. А що отримує Україна?
Можливо, вже варто згадати, що у нас є Кабмін, Міністерство економіки та Міністерство оборони. І є проблема, яку потрібно вирішити.
Нагадаємо, за офіційною інформацією, Міністерство оборони України заплатило 36,3 мільярда гривень за зброю та речі, яких українські військові так і не побачили, хоча гроші платників податків на них були витрачені. На цей момент оборонне відомство подало до суду  на постачальників на 8,9 мільярда гривень – і це сума лише тих контрактів, інформація про які фігурувала в позовах міністерства станом на кінець травня 2023 року.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Україна сама у рази завищує ціни при закупівлі зброї за кордоном: чому і як це відбувається appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією