Наприкінці червня 2024 Україна отримала 10 винищувачів F-16, які прибули в останній день липня. Загалом західні партнери зобов’язалися передати українській армії 79 таких літаків.
Про це повідомляє The Economist.
“Краще пізно, ніж ніколи. Перші десять з можливих 79 прибули в Україну в останній день липня, через рік після того, як адміністрація Байдена нарешті дала зелене світло своїм більш активним європейським союзникам передати їх”, – сказано в статті.
За даними журналістів, до кінця року Україна може отримати до 20 таких літаків американського виробництва. Решта ж, обіцяні країнами, що увійшли до коаліції літаків на чолі з Данією та Нідерландами, надійдуть партіями протягом 2025 року.
Колишній командувач американськими військами у Європі Бен Годжес висловив розчарування тим, скільки часу знадобилося Заходу, аби доставити ці перші літаки в Україну.
“Серед причин, з яких Захід досі не передав достатньої для перелому ситуації на полі бою кількості винищувачів, Годжес назвав “жалюгідну” відсутність навчальних місць для українських пілотів, що він пов’язав з “політичним рішенням адміністрації президента США Джо Байдена”. До того ж не всі українські пілоти достатньою мірою володіють англійською мовою, аби навчатися максимально швидко й ефективно. При цьому навіть відносно застарілі F-16 надто сильно відрізняються і є складнішими в управлінні від радянських МіГ-29 та Су-27, на яких загартовувалися у боях українські пілоти”, – додали журналісти.
Зазначається, що ще одним об’єктивним фактором затримки був час, що пішов на створення необхідної для приймання F-16 інфраструктури.
“Обслуговування цих західних винищувачів є складнішим, аніж обслуговування їхніх радянських аналогів. Тож бортінженерів необхідно було готувати майже так само довго, як і пілотів. При цьому в Україні вже працюють “деякі західні цивільні підрядники”, також частково проблему спробували вирішити перенесенням деяких ремонтних робіт та технічного обслуговування у країнах НАТО Польщі та Румунії”, – додали у ЗМІ.
Разом з цим колишній начальник штабу міністерства оборони Німеччини Ніко Ланге висловив переконання, що західні винищувачі в Україні є пріоритетною ціллю для РФ.
“Саме тому розгортали їх в умовах секретності, на окремих базах з підземними або надійними укриттями та використанням приманок. Такі заходи перестороги можуть допомогти, але вони створюють додаткові труднощі у логістиці: потрібно більше людей і більше запчастин”. – додав він.
Чому не варто завищувати очікування: військовий оглядач назвав ключову роль F-16 в Україні
Раніше американське видання Bloomberg повідомило, що після тривалого очікування Україна отримала перше постачання винищувачів F-16. Однак у Міноборони України інформацію про отримання першої партії західних літаків відмовилися коментувати.
При цьому США погодилися надати Україні ракети та інше сучасне озброєння для винищувачів F-16, які західні союзники скерують ЗСУ уже цього літа. Водночас за даними ЗМІ, Вашингтон обмежить застосування цієї зброї для ударів по російській території, дозволивши його застосування лише у відповідь на атаки з-за кордону. Також розглядається можливість розширення навчання українських пілотів в США на базах в Аризоні або інших об’єктах.
Нагадаємо, головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський заявив, що західні винищувачі F-16 допоможуть українським військовим на фронті, однак матимуть деякі обмеження. Зокрема для безпеки вони матимуть триматись на відстані 40 кілометрів від лінії фронту.
Як повідомлялося, президент України Володимир Зеленський повідомив, що уряд Польщі ухвалив рішення, яке прискорить отримання Україною винищувачів F-16. Втім жодних деталей чи подробиць наразі не надається.
Тим часом міністр оборони Нідерландів Рубель Брекельманс 17 липня заявив, що винищувачі F-16 надійдуть в Україну вже найближчим часом. Міністр припустив, що на першому етапі Україна використовуватиме F-16 як ППО. Це буде пріоритетом.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Україна отримала перші 10 винищувачів F-16 – ЗМІ appeared first on Прямий.
Схожі новини
Яка пенсія світить пересічному українцю
Ціни на продукти в Украні та Європі: порівняння
Україна почне відкривати аеропорти