Представники української медіаспільноти зустрілися з послами країн Великої сімки на тлі стурбованості щодо зменшення свободи преси в Україні.
Про це йдеться у дописі на сторінці Групи послів G7 з підтримки реформ в Україні у соцмережі X.
Зустріч відбулася після того, як українські журналісти поскаржилися на систематичний тиск та кампанії дискредитації, які підтримувалися анонімними провладними Telegram-каналами.
“Українська медіаспільнота занепокоєна зростанням обмежень свободи преси в нашій країні”, – заявила головна редакторка Kyiv Independent, Ольга Руденко.
“Ми закликаємо владу встановити винних і притягнути їх до відповідальності. Свобода медіа є фундаментальною основою успішної демократії”, – додала вона.
На зустрічі також були присутні керівник Bihus.Info, Денис Бігус, співзасновник “Наших грошей”, Юрій Ніколов, виконавчий директор найбільшого в Україні ЗМІ “Українська правда”, Андрій Боборикін, а також головні редактори “Європейської правди”, “NV” та “Детектор медіа” – Сергій Сидоренко, Віталій Сич та Наталія Лигачова.
Останні напади на журналістів стали причиною серйозної стурбованості серед учасників зустрічі. Один з нападів стосувався візиту додому до Юрія Ніколова, який розкрив порушення у закупівлях Міноборони його попереднім керівництвом. Інший випадок пов’язаний з прихованим стеженням за редакцією розслідувального видання Bihus.Info.
Представники українських та закордонних ЗМІ закликали владу встановити винних у цих нападах та притягнути їх до відповідальності. Вони також наголосили на необхідності забезпечення свободи преси і захисту журналістів від будь-яких форм тиску.
Зустріч з послами країн Великої сімки була організована з метою обговорення ситуації зі свободою преси в Україні та пошуку шляхів вирішення цієї проблеми. Учасники зустрічі висловили сподівання, що влада вживе необхідних заходів для захисту свободи слова та незалежності журналістики в Україні.
Як відомо, 4 квітня 2022 року три інформаційні телеканали цілодобового мовлення, Еспресо, 5 канал і “Прямий”, у дивний спосіб вимкнули з мережі ЦНТ невдовзі після ухвалення рішення, яке зобов’язало їх співпрацювати з усіма іншими національними інформаційними каналами.
Тоді журналісти “Прямого” та 5 каналу оприлюднили відкритий лист до через незаконне відключення Концерном РРТ мовлення обох каналів. В ньому журналісти наголосили, що неухильно дотримуються принципу єдиної державної інформаційної політики, а левову частку ефірного часу передали спільному загальнонаціональному марафону, виконуючи відповідний Указ Президента.
Як неодноразово заявляв п’ятий Президент України, лідер “Європейської Солідарності” Петро Порошенко, відключення телеканалів “Прямий”, “5 каналу” та “Еспресо” від цифрового мовлення не сприяє майбутньому членству України в ЄС та збереженню єдності суспільства у протистоянні російському вторгненню. Крім того, він закликав не допустити “путінізації” України.
Як відомо, на «Прямому» заявляли про чергову спробу силовиків за вказівками влади арештувати телеканал і передати його в управління АРМА.
Справу щодо телеканалу «Прямий» у 2019 році відкрили за наклепом Андрія Портнова – проросійського діяча і соратника Януковича. За словами адвоката телеканалу Євгена Солодка, Шевченківський районний суд Києва 30 червня 2023 року зобовʼязав ДБР закрити провадження щодо «Прямого» або ж передати справу до суду. Адвокат зазначає: з 2019 року слідчі ДБР не знайшли доказів порушення закону і вони зобовʼязані виконати рішення суду. Однак ДБР ігнорує цю ухвалу, а щоб продовжити тиск на канал, реєструє нове провадження проти колишнього власника телеканалу Володимира Макеєнка.
«Наскільки мені відомо, ухвалу про обшук у Макеєнка виносив Личаківський районний суд Львова. Ми всі добре знаємо, що ДБР знаходиться в Києві. І за територіальною підсудністю – це Шевченківський район. Але якимось дивним чином чомусь над цією справою здійснюється судовий контроль саме у Львові. Я не виключаю, що можливо і сьогодні, можливо завтра може бути ухвала про передачу каналу в АРМА. Яке там буде формулювання – корпоративних прав, майна тощо – вони здатні на будь-що», – вважає Солодко.
Ексспівробітниця Bihus.Info звернулася до поліції щодо незаконного фільмування: прокуратура відкрила провадження
Раніше Служба безпеки України розпочала кримінальне провадження за фактом прослуховування представників проєкту журналістських розслідувань Bihus.Info. На переконання СБУ, прозора і безперешкодна робота незалежних і фахових ЗМІ є важливою умовою розвитку України, як демократичної держави. Подібним фактам стеження слід дати правову оцінку, незалежно від того, були чи ні в матеріалах прихованого фільмування оприлюднені факти можливого порушення закону, які стосуються обігу наркотичних речовин.
Напередодні у мережі з’явилося відео, на якому співробітники Bihus.Info нібито вживають наркотики на новорічному корпоративі. Засновник проєкту Денис Бігус зазначив, що на відео — частина команди, а саме оператори. Журналісти, за його словами, наркотики не вживали.
Окрім того, Бігус заявив, що частина його команди порушила принципи й цінності проєкту, тож наслідком будуть жорсткі кадрові зміни, і проєкт уже шукає нових операторів. Утім він наголосив, що не вважає правильним виправдовуватися за те, що дорослі люди роблять у вільний час за зачиненими дверима вночі.
Згодом керівник проєкту розслідувань Bihus.Info Денис Бігус записав ще одне відеозвернення з реакцією на приховані фільмування, де видно, як нібито його колеги вживають заборонені речовини на новорічному корпоративі. Журналіст стверджує, що після спілкування з фігурантами відео з’ясувалося, що за членами редакції Bihus.Info стежили близько року, а фрагменти перехоплених розмов змонтували з кількох епізодів, між якими пройшли місяці.
За словами Бігуса, таке прослуховування та відеоспостереження у номері, де відпочивали колеги є відвертим втручанням у “глибоко приватне життя”, а герої оприлюдненого відео, вживаючи заборонені речовини, шкодили лише собі, але не несли соціальної загрози.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Тиск на ЗМІ та дискредитація: українські журналісти зустрілись з послами G7 appeared first on Прямий.
Схожі новини
Німеччина готує нововведення для біженців з України
У Конгресі США схвалили надання допомоги Україні
Традиційний великодній кошик цьогоріч суттєво подорожчав