fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Телемарафон є “безплатним рупором” Офісу президента, влада не збирається від нього відмовлятися – ЗМІ

Офіс президента України має можливість прямо чи опосередковано впливати на інформаційну політику телемарафону “Єдиних новин”, в якому беруть участь телеканали “Суспільне”, “Рада”, об’єднані ICTV та СТБ, “1+1”, “Ми – Україна” та “Інтер”.
Йдеться про обмеження тем, які можна висвітлювати, та блокування “небажаних” спікерів в ефірах.
Про це пише видання “Українська правда” у статті “Безкоштовна медіаімперія. Чому влада не хоче відмовитися від телемарафону”.
Аналіз контенту “Єдиних новин” може вказати, що телемарафон є рупором ОП, вказують автори. Ініціатива перетворилися на такий собі “телевізійний холдинг” Офісу президента, який водночас обходиться Офісу безплатно, адже фінансується за гроші олігархів і платників податків.

До кінця війни — пропаганда замість інформації: влада дала “бронь” працівникам єдиного телемарафону

“Представники олігархічних груп, які на початку великої війни пожертвували своїми інформаційними ресурсами для благородної мети – забезпечення цілодобового інформування суспільства, просто не хочуть виводити телеканали з “Єдиних новин”. Адже на Банковій це трактуватимуть як політичний жест. А ніхто з олігархів не готовий до відкритої боротьби з владою, яка найбільше зацікавлена в продовженні телемарафону”, – йдеться у матеріалі.
Автори вказують, що медійна команда чинної влади сприйняла запровадження марафону як шанс безплатно сформувати власний медіахолдинг. І продовженням дії “Єдиних новин” Офіс президента “не так захищає країну, як забезпечує собі стабільну і комфортну медійну підтримку”.

Юрій Луценко: всі кошти з єдиного телемарафону треба відправити на боротьбу з російською пропагандою в Євросоюзі

“До цієї владної групи, окрім “Єдиних новин”, варто віднести одразу кілька ресурсів. По-перше, ребрендований парламентський телеканал “Рада”, а разом із ним канали “Дом” і Freedom. Саме ці ресурси були точкою входу влади на медіаринок, і використовуються, наприклад, для розподілу державних коштів на серіали та кіно. Уже під час великої війни на уламках медіаімперії Ріната Ахметова був створений канал “Ми – Україна”. Ним від самого початку управляли люди, яких вважали афілійованими з Банковою. Блискавичне потрапляння каналу в телемарафон і отримання бюджетного фінансування зняли будь-які сумніви”, – перераховують журналісти.
За їхніми даними, тепер до цього переліку варто додати і величезне державне інформаційне агентство “Укрінформ”, на яке “нещодавно зайшла “офісна” команда керівників і вже встигла оголосити про “нові правила” роботи, які підозріло нагадують стару добру цензуру”.
Співрозмовники УП з-поміж медіаменеджерів переконують, що класичної цензури в телемарафоні немає. Але, як зауважують автори, якщо “темники” – назвати “інформаційними рамками”, а “чорні списки” – перейменувати у “стоп-листи”, то суть від цього не змінюється. І попри переконання у відсутності впливу влади – але аналіз контенту учасників “Єдиних новин” свідчить про зворотне.

Довіра до телемарафону продовжує падати в усіх регіонах України − КМІС

“Очевидно, що останнім часом щоденного й оперативного контролю за всім контентом з боку Офісу президента немає, але стратегічну інформаційну рамку все одно задає Банкова. Тому глядач може побачити пророцтва ворожок в ефірі “1+1”, а от Петра Порошенка під час слоту “Ми – Україна” – навряд чи”, – наводиться приклад у статті.
А поява тих самих ворожок як чисто шоубізнесового контенту на колись максимально серйозних “Єдиних новинах” пояснюється простою спробою підняти низькі рейтинги телемарафону – з кожним місяцем дедалі менше глядачів дивиться “марафон”, і ще менше – йому довіряють.
“Після початку вторгнення майже 80% українців довіряли телемарафону. Це травень 2022 року. Згідно з останнім опитуванням, проведеним у першій половині лютого 2024 року, таких було близько 36%. Уперше за два роки зафіксовано більше тих, хто не довіряє – 47%. Тобто ми бачимо перехід з переважної довіри до недовіри”, – розповів виконавчий директор Київського міжнародного інституту соціології Антон Грушецький.
Журналісти вказують, що критика влади, як і справжній політичний плюралізм – у марафоні відчутно обмежені. Часто телекомпанії нехтують балансом думок, віддаючи перевагу в ефірах єдино спікерам від влади. А бажання влади максимально урізати політичний вплив опозиції – підтверджується відключенням з цифрового ефіру ще навесні 2022 року телеканалів “Прямий”, “5 канал” та “Еспресо”.
“Головною причиною існування телемарафону наразі є те, що в цьому форматі зацікавлене політичне керівництво держави. Саме тому, за інформацією джерел УП, згортання “Єдиних новин” найближчим часом не планується. Владі не вигідно втрачати такий медійний інструмент”, – наголошується у матеріалі.
Нагадаємо, Міністерство культури та інформаційної політики України підтвердило статус телеканалів, що беруть участь у телемарафоні “Єдині новини”, як критично важливих, та надало журналістам цих каналів “бронь” від мобілізації.
Зазначимо, переважну більшість народних депутатів, які протягом останніх трьох місяців були запрошені до ефіру телемарафону “Єдині новини”, становили представники владної фракції “Слуга народу”. Їхня частка, як і раніше, продовжила залишатися найвищою — як у телемарафоні загалом, так і на всіх без винятку каналах.
Зазначимо, уряд закликали віддати гроші з телемарафону на Збройні сили. Невдовзі петиція щодо перенаправлення на ЗСУ коштів, виділених на телемарафон, набрала необхідні 25 тисяч голосів для розгляду Кабміном.
До слова, у 2023 році державне підприємство “Мультимедійна платформа іномовлення України”, яке перебуває у підпорядкуванні Міністерства культури та інформаційної політики, та державне підприємство “Парламентський телеканал “Рада” витратили 842,2 млн грн на виробництво контенту для двох телемарафонів: “Єдині новини” та FreeДом.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Телемарафон є “безплатним рупором” Офісу президента, влада не збирається від нього відмовлятися – ЗМІ appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією