
Минула публікація про “зашитий рускій дух” в символіці бойових прапорів ЗСУ набуло широкого резонансу. Сьогодні я розповім про ще одну важливу річ – про символіку, яка використовується в ЗСУ відповідно до Указу Президента України №551/2006.
Прапор Збройних Сил України відповідно до Указу Президента України № 551/2006
Всі ми знаємо цей символ – малиновий (подивіться, він ж рожевий) хрест, який є емблемою ЗСУ. Такі ж емблеми є в Сухопутних військ, Повітряних Силах, ВМС, емблемі Міноборони і НГШ. ЗСУ прогресували вперед, додалися нові види, розділили посаду НГШ і ГК, але нових хрестів нема.
Емблеми видів ЗСУ побудовані на вузькому хресті
Символіка робить проекцію до Козаччини, себто всі козацькі прапори були малиновими. Однак, як показують малюнки цих прапорів – не було одного стандарту айдентики. Хрести і кольори були різними. Поетична мова збила нас с пантелику і вкорінила невірний образ.
Козацькі прапори XVII ст.
Початок впевненого руху до систематизації символіки ЗСУ слід шукати після Указу Президента від 2000 року “Про впорядкування геральдичної справи в Україні”. Тоді ж були розроблені емблеми служб, в тому числі і ЗСУ в перших своїх ескізах (О. Руденко, Д. Адаменко, В. Назарчук).
Але звернемо увагу на одну деталь. Хрест, запропонований для ЗСУ і збережений для інших служб в майбутньому саме був широким. Але ескіз в Указі про символіку є саме вузьким. Чому форми відрізняються?
Широкий “степовий” хрест, який мав стати емблемою ЗСУ
В основу символіки спочатку було покладено широкий “степовий” хрест. Такий можна зустріти наприклад в Ордені Богдана Хмельницького і на прапорі 1 Української “Сірожупанної” дивізії 1918 р. А також на більш як 30 фрагментах козацьких прапорів середини XVII ст.
Прапор 1 Української “Сірожупанної” дивізії 1918 р.
Орден Богдана Хмельницького з широким хрестом
Розробники свідомо хотіли відійти від вузького хреста, оскільки саме вузький хрест був основою російських царських нагород – Орденів Св. Георгія, Св. Анни, Св. Володимира. Але під впливом певних кіл і з допомогою Комісії з державних нагород, в Указ увійшов саме вузький.
російський Орден Св. Георгія з вузьким хрестом
російський Орден Св. Анни з вузьким хрестом
російський Орден Св. Володимира з вузьким хрестом
Все б було нічого, але росія повернула всі царські нагороди, зокрема нагороджувала ними терористів, які вбивали і вбивають мирне населення України. Як і давніше, так і тепер – такими хрестами нагороджують вбивць. рашка не міняється.
російський терорист Арсєній Павлов (Моторола) з георгіївським хрестом
Складно зрозуміти, чому сталось так, що саме така форма хреста в ЗСУ залишилася, чому Указ не змінений за стільки часу, але повернення широкого, дійсно рівностороннього хреста до військової емблематики сталося у 2015 році. Зокрема їх можна зустріти на кашкетних кокардах.
Широкі хрести на кашкетних кокардах ЗСУ
З технічного погляду, сучасні реалії диктують простіші форми для нанесення їх на різні поверхні, зокрема на техніку. Здалеку в хресті не видно центрального елементу – малого Державного Герба. А сам хрест асоціюється більше з німецьким хрестом, ніж з козацьким.
Розміщення емблеми ЗСУ в нанесенні на військову техніку
Крім того, були конструктивні проблеми зі створення емблем для нових видів. Як бачимо з практики, хрести не дуже є гнучкими до адаптування до специфіки видів та родів військ. А радянський парашут з літачками на хресті – це взагалі убожество. А таке могли б мати ДШВ…
Емблема командування Високомобільних десантних військ (2010)
Крім того, калібруванню підлягає і сам колір. Рожевий колір хреста виглядає, м’яко кажучи не зовсім привабливим, особливо при нанесенні на піксельну техніку. Але чи треба взагалі кольорова емблема, якщо є багато інших дизайнерських рішень, зокрема монохромних.
Виправити один недолік можна, але тривалість війни породжує і нові символи. Ми будуємо сучасну армію і потребуємо магнетичної і простої у виконанні емблематики. Таким прикладом служить військовий Тризуб, який є на нарукавних знаках Українського війська та в брендбуці ЗСУ.
Симон Петлюра з нарукавним військовим Тризубом
Моя думка полягає на тому, що час переосмислити символіку Збройних Сил, додати їй сучасності і закласти відповідний сенс, бо це є проекцією на те, якою має бути наша армія, яка є зараз найсильнішою в світі. Це буде вирішуватись у кабінетах, які не дуже повороткі до змін.
Зокрема, Комісія з державних нагород і геральдики засідає за потреби (а потреби нема), а серед її членів вже є і померлі особи, не виведені досі зі складу комісії. Очікувати чогось від людей, які не займаються своєю справою не доводиться.
На 31-му році Незалежності форма георгіївського хреста як емблема ЗСУ є неприпустимою, навіть схожості на нього. Якщо ми рубаємо кінці з імперством, то це потребує правильних рішень. Правильні символи зараз важливі, як ніколи. Геть від Москви!
Емблема ЗСУ при накладенні на георгіївський хрест
Сподіваюсь, Перемогу ми зустрінемо з правильними символами. Бо далі нам під ними лише розбудовувати нашу армію, про яку ми вже не зможемо забути.
Нагадаємо, раніше Міністерство оборони України змінило емблеми у формі військовослужбовців Збройних сил.
Перед тим у Генштабі ЗСУ затвердили нові емблеми сухопутних бригад.
2017 року українські десантники отримали нову емблему та прапор.
Раніше в ефірі “Прямого” журналіст Віталій Гайдукевич представив нову форму для Збройних Сил України.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter , Telegram та Instagram.
The post Символіка Збройних Сил України та її недоліки appeared first on Прямий.
Схожі новини
У Дії тимчасово не працюватиме послуга єВідновлення
Кібершахраї продовжують атакувати українців в інтернеті
Vodafone запустив нові тарифи