Королева Великої Британії Єлизавета ІІ безумовно була символом стабільності світу після Другої світової війни. Об‘єднане королівство за її правління пройшло нескінченно велику кількість реформ, що дозволили Великій Британії органічно поєднати непопулярне на Заході монархічне правління із одним із найстабільніших демократичних устроїв.
Якою була і залишається роль королів та королев в житті пересічних британців і чи може кінець правління Єлизавети символізувати початок кінця монархії?
Як молода Лілібет стала Королевою Єлизаветою ІІ
Королівська сім‘я не готувала маленькій Єлизаветі, яку батько Герорг VІ ніжно називав Лілібет, роль провідниці британського народу. Однак доля вирішила інакше – брат Георга, принц Уельський, Едуард через кілька місяців після коронації, через бажання одружитися з двічі розлученою американкою Волліс Сімпсон, створив конституційну кризу. Адже тогочасні закони англіканської церкви забороняли шлюб із розлученими.
Едуард зрікся королівського престолу й по тому носив номінальний титул герцога Віндзорського, переїхавши із Великої Британії до Франції. За законом, новим королем став його брат – Георг VІ, а ще молода Лілібет посіла місце головної спадкоємиці корони Сполученого Королівства та Британських домініонів.
Біографісти життя майбутньої королеви зазначають, що Єлизавета так і не змогла пробачити поступку рідного дядька, який неочікувано звалив на плечі її батька цілу країну. Втім коронації Єлизавети передував час правління Георга V, який помер у 1952 році від раку легенів.
В той же день Єлизавета була проголошена новою королевою Сполученого Королівства.
Хто такі Віндзори?
Єлизавета ІІ була четвертою представницею династії Віндзорів на престолі. Ця династія має глибоке аристократське коріння, яке бере свій початок у Німеччині, а саме на баварських землях. Однак дідусь королеви – Георг V під час першої світової війни відмовився від своїх німецьких титулів та перейменував Саксен-Кобург-Готськку династію на Віндзорську.
Цікавим фактом також є і те, що мати дідуся королеви Єлизавети ІІ була рідною сестрою Марії Федорівни, матері останнього російського імператора – Миколи ІІ.
Оновлення монархії
Усе правління Єлизавети ІІ можна охарактеризувати як намагання оновити монархію та зберегти її шляхом максимльного відкриття “вчорашніх” таємниць.
Річ у тому, що століттями британські королі та королеви були символами закритості аристократичного прошарку населення. Їх часто демонізували, або напроти – звеличували, містифікували та навіть божествити. Саме ореол необізнаності звичайної людини у житті монарха і створював протягом багатьох років підґрунтя для існування інституту корони.
Однак двадцяте століття повністю змінило світ – дві світові війни зруйнували більшість монархій у Європі: Габсбурзьку, Німецьку, Османську, російську та інші. Британії та ще декільком країнам напрочуд вдалося зберегти традиційний устрій суспільства, однак монархії довелося домовлятися із народом, а також приймати виклики сучасності.
За правління Єлизавети корона стала куди більш зрозуміло та відкритою для простого люду. Вперше кожна важлива мить життя королівської родини висвітлювалася спочатку по радіо, а пізніше по телебаченню та в інтернеті. Немалу роль в започаткуванні цього процесу відіграв чоловік Єлизавети герцог Единбурзький Філіп, який помер роком раніше.
Із появою онуків у Єлизавети II їй образ сучасного монарха лише зміцнився. Принц Вільям та його дружина Кейт Міддлтон настільки улюблені в народі, що багато британців хотіли б бачити спадкоємцями їхнього престолу, а не принца Чарльза.
Другий онук Єлизавети – Гаррі та його дружина Меган Маркл створили додатковий президент оновленої корони – на початку 2020 вони вирішили відмовитися від королівських титулів. Тобто від того часу вони не є “високопоставленими” членами королівської сім’ї, не претендують на престолонаступництво і не отримують фінансування з державних коштів.
Операції “Лондонський міст”, “Єдиноріг” та “Весняний приплив”
Королева знаходилася у родинному палаці Балморал, що в Шотландії, це було одне із найулюбленіших місць монарха. У перші дні вересня королева скасовувати зустріч таємної ради, пояснивши це тим, що лікарі порадили їх відпочивати. В цей час до палацу виїхали високопоставлені члени родини – принц Уельський Чарльз із дружиною, його син Вільям та інші.
8 вересня до нової прем‘єр-міністерки Ліз Трасс, яку за два дні до цього королева приймала у Балморелі, відбувся дзвінок по захищеній лінії: її оповістили – “Лондонський міст впав” – це кодова назва операції про оголошення смерті 96-річної королеви Єлизавети ІІ. Після цього новина цілком таємно була надіслана урядам співдружності націй та всім необхідним службам, що мають взяти участь в запланованих траурних діях.
Водночас з операцією “Лондонський міст” була запущена операція “Весняний приплив” – згідно із планом якої, 10 вересня о 10 годині ранку Рада з приєднання, в яку входять високопоставлені державні діячі, збереться в палаці Сент-Джеймс, щоб проголосити короля Чарльза новим сувереном – Карлом ІІІ.
Також водночас із попередніми операціями відбудеться й третя – операція “Єдиноріг”, що була передбачена на випадок смерті королеви у Шотландії. Тіло королеви доставлять у Лондон королівським поїздом, якщо це можливо.
Загалом до поховання королеви Єлизавети ІІ пройде 10 днів. На третій день король Карл ІІІ прийме співчуття у Вестмінстер-холі та вирушить у турне по Сполученому Королівству. Четвертого дня труну із тілом королеви доставлять у Вестмінстер-хол, де відбудеться служба. Королева перебуватиме у Вестмінстерському палаці протягом трьох днів, доступ до труни для людей буде відкритий 23 години на добу. На десятий день пройдуть похорони королеви у Вестмінстерському абатстві. Опівдні по всій країні буде двохвилинне мовчання.
Що далі?
Чарльз, він же Карл ІІІ стає новим сувереном Великої Британії. За кілька місяців після смерті Єлизавети має відбутися офіційна коронація, про дату якої ще достеменно не відомо.
Чарльза готували до цього моменту усе його життя. Із свого народження принц знав, що у майбутньому має посісти трон країни. Однак ніхто не очікував, що Єлизавета ІІ буде правити так довго.
Новий король – нове життя. Правління Карла ІІІ має стати часом ще більшого оновлення і відкриття монархії до громадськості, а його першочерговою та головною задачею стане збереження інституту корони та недопущення розпуску монаршої родини.
Довге правління Єлизавети ІІ практично повністю унеможливило створення конституційної кризи, на кшталт такої, що відбулася за її батька Едуарда, адже зараз лінія престолонаступництво корони сягає більш ніж дванадцять людей.
У Великій Британії дійсно існує рух за повну демократизацію країни, що бореться за ліквідацію монархії. Однак переважна більшість людей настільки любить та слідкує за життям не лише Чарльза та його другої дружини Каміли, а й за Вільямом, герцогом Кембридзький та його дружиною Кетрін, яку часто порівнюють із принцесою Діаною.
На сайті королівської родини відкрили книгу скорботи щодо смерті Єлизавети II
Отож про перші рішення Короля Карла ІІІ та його дружини королеви-консорта Каміли буде відомо незабаром, що вже дозволить побачити шлях, куди новий король збирається вести за собою британську монархію.
Боже, бережи Короля!
Нагадаємо, у віці 96 років померла королева Великої Британії Єлизавета II в шотландському замку Балморал. Смерть королеви завершує найдовше правління в історії Великої Британії. Вона також була найстарішим главою держави у світі.
Як відомо, отримавши статус короля після смерті матері, принц Чарльз взяв ім’я Карл III.
Зазначимо, що президент України Володимир Зеленський висловив співчуття королівській родині й народу Великої Британії з огляду на смерть королеви Єлизавети II.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Символ стабільності світу: якою була британська монархія за королеви Єлизавети ІІ та чи зміниться після її смерті appeared first on Прямий.
Схожі новини
В Україні з січня всі субсидії зазнали змін
Банкір з України фінансував війну рф проти України
Яка нинішня ситуація на валютному ринку України