fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Спіраль ескалації: Тишкевич пояснив наміри Лукашенка зблизитись з ЄС та США

Нові кадрові ротації у білоруському уряді можуть свідчити про наміри самопроголошеного президента Олександра Лукашенка зблизитись з Євросоюзом та США. Однак робить він це під тиском Китаю задля уникнення ескалації та повного поглинання Росією.
Про це в етері “Прямого” розповів Ігар Тишкевич, експерт Українського інституту майбутнього, політолог.
“Це вперше за останні роки на найвищих посадах, кого відносили до силового блоку, починають залишати свої посади. На їх місце приходять цивільні люди, яких частина білоруських економістів відносила до так званих технократів. Вони більш молоді. І це вже втретє відбувається в історії Білорусі. Дуже цікаво, що кожен раз такі речі відбуваються перед спробами змінити або внести певні корективи в зовнішню політику”, – зазначив політичний аналітик.
Однак, на його переконання, зміна зовнішньополітичного курсу Білорусу навряд чи відбудеться швидко.
“Очікувати швидкої корекції зовнішнього політичного курсу не випадає, тому що вплив Росії достатньо великий. Але є декілька сигналів зі Сходу, а саме з Китаю, що варто покращувати відносини з сусідами. Це і офіційне звернення до Польщі та Білорусі вийти з прикордонного конфлікту, і офіційний коментар МЗС, і сигнали, які стали безпосередньо офіційними в Мінську. Відповідно, дуже велика ймовірність, що певні спроби вийти з такої спіралі політичної ескалації принаймні з сусідами з ЄС можливі”, – вважає Тишкевич.

Білорусь розгорнула ракетний комплекс “Полонез” на кордоні з Україною: що відомо

Як вважає політолог, є два варіанти розвитку подій для білоруського диктатора.
“Перша частина – це питання Російської Федерації. Якщо Росії вдається досягнути свого, то в такому разі руки розв’язані, щоб остаточно поглинути Білорусь. Тільки Лукашенко не виступає як патріот, він просто дуже любить свою власну владу. Відповідно, для нього, якщо Росія остаточно його поглинає. Для Януковича нормальним продовженням життя є котедж на Рубльовці. Але для Лукашенка це неприйнятно, він любить владу, не гроші, а владу. В цьому відмінність між цими двома персонами. Для нього це небезпечно”, – пояснює Тишкевич.
У другому випадку, вважає він, вирішальним може стати “фактор Китаю”, який розглядає Білорусь як незалежну державу і свого партнера.
“Якщо Росія йде на компроміси і втрачає політично, в такому разі ще більше небезпеки, тому що потрібна якась пілюля для власного населення, якась компенсація. І такою компенсацією може бути поглинання Білорусі. Також для Лукашенка це дуже поганий сигнал. Сприймати Білорусь як повноцінного учасника переговорів, звісно, ніхто не буде. Відповідно, для того, щоб якось збалансувати, потрібен “фактор Китаю”, як сили, що може вплинути… Відповідно, як похідна від цієї тези, треба покращувати відносини з сусідами. Ось і все”, – резюмував експерт Українського інституту майбутнього.

Зустріч диктаторів у Мінську: політолог оцінив ймовірність прориву військ з Білорусі

Нагадаємо, самопроголошений лідер Білорусі Олександр Лукашенко провів кадрові перестановки в уряді та адміністрації президента. Як пише державне білоруське інформаційне агентство “БелТА”. новим очільником президентської адміністрації став експосол Білорусі у Росії Дмитро Крутой. Лукашенко також змінив першого заступника голови адміністрації, очільника МЗС, віцепрем’єра, міністра сільського господарства та промисловості. Водночас, за даними ЗМІ, усі нові призначенці перебувають під міжнародними санкціями.
Слід зазначити, що 29 червня Рада Європейського Союзу ухвалила санкції проти білоруської економіки, які покликані віддзеркалити деякі з обмежень проти Росії. Це повинно розв’язати проблему обходу санкцій.
Як повідомляв “Прямий”, 21 червня Білорусь розпочала раптову перевірку військових частин для виконання завдань за призначенням. Причому будуть використовуватися полігони та ділянки місцевості у Брестській та Гомельській областях, що розташовані поблизу кордонів України та Польщі.
Згодом у Держприкордонслужбі пояснили, що оголошена раптова перевірка бойової готовності у Білорусі не становить загрози для України. Речник ДПСУ Андрій Демченко пояснив, що Росія у Білорусі не має достатніх для здійснення вторгнення на територію України, однак варто бути готовими до будь-якого розвитку ситуації.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Спіраль ескалації: Тишкевич пояснив наміри Лукашенка зблизитись з ЄС та США appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією