Сьогодні, 2 жовнтя юдеї відзначають Рош га-Шана, що в перекладі з івриту буквальго означає “голова року” — свято початку нового року.
У це свято починається перший місяць року тишрей. Його дата постійно зміщується, оскільки юдеї живуть за місячним календарем. Але торжество завжди настає в молодий місяць.
Значення Рош га-Шана для юдеїв
За віруваннями юдеїв, у Рош га-Шана Бог визначає долю людини на наступний рік, проте це рішення не остаточне і протягом наступних десяти днів може бути змінене. Тож з початком нового року починаються десять днів каяття, протягом яких віруючі сподіваються отримати сприятливе рішення, яке буде остаточно затверджене на десятий день.
Юдеї вірять, що в цей день Бог спостерігає за всіма людьми і судить їх за вчинками. Господь дає вирок для кожної людини на новий рік на основі того, як вона провела попередній. Також, згідно з єврейською традицією, на Рош га-Шана визначається доля людини на небесах.
Цьогоріч юдеї зустрічатимуть 5785 рік від створення світу Богом. У Талмуді цей день називають Новоліттям для відліку років. У цей день у тих, хто сповідує юдаїзм заведено обдумувати, як пройшов рік, чи прожили вони достойно та що їх чекає далі. Також на Рош га-Шана пригадують створення Богом світу та людини.
Чому хасиди їдуть до Умані на свято Рош га-Шана
Хасидизм – одна з течій юдаїзму. Одним з засновників був рабин цадик Нахман. В хасидизмі посередників між Богом і людиною називають цадиками. Народився він у місті Медведівка, але на старості переїхав до Умані й бажав бути тут похованим. Своїм послідовникам він заповів кожного року на Рош га-Шана відвідувати його могилу.
Саме тому хасиди з’їжджаються до свята з усього світу. Десятки тисяч юдеїв приїздять до Умані з різниз країн за тиждень до свята.
У часи СРСР єврейське кладовище було роздане під приватні садиби, але могила Нахмана вона вціліла. В роки Незалежності Українии хасиди поступово викупили садиби навкруги могили цадика Нахмана, а пізніше там побудували синагогу.
Як заведено відзначати Рош га-Шана
У це свято обов’язково сурмлять у шофар – баранячий ріг, оброблений спеціальним чином, який дає унікальний голосний звук. Тому цей день ще називають Днем сурміння. Євреї сурмлять у шофар під час молитви, за їхньою традицією, це тривожний звук, і коли єврей його чує, він має замислитися, пригадати та покаятися. Коли сурмлять у шофар, триває повна тиша, всі слухають. Це головна традиція свята Рош га-Шана, адже основним елементом свята є каяття.
Цього дня заведено їсти багато солодкого, щоб прийдешній рік був солодким. Заборонено їсти щось кисле та гірке, аби рік не приніс гіркоти.
Загалом Рош га-Шана не є веселим святом. Але найвеселіше його зустрічають хасиди – послідовники рабина цадика Нахмана, що їдуть святкувати до міста Умані.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Сьогодні юдеї відзначають Рош-га-Шана: що це за свято та який його зв’язок з Україною appeared first on Прямий.
Схожі новини
НБУ на 2 жовтня встановив офіційний курс валют
В Австрії запрацювала “Нова пошта”
НКРЕКП розпочала перегляд цін на ринку електроенергії