fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Сфальсифікований указ про санкції проти Порошенка: адвокат Ілля Новіков повідомив деталі

Існує три зафіксовані версії указу президента Володимира Зеленського та рішення РНБО, на підставі яких запровадили санкції проти народного депутата Петра Порошенка.
Про це пише адвокат Ілля Новіков на своїй сторінці у мережі Facebook.
Він нагадав: влада дуже поспішала, і документи на офіційному сайті Президента були опубліковані з грубими помилками, які фактично роблять це рішення юридично нікчемним. А згодом, намагаючись тишком виправити ці помилки, представники влади самі заплутались у версіях указу, констатує Новіков. 
“Вранці 13 лютого на сайтах Президента і РНБО появився текст указу і рішення. Кожний указ про санкції – це такий сендвіч з трьох елементів. Хліб зверху – сам указ Президента про введення в дію рішення РНБО (він стандартний для всіх рішень, відрізняються лише номери). Хліб знизу – рішення РНБО “впровадити санкції відповідно до додатку” (теж стандарт без змісту). Начинка – це додаток до рішення РНБО. Вся конкретика: які виді санкцій (їх буває 25), проти кого і на який строк застосовані – в цьому третьому документі. Але нам постійно нагадують, що насправді це якби єдиний документ. Саме на це послався Верховний Суд, пояснюючи, чому він не може частково зупинити дію Рішення РНБО – бо після підписання указу воно стає його невід’ємною частиною, а зупиняти дію указів Президента закон прямо забороняє”, – зазначив адвокат. 
“За пару годин після публікації журналіст “Схем” Максим Савчук написав в фейсбуці, що в указі (тобто саме в додатку до Рішення РНБО) є помилка – податковий номер Порошенка містить 11 цифр замість 10. Згодом помітили, що і Костянтин Жеваго насправді 1974 року народження (а не 1957) як в указі, і Віктор Медведчук, про якого зазначено “Громадянство – Україна” був позбавлений цього громадянства указом Зеленського ще в 2023. Новину перепощують ЗМІ і вона має резонанс. У 2018 Верховний Суд у справі №9901/708/18 виніс рішення, що указ Президента не розповсюджується на людину, якщо в додатку до рішення РНБО неправильно вказано її податковий номер. Народжувалась сенсація: через примітивну помилку указ фактично був недійсний”, – нагадав адвокат. 
“Крім втрати обличчя, були ще й технічні проблеми. Після обіду 13 лютого Зеленського вже не було в Україні. І тоді хтось або за прямим наказом, або принаймні за згодою Зеленського, вирішив, що можна просто так поправити указ президента після його підписання”, – пояснює Новіков. 
За його словами, 13 лютого Секретар РНБО пише в Офіс Президента “на додаток до листа №411/14-02/2-25 надсилаю уточнену редакцію додатка до Рішення РНБО… У зв’язку із зазначеним прошу повернути без розгляду додаток до Рішення РНБО, надісланий листом від 12.02.2025”.
18 лютого уповноважений Президента України з питань санкційної політики Власюк відповідає “у звʼязку з листом Секретаря РНБО О.Литвиненка повертаємо додаток… надісланий листом від 12.02.2025”.
“Тим часом вранці 14 лютого на сайтах Президента і РНБО з’являються нові версії додатку. Вони в жоден спосіб не помічені як нові, чи “доопрацьовані” – просто тупо на місці старих файлів формату .pdf посилання стало адресувати на файли .doc, час створення яких 10:37 14 лютого. Ми це зафіксували і негайно зробили брифінг про фальсифікацію указу. Характерно, що тоді нам ніхто з ОП чи РНБО не відповів – ані публічно, ані формально”, – констатує адвокат.
“Офіційну інтерпретацію подій від команди Зеленського ми дізналися за місяць – з відзиву відповідача, який прийшов у Верховний Суд наприкінці березня. Вперше за всю свою каденцію Президент Зеленський пригадав, що існує указ Кучми №503/97 ще 1997 року, який встановлює правила оприлюднення указів Президента. Він трохи відстав від технології, інтернет як джерело публікації там взагалі не згадується. В окремих випадках допускається зачитування указів на радіо та ТВ, але офіційна публікація – виключно в паперових друкованих виданнях: “Офіційний вісник України”, “Офіційний вісник Президента України” та “Урядовий курʼєр”. Державним органам забороняється виконувати укази до їх публікації в друкованому виданні”, – пояснили у відзиві ОП. 
“Вісник Президента” надрукував указу №81/2025” 14 лютого, в публікації помилок не було, значить все гаразд. Насправді все далеко не гаразд, але треба вникати, щоб зрозуміти що саме не так”, – зазначає Новіков.
 “Найкращою ілюстрацією тут є позиція Національного Банку України, який розіслав банкам циркуляр про негайне блокування рахунків Порошенка 13 лютого через пів години після публікації Указу №81/2025 на сайті Президента.”На думку Національного банку, датою видання указу Президента України та, відповідно, набрання ним чинності слід вважати дату будь-якого першого оприлюднення такого указу для невизначеного кола осіб, у тому числі на сторінці офіційного Інтернет-представництва Президента України”, – вважають в НБУ. 
Новіков також зауважує, що указ, який вже існував в двох різних опублікованих офіційних версіях, 15 лютого отримав ще третю – завдяки редакції “Урядового курʼєра”.
“Урядовий кур’єр” виходить 5 раз на тиждень. Ані 13, ані 14 лютого в “Урядовому кур’єрі” не з’явився Указ №81/2025. 15 лютого на сайті з’явився файл 35_7960.pdf (час створення за метаданими – 21:27 14 лютого 2025 року). Це був випуск №35(7960) за 15 лютого, і в ньому додаток до Рішення РНБО виглядав і не так, як на сайті президента 13, і не так, як у “Віснику” 14 лютого. Помилка в податковому номері Порошенка була виправлена, але Жеваго залишався 1957 року народження, а Медведчук мав громадянство України. За кілька годин за тим самим посиланням і під тою самою назвою з’явилася оновлена версія файлу – без помилок, і за метаданими час її створення був 01:15 15 лютого”, – пише Новіков.
Він також повідомив, що на один із депутатських запитів головний редактор “Курʼєру” Сергій Брага надіслав першу версію, якої нібито не могло існувати. 
“За два дні хтось це помітив, і Брага написав до секретаріату Верховної Ради “у звʼязку з технічним збоєм надаю на заміну правильну копію додатка”. Але було вже пізно, третя незаконна версія Указу №81/2025 отримала свідоцтво про народження”, – іронізує Новіков. 
“Три редакції одного указу остаточно “ховають” захист Зеленського. Указ, який існує паралельно в трьох версіях, просто в силу цього одного не може вважатися чинним в жодній з них. Наразі ми можемо на підставі завірених документів стверджувати, що ввечері 12 лютого Президент Зеленський підписав указ №81/2025, “невід’ємною частиною” якого, за його власними словами, був додаток до Рішення РНБО з суттєвими помилками в особистих даних 3 з 5 осіб, яких він мав стосуватись. І що наслідком цих помилок була його юридична нікчемність у відповідній частині – в тому числі стосовно Порошенка”, – переконаний Новіков.

Фото: фейсбук/Илья Новиков

Фото: фейсбук/Илья Новиков

Фото: фейсбук/Илья Новиков

Фото: фейсбук/Илья Новиков

Фото: фейсбук/Илья Новиков

Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Сфальсифікований указ про санкції проти Порошенка: адвокат Ілля Новіков повідомив деталі appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією