Новий санкційний пакет ЄС, спрямований на обмеження нафтових доходів Росії, навряд чи матиме реальний вплив на її фінансові можливості. Москва адаптувалась до обмежень і продовжує отримувати мільярди завдяки тіньовим схемам і співпраці з Китаєм та Індією.
Про це повідомляє Reutrers.
Зазначається, що експертні оцінки та дані міжнародних енергетичних структур свідчать про те, що попри 18-й пакет санкцій Європейського Союзу, погоджений 18 липня 2025 року, Росія, ймовірно, уникне серйозного економічного удару.
Санкції передбачають зниження граничної ціни на російську нафту до $47,60 за барель, що теоретично ускладнює її продаж та обробку компаніями, що співпрацюють із Заходом. Але на практиці Росія вже налагодила ефективні схеми обходу обмежень — зокрема, за допомогою флоту “тіньових” танкерів, нетранспарентних платіжних механізмів і перевалки нафти у відкритому морі.
“Російський експорт сирої нафти ітанафтопродуктів приніс країні $192 мільярди у 2024 році — майже вдвічі більше, ніж її річний оборонний бюджет”, — наголошують аналітики.
У новому санкційному пакеті також закладено заборону на імпорт продуктів переробки нафти, виготовлених із російської сировини, яка має набути чинності вже у 2026 році. Цей крок спрямовано на ліквідацію “лазівки”, яка дозволяла РФ продавати нафту через треті країни — насамперед Індію, Китай і Туреччину.
Однак цей крок може вдарити більше по партнерах Москви, ніж по самій Росії. Найбільші втрати прогнозують саме для Індії, яка у 2024 році імпортувала 38% сирої нафти саме з РФ, а 16% дизпального та авіаційного пального, що потрапляло до Європи, вироблялося на її НПЗ.
“Нові санкції відкривають ринок для країн Перської затоки, які зможуть зайняти частину європейського попиту”, — вважають експерти.
Санкції проти енергетичного сектору Росії, введені після повномасштабного вторгнення в Україну у 2022 році, з самого початку були розроблені так, щоб не спричинити енергетичної кризи в ЄС, але водночас обмежити фінансування Кремля. Як показує статистика, досягти останньої мети не вдалося: нафтодолари продовжують надходити, а глобальні ціни підтримують доходи РФ.
У червні 2025 року, попри невелике зниження обсягів експорту до 7,23 млн барелів на день, дохід РФ зріс до $13,6 мільярда — на $800 мільйонів більше, ніж у травні, завдяки зростанню світових цін.
Журналісти нагадали, що страх серйозного цінового шоку на світовому ринку енергоносіїв стримує Захід від більш рішучих кроків. У цих умовах погрози президента США Дональда Трампа щодо вторинних санкцій залишаються одним із небагатьох важелів тиску на Росію, якщо постачальники й далі ігноруватимуть обмеження.
Хоча нові заходи ЄС мають потенціал зменшити доходи Москви на папері, практика показує — Росія продовжує адаптуватись і будувати паралельні логістичні маршрути. Результатом стає ефективне збереження її фінансової спроможності — у тому числі для фінансування війни проти України.
До слова, нафтотанкер Talara, який мав доставити дизельне паливо до Африки, несподівано покинув індійський порт Вадінар без вантажу. Судно було зафрахтоване енергетичною компанією BP, а дизель з дуже низьким вмістом сірки мав надійти з заводу Nayara Energy — підприємства з російськими зв’язками.
Нагадаємо, посли країн ЄС затвердили новий, вже вісімнадцятий пакет санкцій проти Росії. У цьому пакеті зроблено акцент на зниженні максимальної ціни на російську нафту, а також на внесенні до санкційного списку понад сотні суден, які входять до так званого “тіньового флоту” РФ — кораблів, що допомагають обходити міжнародні обмеження.
Як повідомлялося, Велика Британія приєдналася до енергетичних санкцій ЄС про РФ. Лондон зменшив граничну ціну на російську нафту з 60 до 47 доларів за барель.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Санкції ЄС не зупинять потік нафтодоларів до Москви: як Кремль може обійти економічні обмеження appeared first on Прямий.
Схожі новини
Сонце готує потужний удар: магнітна буря небаченої сили суне на Україну
ЄС стурбований ліквідацією незалежності антикорупційних органів: деталі
Секретні контракти, мільярди і дрони: журналіст назвав справжню причину тиску на НАБУ