
Тактичний ударний безпілотний авіаційний комплекс Switchblade – таку “пташку” Збройні сили України отримали від США. На широкий загал ці маленькі безпілотники більш відомі як “дрони-камікадзе”. Невеликі розміри Switchblade 300 надзвичайно ускладнюють його виявлення ворогом або спроби перехоплення.
Switchblade – це невеликий легкий безпілотник, який може перебувати в повітрі до 30 хвилин, перш ніж оператор на землі направить його на ціль, розташовану подеколи за десяток кілометрів. Дрон запускається зі спеціальної труби як мінометний снаряд. GPS-наведення в реальному часі дозволяє військовослужбовцю в польових умовах керувати дроном до самого моменту попадання у ціль.
Розробила ці безпілотники-камікадзе американська компанія AeroVironment Inc. спеціально для військових США. Існують дві модифікації цих апаратів – Switchblade 300 та Switchblade 600. Останній навіть здатен протистояти танкам.
Водночас, за даними з відкритих джерел, в Україну доставляють лише Switchblade 300.
Слід зазначити, що цей безпілотний транспортний засіб живиться від електродвигуна, тому тихий політ, а також невеликі розміри надзвичайно ускладнюють його виявлення ворогом або спроби перехоплення.
Фото: AeroVironment Inc.
Switchblade має довжину 610 мм і важить майже три кілограми разом із чохлом і пусковою установкою, що робить його невеликим і досить легким для транспортування на полі бою одним солдатом. Складається всередині спеціального пускового контейнера, а його крила розгортаються після пуску, коли ударний снаряд потрапляє в повітря. Керування дроном-камікадзе можна здійснювати на відстані до 10 кілометрів.
Switchblade використовує кольорову камеру та GPS для визначення, відстеження та ураження цілей, а також має можливість попереднього програмування для атаки на заздалегідь виявлену ціль. Боєголовка має заряд вибухівки, еквівалентний 40-мм гранаті, для знищення легкої бронетехніки та особового складу. Якщо ситуація призводить до скасування удару, оператор може відкликати Switchblade і повторно націлити його. Ударний снаряд приводиться в рух електричним двигуном, тому його невеликі розміри та безшумний політ надзвичайно ускладнюють його виявлення або спробу перехопити, що дозволяє дрону наблизитися до цілі зі швидкістю до 160 км/год у момент удару.
Фото: AeroVironment Inc.
Технічні характеристики
Switchblade 300
Дальність дії: 10 км
Тривалість польоту: 15 хв
Вага: 2,5 кг
Висота польоту: 150-4500 м
Крейсерська швидкість: 100 км/год
Максимальна швидкість: 157 км/год
Switchblade 600
Дальність дії: 40 км
Тривалість польоту: 40 хв
Вага: 54,4 кг
Висота польоту: 150-4500 м
Крейсерська швидкість: 110 км/год
Максимальна швидкість: 185 км/год
Фото: AeroVironment Inc.
Історія
Switchblade розроблявся на замовлення Командування спеціальних операцій Повітряних сил Сполучених Штатів до того, як армія США також прийняла його на озброєння. Вперше “дрон-камікадзе” представили у серпні 2011 року. Головним призначенням Switchblade було заповнити прогалину в системі застосування засобів ураження ближнього бою, з якою американські війська зіткнулися під час війни в Афганістані – у відповідь на засідки бойовиків Талібану, що влаштовувалися у складних географічних умовах гірської країни.
Наприкінці 2012 року американським солдатам в Афганістані було поставлено 75 Switchblade. До січня 2013 року було здійснено кілька успішних застосувань. Хоча військові не підтверджували деталі щодо про розгортання новітньої зброї, її ефективність або тактичне застосування, командири повідомили, що воно було “дуже ефективним”. Невдовзі після цього військове командування американського контингенту в Афганістані зробило замовлення на ще декілька десятків Switchblade.
Зауважимо, за даними ЗМІ, 6 травня Збройні сили України вперше застосували Switchblade 300 проти ворога. 53-я бригада продемонструвала відео обстрілу ворожих позицій. Крім того, Українські сили оборони показали у дії пускову установку ударного безпілотного авіаційного комплексу Switchblade. Відео 26 травня оприлюднив у соціальній мережі український боець під ім’ям “Che Ua”. Це вперше продемонстровано автономний наземний запуск баражуючого боєприпасу.
Нагадаємо, 17 червня Міністерство оборони США відзвітувало про виділення тисяч одиниць високотехнологічного озброєння й техніки Україні, а також сотень тисяч боєприпасів та іншого обладнання в межах оборонної допомоги, загальна вартість якої перевищує 6 мільярдів доларів. Зокрема, у переліку зазначається понад 700 тактичних безпілотних літальних систем Switchblade.
Тим часом українські захисники успішно застосовують на практиці надані Великою Британією ракети Brimstone класу “земля-земля” або “повітря-земля”. Така зброя допомагає діставати ворога навіть у глибокому тилу. Ці ракети можуть зіграти визначну роль у війні, адже завдяки низькому рівню шуму та малому тепловому сліду Brimstone практично невидимі для ворожої ППО.
Як повідомляв “Прямий”, через зручність використання, точність вогню та дальність гаубиці М777 отримали вже багато позитивних відгуків від українських захисників, які встигли їх оцінити та випробувати у бойових умовах. Цю установку, яку називають до того ж найлегшою гаубицею калібру 155 міліметрів, воїни ЗСУ прозвали “три сокири”.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Розмір не має значення: американські дрони-камікадзе Switchblade ефективно знищують ворога у надскладних умовах appeared first on Прямий.
Схожі новини
Стокгольм хоче взяти міграцію під контроль
В Україні масово штрафують аптеки
В Україні значно подорожчали комуналка