fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Про що мовчить уряд: Шмигаль у Раді зачитав вказівки з Банкової, але не озвучив головного

Премʼєр-міністр Денис Шмигаль під час години запитань до уряду у Верховній Раді 10 січня зачитав вказівки з Офісу президента, однак не озвучив ключові тези – зокрема те, чому глава держави досі не підписав законопроєкт про підвищення акцизів на тютюнові вироби.
Про це в етері “Прямого” заявив Олег Пендзин, виконавчий директор Економічного дискусійного клубу.
“Ми живемо в парламентсько-президентській республіці, але в реальній дійсності ми розуміємо, наскільки жорстка вертикаль між Офісом президента, між урядом, між парламентською більшістю. Треба розуміти, що сьогодні уряд, ухвалюючи ті чи інші рішення, працює в рамках цієї вертикалі. І дуже багато речей або погоджуються, або співставляються”, – зауважив Пендзин.

Уряд має пояснити, чому на рахунках у казначействі мільярдні залишки, а на ЗСУ бракує коштів – Южаніна

Він нагадав, що з 1 січня 2025 року мав набрати чинності закон про підвищення акцизів на тютюнові вироби, що суттєво б збільшило надходження до державного бюджету. Однак в Офісі президента зволікають з підписанням цього законопроєкту.
“Сьогодні ми маємо десяте число, а досі не підписаний законопроєкт про підвищення акцизів на тютюн. Тобто ми вже десять днів мали би отримати достатньо велику кількість додаткових коштів у держбюджет, які могли би піти на безпеку і оборону. Водночас президент не підписав”, – зазначив Пендзин.
“Це є така практика. Давайте згадаємо, як підписувався законопроєкт про підняття воєнного збору, скільки часу він пролежав в Офісі президента на підписі. І це є достатньо негативний момент. Тому що у відповідності до вимог українського законодавства є чітко визначений термін для підпису… Ми маємо, знаєте, таке “тихе вето”: коли воно не оприлюднюється, а лежить і лежить. Тобто це неправильний підхід, який говорить про те, що є окрема політика Верховної Ради, уряду та Офісу президента. По інакшому пояснити це неможливо”, – наголосив виконавчий директор Економічного дискусійного клубу.

Вимушений крок уряду чи недолугий механізм: як підвищення податків вплине на зростання цін

Нагадаємо, 4 листопада Верховна Рада підтримала у другому читанні та в цілому законопроєкт №11090 про підвищення з 2025 року акцизного податку на тютюнові вироби. Перегляд акцизів на тютюнові вироби відбувся з метою гармонізації українського законодавства до вимог Євросоюзу та є одним із фіскальних заходів у межах програми МВФ Механізму розширеного фінансування.
Слід зазначити, що з 2018 року в Україні працює план підвищення акцизу на тютюнові вироби на 20% щорічно. Цей план мав у 2025 році забезпечити виконання вимог Директиви ЄС щодо мінімального акцизного податкового зобов’язання – не менш як 90 євро за 1000 шт. сигарет. Але через процеси девальвації, зокрема, спричинені війною, у 2025 році акциз на цигарки досягне лише рівня 70 євро.
Тож ухвалення законопроєкту матиме в наслідку збільшення доходів бюджету завдяки додатковим надходженням акцизного податку з тютюнових виробів у 2025 році у сумі близько 612 млн грн, у 2026 році – 5 млрд грн, у 2027 році – 9,4 млрд грн, 2028 року – 13,85 млрд грн.
Раніше повідомлялось, що в Україні суттєво подорожчають цигарки. Мінімальна вартість пачки вже у 2025 році може бути на рівні 130 грн. Це пов’язано з закликом Європейської комісії збільшити акцизні ставки на тютюнові вироби, щоб гармонізувати їх з європейськими.

Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.

The post Про що мовчить уряд: Шмигаль у Раді зачитав вказівки з Банкової, але не озвучив головного appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією