fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Про поразку Путіна в ЄС, недопуск за кордон, європерспективи та паспорт на пам’ять – інтерв’ю Петра Порошенка

Чому перемога Європейської народної партії на виборах в ЄС дуже важлива для України; у чому програш кремлівського диктатора Володимира Путіна; навіщо Офіс президента обмежує закордонні відрядження опозиційних політиків; чому літо 2024 року стане вирішальним для України; як отримання безвізу допомогло на шляху євроінтеграції; чи дійсно 25 червня розпочнуться переговори про вступ України до Євросоюзу.
Про це та багато іншого розповів п’ятий президент України, лідер “Європейської Солідарності” Петро Порошенко в інтерв’ю Світлані Орловській на телеканалі “Прямий”.

– Петро Олексійовичу, раді вас вітати, раді бачити в цій студії саме цього дня. Це дуже важливо.
Шаную, дякую. І, до речі, дуже дякую за подарунок, який я отримав під час дуже зворушливої акції у Вінниці, коли ми приймали дітей загиблих українських воїнів, тих, хто в полоні, 46-ї бригади. По-перше, дуже дякую за висвітлення. А по-друге, подарували подарунок з висловом щодо скарбу. Я, претендуючи на те, що власник інтелектуальної слова “скарб”, дуже щасливий, що і “Прямий канал” теж став скарбом справжнім. Так що дуже дякую за запрошення.
– Усі дуже уважно стежили, всі українці, за найважливішою міжнародною подією в Європі, і для України вона так само важлива, – це вибори до Європейського парламенту, які якраз відбулися цими останніми днями. Це загалом була виборча неділя, 9 червня. Вже очевидно, що перемогу на цих виборах здобуває, власне, і найбільшу фракцію, за попередніми прогнозами, все ж таки Європейська народна партія. Це об’єднання європейських правоцентристських сил, куди входить і партія “Європейська Солідарність”.
Тому я вітаю вас, Петро Олексійовичу, з перемогою ЄНП. Насправді, ви маєте дуже тісні дипломатичні зв’язки – це ні для кого не секрет, це є очевидним – з лідерами цієї партії. І тому, як ніхто, знаєте, що означає ця перемога для України, що означають ці результати. Тому що насправді ми дуже багато в ефірах з усіма говорили: а що ж буде з результатами, чи залишиться ця підтримка для України, чи буде курс настільки проукраїнським?
Насправді, я дійсно хочу привітати своїх партнерів, бо це багаторічні дуже добрі мої друзі. У першу чергу, президента Єврокомісії Урсулу фон дер Ляєн і президента Європейської народної партії Манфреда Вебера, а також представників Європейської народної партії в дуже багатьох країнах. І Дональда Туска. Я бачив його щасливе обличчя. Дональд, ви круті. Після домінування ПіСу, сьогодні “Платформа Обивательська”, член ЄНП, зайняла перше місце на виборах Європарламенту в Польщі. Хотів привітати нашого доброго друга, прем’єр-міністра Пленковича, з перемогою, з першим місцем на виборах Європарламенту в Хорватії. Хотів привітати Бойка Борисова, теж ми щойно з ним бачилися, з перемогою в Болгарії. Хотів привітати прем’єр-міністра Міцотакіса, ми з ним бачилися в Бухаресті, з перемогою в Греції. Хотів привітати і з перемогою на Мальті, в Кіпрі, в Іспанії Partido Popular. Всі ці наші члени родини, добрі друзі України і добрі мої друзі, сьогодні святкують перемогу.
Чому це важливо для України? Перш за все, я хотів би, щоб всі чітко це розуміли, що дуже-дуже розраховував на перемогу Путін. Він розраховував на те, що Європа втомиться від України, що Європа зрадить своїм цінностям, і що популісти зможуть, в тому числі базуючись на російських грошах і на російських меседжах, забезпечити поразку – поразку Європи і поразку України. Я вас вітаю. Цього не тільки не сталося, але представництво Європейської народної партії наростило свою кількість депутатів. І друга позиція – що перемогли проукраїнські і проєвропейські сили. Бо якщо вдасться зараз, а мова йдеться саме про це, і президент Урсула Фон дер Ляєн проводить переговори, щоб проєвропейська і проукраїнська коаліція, а ми там бачимо і соціал-демократію, ми там бачимо і лібералів, щоб була з суттєвим запасом сформована більшість в Європарламенті.

На догоду Банковій: “слуги” просувають Єрмака головним спецпредставником України за кордоном – нардеп

Чому це так важливо? Тут деякі в нас в Україні казали, що це рішення Європарламенту має лише рекомендаційний характер, що це не так важливо для України. Це категорично не так. Хочу нагадати всім, що рішення про надання нам зброї першим було проголосовано в Європарламенті. Хочу нагадати, що внаслідок нашої роботи, в тому числі і за ініціативи Європейської народної партії, була проголосована позиція щодо запрошення України до НАТО. Хочу нагадати, що і безвізовий режим свого часу був ініційований Європейським парламентом, підтриманий. І на сьогоднішній день, і позиція щодо виділення Україні 50 мільярдів євро, і фінансування переозброєння і безпеки, і всі ці рішення, – це були рішення Європарламенту.
Хочу привітати також своїх добрих друзів, хотів сказати, старих друзів, але вони дуже молоді душею. Це і прем’єр-міністр Кубілюс, і добрий друг України Ауштрявічюс, і мій друг великий, німець Міхаель Галер, і голова комітету з зовнішніх зносин Європарламенту, представник Німеччини Макалістер, і людина, яка зробила неймовірну роботу для України, віцепрезидент Європейської комісії Валдіс Домбровскіс, який дуже переконливо переміг у своїй країні, в Латвії. Я дуже щасливий і тішуся тим, що вони вдвічі наростили свою присутність.
І хто програв? Програв Путін, програли популісти, і програли ті, хто розраховували, що популістична, солодка локшина з вух допоможуть їм захопити владу в Євросоюзі. Європа черговий раз показала свою абсолютно відданість позицій, цінностям, і для мене це є особисте, власне свято. Я прошу українців приєднатися до цього доброго, гарного настрою. Нам так не вистачає позитивних, гарних новин, і мені приємно, що з цими новинами я сьогодні в ефірі “Прямого каналу”.

Робота попередньої влади щодо асоціації з Євросоюзом стала потужним трампліном для України – Мінгареллі

– Ви назвали дуже багатьох своїх справжніх друзів, політичних лідерів. І зокрема згадували неодноразово Урсулу фон дер Ляєн. Чому це для нас так само важливо? Тому що тут вимальовується позитивна перспектива. Ви минулого місяця брали участь у конференції Християнсько-демократичного союзу у Німеччині. Зараз ця політична сила знаходиться в опозиції до Олафа Шольца, але вона досить-таки впевнено набрала свої голоси до Європарламенту. І ваш зараз аналіз ситуації. Чи стане представниця ХДС Урсула фон дер Ляєн знову ж таки президенткою Єврокомісії? І те, що ми могли спостерігати і бачили – а у вас була з нею надзвичайно тепла зустріч і завжди теплі стосунки – під час цієї конференції, зокрема. Оцю от політичну історію нам розкажіть.
Мені важко бути об’єктивним. Бо я вважаю, що це справжній європейський і світовий лідер. Людина, яка політик від Бога, людина, яку я знаю ще з часів її очолювання Міністерством оборони Німеччини. До речі, це з точки зору безпекових позицій дуже важливо. І я вважаю, що це той підхід, який вже неодноразово був відпрацьований в Європейському парламенті і в Європейській комісії, що треба складати “package”. І мають бути там враховані інтереси всіх потенційних учасників коаліції. Я дуже щасливий був почути, що Урсула фон дер Ляєн сьогодні вже почала необхідні консультації. І буде абсолютно поставлене в якості для членів єдиної команди коаліції. До речі, сьогодні в Україні варто було б подивитися і повчитися, як формується коаліція. Буде і позиція президента Європарламенту, і також президент Європарламенту діючого, поточного скликання. Вона блискуче перемогла у себе на Мальті. Союзник і великий друг України, прем’єр-міністр Італії також отримала переконливу перемогу. І я не маю жодного сумніву, що і консерватори, і соціал-демократи, і точно лідери перегонів Європейська народна партія зможуть об’єднатися, домовитися. Для цього потрібна лише проста більшість голосів в Європарламенті, і ця більшість є. До цього потрібна, безумовно, і підтримка усіх 27 членів, які зможуть вийти на необхідний результат по затвердженню запропонованої кандидатури.
Можу наголосити – я оптиміст. Я оптиміст і щодо керівництва Єврокомісії, я оптиміст і щодо керівництва Європарламенту, я оптиміст і щодо керівництва високого представника з питань зовнішньої політики. І нова посада, яка з’явилася зараз у керівництві Євросоюзу, – це уповноважений з питань безпеки. Я маю вже інформацію, хто планується на цю посаду. Можу наголосити, що це дуже компетентна і дуже проукраїнська людина, яка займає дуже класну, правильну позицію. І взагалі, подивитися, більше половини країн, де перемогли представники нашої політичної сили. І я дійсно і в Німеччині на конференції ХДС/ХСС, найбільшої партії в Німеччині, яка сьогодні має всі шанси повернутися. І наш візаві – голова партії ХДС – має всі шанси стати канцлером, якщо не буде дострокових виборів. А сьогодні прем’єр-міністр Баварії також заявив, що треба розглянути питання дострокових виборів у Німеччині. Але не пізніше вересня 2025 року Німеччина буде мати новий уряд.
Отже, ми сьогодні святкуємо перемогу України і перемогу Європи. І ми сьогодні радіємо поразці Путіна і поразці популістів, які так прагнули прорватися до влади Євросоюзу.

Саміт миру без реального обговорення – Чекалкін про три пункти “формули Зеленського”

– Червень-липень є надзвичайно активним на міжнародні події. Ми говоримо про зустріч “Великої сімки”. Ми говоримо про липневий саміт у Вашингтоні. Але мене непокоїть одна історія. Завтра у Берліні розпочнеться конференція з відбудови України. Це супер, надзвичайно важливо. Тут не можна недооцінити важливість цієї події. Ваші потужні зв’язки з німецькими політиками, потужні, сильні. Чому Ви не берете участь у цій конференції?
Я хотів говорити про добре. І можу сказати так, що Україна мала чотири інвестиційні конференції – це були інвестиційні конференції у Лондоні, Швейцарії (Лугано), Римі та Берліні. Після кожної конференції уряд обіцяв, що зараз ми маємо 10, 20, 30, 40 мільярдів євро прямих іноземних інвестицій як наслідок цієї конференції. Скільки надійшло поки що за три конференції? Нуль. І переконаний, що це не випадково. Впевнений, що ми маємо розмовляти з інвесторами зрозумілою мовою. Інвестори чекають верховенства права. Інвестори чекають реформ, які забезпечують інвестиційний клімат, а не інвестиційних нянь чи інвестиційних парків. Під це ніхто не приїхав і не приїде.
Звичайно, що ми в парламенті подали свої пропозиції заздалегідь, щоб крім представників, які їдуть “ex officio”, було забезпечено представництво партій. “Ex officio” – це голова комітету європейських справ Іванна Климпуш-Цинцадзе, яка отримала персональну пропозицію від керівництва парламенту. Можу наголосити, що викреслили представників “Європейської Солідарності”. Фракція подала мою кандидатуру. Уже стало поганою традицією, коли викреслюють прізвище Порошенка, перешкоджаючи активній участі і демонстрації єдиної команди. Бо сьогодні всі, хто дивляться на Україну, чекають від України єдності. І такі кроки, коли Україна не відправляє міністра Кубракова, який відповідав за конференцію, його зняли. Сьогодні відбувається, незалежно від моєї оцінки діяльності цього персонажа, відставка Найєма, якому теж не дозволили їхати. Якщо ви знімаєте, то хоча б призначте для того, щоб Україна була представлена. Це мене дуже-дуже розчаровує. І, на жаль, це не дає мені підстав для оптимізму щодо підсумків цієї конференції. Моя присутність там і ефективна діяльність у Німеччині принаймні частину аргументів прибрало би. Але цього не відбулося.
Ви абсолютно праві, пані Світлано, що цей місяць буде визначальним. Відбудеться саміт “Великої сімки”, куди запросили Україну. І на саміті треба говорити не про гроші і не про постачання зброї. На саміті треба говорити про стратегію, яким має бути світ після закінчення війни і перемоги Західного світу. Бо це війна не лише проти України, а й проти Західного світу. На саміті треба говорити про якісну підготовку до саміту НАТО у Вашингтоні. Бо це є необхідна, може і не достатня, але точно необхідна складова умова закінчення війни.
Ми чекаємо результатів саміту миру в Швейцарії, Саміту миру. Завдання України на Саміті миру дуже просте – пояснити, який є український сценарій завершення війни, української перемоги і сталого миру. Це точно не обговорення ядерної чи продовольчої безпеки. Для цього саміту не треба було збирати. Ми маємо добитися, щоб світ говорив про мир. Не в Росії китайський міністр закордонних справ говорив з Лавровим про те, як буде будуватися мир, а ми презентували наше бачення миру. І поки що принаймні мені це невідомо. Я дуже сподіваюся, що якщо Україна хоче перемогти на саміті, вона має презентувати цей сценарій і нові підходи по “формулі”. Бо світ не вірить у реальність старої “формули миру” і не сприймає її, на жаль.

Завдяки зброї від США Україна зможе перейти в наступ цього літа – сенатор від республіканців

– Ювілейний саміт у НАТО у Вашингтоні може стати проривним для України, а може й ні. Не хочеться, щоб він став таким, як минулорічний у Вільнюсі. Зараз дуже багато песимістичних настроїв щодо результатів цього саміту для України. Все дуже залежить від позиції Німеччини і Сполучених Штатів. Ми вже спостерігали історію з наданням допомоги для України, яка тривала майже пів року. Які дипломатичні важелі ми можемо використати, щоб вплинути на позицію саме республіканців, щоб цей саміт справді дав максимум для України?
По-перше, вірити в те, що це реально. Для нас це важливо не тільки тому, що Україна мріє бути членом НАТО, і 90 з лишнім відсотків підтримують членство України в НАТО. І я пишаюся тим, що в Конституції членство України в НАТО було записано за моєю пропозицією. Абсолютно правильне рішення. Хочу нагадати, що 1 грудня минулого року тоді обговорювали, як прискорити рішення республіканців про надання Україні 60 мільярдів. У мене були заплановані зустрічі з провідними не тільки демократами, а й республіканцями. Що тоді відбулося? Мені тоді відмовили незаконно, неконституційно в поїздці за кордон. Я ж не відпочивати туди їду.
На сьогоднішній день світ повинен бачити єдність українського народу, єдність українського парламенту і дипломатичний потенціал парламенту в рамках міжпарламентського діалогу. Там все залежало не від президента, не від держсекретаря, а від Конгресу Сполучених Штатів, парламенту. Якщо ми дозволяємо собі – не ми, а влада – злочинно ігнорувати можливості використання парламентського діалогу, продемонструвати єдність… У нас, виявляється, є лише один дипломат – пан Єрмак, про що активно писала західна преса останні два тижні. Це соромно за Україну в таких випадках.
Зараз я хочу ще раз наголосити, що у липні в Сполучених Штатах Америки, в Мілуокі, буде проходити конвент Республіканської партії, на який мене запросили для участі. Це не так, як думають окремі парламентські туристи, що це приїхати і селфі поробити на конвенті. Наголошую, що там буде не лише висунення кандидата, а там буде й формулювання програми Республіканської партії, з якою вона йде на вибори. Принципово важливо, щоб у програмі Республіканської партії були українські тези. Для цього потрібно працювати всім, хто має вплив, хто має запрошення, мають об’єднати зусилля для того, щоб забезпечити і гарантувати двопартійну підтримку у Сполучених Штатах – і демократів, і республіканців. Ще більше місяця тому я віддав запрошення для оформлення відрядження. На жаль, станом на зараз, воно все ще не підписано.
Хочу наголосити, що відповідне запрошення я маю для відвідання виставки озброєння, щоб ми закупили новітні радіолокаційні станції для комплексів “Ай-Петрі”. На жаль, поки що також не підписано відрядження. Нехай спробують зірвати постачання зброї нашим Збройним силам – про це будуть знати всі. Треба давно припинити, до речі, виконуючи резолюцію Європейського парламенту, яка чітко наголосила на незаконності подібної практики, обмеження прав опозиції, прав обраних народом народних депутатів, коли з ніким не обраного, неконституційного органу, Офісу президента, будуть спускати голові парламенту цидулки, кого пускати, кого не пускати. Нічого спільного з нашим рухом в Європу це не має.

Телемарафон і тиск на “Прямий” – у звіті Держдепу США про порушення прав людини в Україні

– Зараз поговоримо про рух до Європи, і очевидно, що нічого спільного з рухом до Європи не має відключення та не включення трьох телеканалів: “Прямого”, “Еспресо” і “П’ятого”, які згадуються в резолюції Єврокомісії та рекомендаціях. Ми всі якраз в очікуванні символічної дати 25 червня, коли мають розпочатися вступні перемовини до Євросоюзу. Загалом хотілося б, щоб наступні вибори до Європарламенту вже проходили і в Україні, щоб Україна стала членом Євросоюзу.
Які тут наші перспективи? Напевно, що лише ви можете так проаналізувати і сказати. 11 червня – чергова річниця того, як Україна отримала безвіз. Це було неможливо, те, що ви тоді зробили. Я сама тоді була скептиком, насправді. Я не вірила, що це відбудеться. Ви це зробили. Навіть потім ми знаємо історії, як ви чергували в Європі, наполягали на своїй позиції. Ви це зробили. Зараз, коли ми говоримо, що дипломатія – це мистецтво неможливого, ці вступні перемовини, які наші перспективи? Навіть якщо вони розпочнуться 25 червня, на що ми дуже сподіваємося, всупереч діям влади вони розпочнуться. Але ж сам процес має бути дуже динамічним, ми маємо бути дуже відповідальними у реалізації всіх тих дій. Він дуже потужний, як пояснюють фахівці. Іванна Климпуш-Цинцадзе та інші, хто справді на цьому знається.
Позиція перша. Я ставлюся до початку переговорів, затвердження рамки переговорної по відношенню до України, дипломатичною мовою, з оптимізмом. Нехай з стриманим, але оптимізмом. Додаткові підстави для цього оптимізму дають мені сьогоднішні результати виборів в Європарламент і переконлива перемога проукраїнських сил. Додаткові підстави, бо кажуть, що ви можете бути, але, наприклад, заблокує Угорщина.
Хочу наголосити, що ми ввели в дипломатичні підручники тепер таке поняття як “coffee-break”. Це означає, що коли Угорщина і її лідер, теж людина, яку я дуже добре знаю, Віктор Орбан, пішов попити каву під час голосування. Сьогодні, коли в Угорщині партія Орбана набрала найнижчий за останні, може, 10 років відсоток і нова зірка угорської політики, пан Мадяр, увірвався в політичне середовище на виборах в Європарламенті, я також хочу розкрити таємницю, що з паном Мадяром керівництво Європейської народної партії почало ефективний діалог, який, я думаю, призведе до правильних координаційних дій. Отже, я вірю, що почати переговори 25 червня можливо, і для цього Україна має задіяти всі ресурси. В тому числі, якщо буде потрібно, і ресурси Порошенка.
Ви абсолютно праві, коли сказали, що зараз виповнюється завтра 7 років з дня запровадження безвізового режиму. І хочу наголосити, по-перше, я не вірю, що ви не вірили в безвіз. А по-друге, хочу наголосити, що з кожної “праски”, крім “Прямого каналу”, розповсюджувалась інформація: Порошенко пообіцяв, що у грудні 16-го – але безвізу немає; Порошенко пообіцяв, що у березні 17-го – але безвізу немає і не буде. А моя позиція була і полягала в наступному: що ми підписали зобов’язуючий документ. З боку України було, що ми мали виконати 144 бенчмарка, критерії, а з боку євроінституцій було зобов’язання надати нам безвіз. Ми витримали своє слово. 144 були оцінені і визнані. І вони витримали своє слово. Хочу нагадати, що це відбувалося під час жорсткої кризи біженців, дуже непопулярної цієї ідеї в Європарламенті, в Євросоюзі, але ми це зробили.
Я хочу сьогодні показати вам такий документ. Це перший паспорт з безвізом. Тут стоїть прізвище Порошенка, і тому він в мене зберігається. Написано, правда, що це зразок, а не дійсний паспорт. Але дуже важливо, що безвізовий режим починається з біометричного паспорту, який був виготовлений, вручений і зроблений. Я на все життя запам’ятаю 11 червня 2017 року, коли я на європейському Майдані прочитав вірш Лермонтова “Прощай, немытая Россия, страна господ, страна рабов”. Дуже не сподобався цей вірш Путіну, хоча ми думаємо, що ці слова були пророчими.
Я переконаний, що ми 25-го отримаємо початок переговорів. Я сподіваюся, що українська делегація буде дуже добре озброєна на саміті “Сімки”. Я сподіваюся, що нам вдасться вийти на зрозумілі перспективи щодо визначення переліку речей, які треба зробити для членства України в НАТО. І я поки що залишу без коментарів, тому що не зможу бути присутнім на Берлінській конференції, але я щиро бажаю Україні, українцям і Європі успіху. Бо це є запорука існування нашої держави. Україна може існувати виключно в форматі членства в НАТО, членства в Європейському Союзі. І це буде безпека назавжди.
– Я ще раз сподіваюся, що 5-му президенту України, лідеру “Європейської Солідарності” Петру Порошенку дозволять безперешкодно здійснювати його дипломатичну діяльність і, власне, напередодні липневого саміту у Вашингтоні дадуть змогу включити всі важелі і бути присутніми на тій події, яка допоможе Україні витиснути максимум з саміту НАТО. Чому я так думаю? Тому що коли Порошенко говорив про каву у Відні, вона відбулася. А коли говорили про каву на набережній у Ялті, її не відбулося.
Дуже дякую вам. Дуже дякую, спасибі. І ще раз вітаю з переконливою перемогою України на виборах в Європарламенті. Це дуже круто.

Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.

The post Про поразку Путіна в ЄС, недопуск за кордон, європерспективи та паспорт на пам’ять – інтерв’ю Петра Порошенка appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією