fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Правовий вакуум: бізнес-омбудсмен закликав повернути мовлення “Прямого”, “Еспресо” та “5 каналу”

В умовах війни запровадження єдиної інформаційної політики є концептуально правильним кроком, проте важливо не лише впроваджувати правильні ідеї, але і забезпечувати їх реалізацію у належний спосіб.
Про це заявив бізнес-омбудсмен Роман Ващук, коментуючи звернення телеканалів “Еспресо”, “Прямий” і “5 канал” щодо припинення їхнього мовлення в багатоканальній цифровій телемережі Т2.
Рада бізнес-омбудсмена вже третій місяць працює над зверненнями цих телеканалів. З огляду на воєнний стан та нинішній пріоритет інформаційної безпеки, з метою врегулювання цього питання Рада обрала шлях письмових звернень до державних органів, відповідальних за інформаційну політику, а саме – до Міністерства культури та інформаційної політики України та Національної Ради України з питань телебачення і радіомовлення.
В Раді бізнес-омбудсмена зазначили, що обидві установи надали відповіді, що не ухвалювали рішень про припинення трансляції мовлення цих телеканалів у мережі Т2. При цьому, НацРада, згадуючи про Рішення РНБО “Щодо реалізації єдиної інформаційної політики в умовах воєнного стану” від 18.03.2022, по суті підтвердила існування “правового вакууму” в частині відсутності критеріїв для телерадіоорганізацій, у разі задоволення яких на певних майданчиках їхнього ефірного мовлення повинна відбуватися трансляція цілодобового телемарафону “Єдині новини #UAразом”, та як у такому випадку ці суб’єкти можуть долучитися до виробництва телемарафону на паритетних засадах.
З точки зору НацРади, ці обставини мають бути усунені “відповідними і повноважними суб’єктами, які мають або внести відповідні зміни до законів України, або чітко визначити і належно передати необхідні повноваження регулятору згідно з чинним законодавством”.
Бізнес-омбудсмен Роман Ващук висловив сподівання на те, що ситуацію з виключенням телеканалів “Еспресо”, “Прямий” і “5 канал” з цифрового ефіру все ще можна розв’язати в позасудовий шлях.

Реалізація єдиної інформаційної політики в умовах війни є концептуально правильним кроком. Проте важливо не лише впроваджувати правильні ідеї, але і забезпечувати їх реалізацію у належний спосіб. Саме тому ми, серед іншого, нещодавно звернулися листом до Голови Верховної Ради України, аби посприяти заповненню прогалин і врешті законодавчо оформити основні засади функціонування цілодобового інформаційного марафону, в тому числі – у частині розробки єдиних критеріїв щодо суб’єктів телерадіомовлення, які зобов’язані транслювати цілодобовий інформаційний марафон на виконання Рішення РНБО, та порядку входження до складу учасників телемарафону. Не втрачаємо надії на те, що позасудове рішення цієї ситуації усе ще можливе

Роман Ващук Бізнес-омбудсмен

Як відомо, Кабінет Міністрів України розгляне петицію про повернення в цифровий ефір українських телеканалів “Прямий”, “5 канал” та “Еспресо” та надасть відповідь не пізніше 13 липня. Станом на 1 липня петицію підписали 25014 осіб з 25000 необхідних.
Зазначимо, під час збору підписів, у соцмережах користувачі масово скаржилися на “технічні негаразди”,  зокрема, на проблеми з реєстрацією, а також на те, що не надходить код підтвердження.
Як відомо, у зв’язку з тим, що 4 квітня державний концерн РРТ без попередження викинув з ефіру три загальнонаціональні мовники, а керівництво країни ігнорує заклики медіаспільноти щодо обмеження свободи слова в Україні, на сайті Кабінету Міністрів створили петицію про повернення в цифровий ефір українських телеканалів “Еспресо”, “5 канал” і “Прямий”.
Як заявив п’ятий президент України, лідер “Європейської Солідарності” Петро Порошенко, відключення телеканалів “Прямий”, “5 каналу” та “Еспресо” від цифрового мовлення не сприяє майбутньому членству України в ЄС та збереженню єдності суспільства у протистоянні російському вторгненню. Крім того, він закликав не допустити “путінізації” України.
Додамо, надзвичайний і повноважний посол України в США(2015-2019) Валерій Чалий заявив, що рішення відключити “Прямий”, “5 канал” та “Еспресо” є не військовою, а політичною цензурою. Ініціатори такого рішення могли дивитися на рейтинги та аналізувати, що вони втрачають.
Крім того, раніше народні депутати Тарас Батенко та Ярослав Юрчишин закликали повернути цифрове мовлення “Прямого”, “Еспресо” та “5 каналу”.
Також, як повідомлялося раніше, співголова фракції “Європейська Солідарність” Ірина Геращенко під час засідання Верховної Ради України заявила, що патріотичні телеканали “Прямий”, “5 канал” та “Еспресо” мають відновити в цифровому мовленні, тому що свобода слова є однією з основ демократичної держави.
Тим часом на початку травня у посольстві США теж прокоментували відключення з етеру трьох загальнонаціональних каналів – “Еспресо”, “5-й” і “Прямий”. Там нагадали, що США завжди підтримували плюралізм незалежних голосів.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Правовий вакуум: бізнес-омбудсмен закликав повернути мовлення “Прямого”, “Еспресо” та “5 каналу” appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією