У 2022 вже займався цією невдячною справою, роз’яснюючи одеситам, як реагувати на повітряні тривоги та різні там “бахи”, але, як показує час, народ нічому не вчитися, а отже, повторення – матір вчення.
Отже. Посібник саме для одеситів, оскільки, різні регіони – різні ситуації. Але, почну саме з рідної Одеси… Не з Чопа ж мені починати й справді…
1. Ви почули вибух, але повітряна тривога (ПТ) не пролунала. У цьому випадку може бути три варіанти.
Перший – у районі прибережної зони, територіальних вод, курсував розвідувальний БПЛА, наприклад, типу Supercam, і його було знищено зенітно-ракетними засобами ППО. Розвідувальні БПЛА не несуть ударної компоненти, тому оголошувати ПТ не має сенсу, а сам об’єкт був знищений зенітною керованою ракетою (ЗКР) одного із засобів ППО над морем.
Другий – ви почули дуже потужний вибух, без оголошення ПТ. Найімовірніше, відпрацювала балістична ракета окупантів або будь-який інший засіб на надзвуковій швидкості, який долетів до Одеси швидше, ніж змогла відреагувати ПТ. До таких належать 9М723/728, П-800 “Онікс” і віднедавна 3М22 “Циркон”.
Третій – ви не почули ПТ, але були “бахи”, а потім з’ясувалося, що це був дрон-камікадзе Shahed-136. Річ у тім, що Shahed-136 до Одеси підлітають на дуже низьких висотах і зафіксувати їх дуже складно. Останнім часом фіксація і супровід Shahed-136 здійснюється акустичними засобами контролю, але вони не завжди дають коректну інформацію. Своєю чергою, під час підльоту Shahed-136 до міста, потрібен гранично малий час для набору висоти і виходу на рівень самого міста, що вкрай обмежує час реакції ПТ. Хоча, зараз це дуже, дуже рідкісні випадки.
2. Ви чуєте ПТ і за “бахами” робите висновки про те, що це виліт, збиття або приліт. Відразу рекомендую вам не займатися цим “онанізмом”. Якби в школі вчили фізику, а не займалися тим, про що я згадав вище, то знали б, що звук у просторі поширюється не передбачувано і нестабільно.
Інакше кажучи, ви можете жити на Пересипі, і вихід, збиття і приліт у районі METRO на Миколаївській звучатимуть так, як вони не пролунають за тих самих умов у районі 13-го Фонтану, але ви однаково почуєте цей “бах” – що там, що там.
У цьому випадку може виявитися важливим показник резонансу – потужності вибуху. Тобто, досвідчене вухо може розпізнати вибух у повітрі та на поверхні, відрізнити вибух ЗКР, бойова частина (БЧ) яких у середньому становить від 50 до 70 кг, від БЧ балістики – 500 кг, або крилатих ракет – 300-350 кг. Так само, якщо спочатку лунає слабкий “бах” з вібрацією по вікнах, а потім, буквально одразу, потужніший з вібрацією по стінах і вікнах, то це збиття. ЗКР відпрацювала по двигуну, а ракета, на жаль, з БЧ, впала і детонувала.
У разі потужної детонації й вібрації по вікнах – збиття в повітрі, за допомогою потрапляння ЗКР прямо у БЧ.
Насамкінець хочу зазначити, що це все базиси розпізнавання того, що прилітає по Одесі. Головне – це власна безпека. Не стоїмо біля вікон і не знімаємо роботу ППО. І, в принципі, що ви робите біля вікон, якщо працює ППО? Ви маєте бути у ванній або в бомбосховищі.
Не менш важливим є не ділитися своєю думкою в різного роду пабліках про те, що ви бачили, і що ви думаєте, що там прилетіло, куди потрапило, що збили, а що ні. Пабліки читають або російські спецслужби, або їхні агенти, яких в Одесі, на жаль, не дивлячись на титанічні зусилля СБУ, але, як і раніше, дуже багато.
І дуже важливий момент. Якщо ви середньостатистична домогосподарка або слюсар третього розряду, то вже точно не у вашій компетенції розповідати, скільки десятків “Іскандерів” прилетіло по Одесі й скільки сотень Shahed-136 збили над Аркадією, хоча ви живете на Молдаванці, а Shahed-136 цієї ночі взагалі летіли через Поскот. Але ви ж домогосподарка 80 LVL і вам набагато краще все відомо, ніж навіть офіційним спікерам Повітряних сил ЗСУ.
Усім усіх благ. Бережіть себе. Нам ще після війни будувати квітучу й успішну Україну.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Посібник для одеситів: як реагувати на повітряні тривоги appeared first on Прямий.
Схожі новини
Як нараховується пенсія в Україні: механізм
BGV Charity Fund роздає набори екопідгузків для дітей
Університет Естонії пропонує українцям безкоштовне навчання