Вчора, 21 липня, Національний банк України запровадив новий офіційний фіксований курс гривні до долара США, одразу змінивши його на 25% – з 29,25 гривні за долар до 36,5686 гривні.
Зміцнення долара щодо гривні, безперечно, вплине на збільшення цін для населення, що саме і наскільки, розбирався PRM.UA.
Рішення про зміцнення долара щодо гривні, як попередили у Національному банку України, призведе до зростання інфляції на 2-3%.“Корекція офіційного курсу гривні на 25% зумовить близько 2-3 відсоткових пунктів загального рівня інфляції, причому пальне зумовить 0,6-0,8 в.п.”, – розповів заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук на брифінгу 21 липня 2022 року.
Але, як вважають у регуляторі, в умовах низького споживчого попиту через спричинене війною падіння доходів населення імпортери та торговці лише частково можуть перенести на ціни зростання собівартості імпортованих товарів – натомість вони будуть змушені коригувати свою власну маржу. “Коригування фіксованого курсу на 25% не означає рівнозначного зростання цін”, – підкреслили у Нацбанку.
Якщо брати по категоріях, то очікується зростання цін на нафтопродукти – бензин та дизпаливо, імпортні товари й усі інші продукти й товари, ціна на які може підвищитись через зростання вартості їхнього транспортування автомобільним транспортом через здорожчання пального.
Як зазначив директор Консалтингової групи “А-95” Сергій Куюн, підвищення курсу долара дає зростання закупівельної вартості пального на рівні на 10 гривень за літр для бензину й дизпалива й 5 гривень за літр — для скрапленого газу. Це вже призвело до різкого стрибка гуртових цін на бензин і дизпальне 21 липня відповідно на 11,5 і 10 гривень за літр.
“Курс долара 36,6. Як українцям і бажали під час пандемії”: навіщо Нацбанк пішов на такий крок і що нас очікує
Але, за його словами, вже є випадки відкату на 2-3 гривні. “Наступного тижня так зроблять й інші. Характерно, що оптова ціна автогазу поки що майже не змінилась”, – додав Сергій Куюн.
Вже сьогодні, 22 липня, зафіксовано зростання цін на пальне на невеликих мережах АЗС. Так, у мережі АЗС Prime, де бензин марки “А-95” здорожчав на 4 гривні до 52 гривень, а дизельне пальне 2 гривні до 55,00 гривень. У мережі “Олас” бензин і ДП здорожчали 5,5 і 6,5 гривень до 55 і 59 гривень. У мережі “Катрал” ціна на бензин виросла на 6 гривень до 60,99 гривні за літр, а на ДП на 3,99 гривні — до 58,99 гривні за літр. На 4 гривні до 57,90 гривні за літр підвищила ціну дизельного пального мережа Chipo. На 1-2 гривні за літр в бік збільшення відкоригували ціни у мережі АЗС Mango й “Рур груп”.
Але, як вважає експерт, зменшення маржі великими мережами АЗС дозволить уникнути стрибка цін на пальне. “Зараз почався зворотний процес, коли всім доведеться скорочувати маржу, а найбільш неефективним, здебільшого випадковим та непрофільним постачальникам – залишити цей ринок”, – зазначив Куюн.
“Розрахунок на базі формули держрегулювання показує, що поточні ціни на заправках мають всі шанси втриматися без підвищення. Цьому буде також сприяти й зниження світових цін на нафту й нафтопродукти, яке спостерігається у липні”, – підкреслив він.
Бізнесмен та власник мережі магазинів медичних товарів Олексій Давиденко переконаний, що всі імпортні товари подорожчають на 25-30%, а за ними зростуть у вартості та товари українського виробництва де присутня складова імпортної сировини та імпортних комплектуючих.
Він очікує, що найбільше зростуть ціни на такі категорії імпортних товарів, як побутова хімія, косметика, імпортні ліки, паливо, побутова техніка.
“Логіка імпортерів проста. Продавши товар сьогодні по курсу 29.5, завтра по курсу 36 просто не вистачить гривні, щоб купити цей самий імпортний товар знову. І коли вам тупі коментатори в ФБ казали, що імпортери й так і так рахували по 40 – це був міф і не правда. Абсолютна більшість імпортерів купляла валюту по 29.5, сплачувала фрахт по 29.5, сплачувала податки із розрахунку 29.5 і потім по цьому ж курсу продавали цей товар українським споживачам”, – написав Олексій Давиденко у Facebook.
За рік ціни на харчові продукти зросли на 14%: що подорожчало найбільше
Втім, виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин не вважає, що підвищення цін на імпортні товари сильно вдарить по населенню, адже зараз в Україні через зменшення доходів населення, й так низький попит на закордонну побутову, електронну техніку, брендовий одяг та інші імпортні товари.
Не очікує він значного подорожчання харчових продуктів через зростання цін на пальне – воно складе, на його думку, 2-3%.
“Одна з категорій імпортерів, які брали товар по 29,25 гривні за долар США – це постачальники нафтопродуктів. Після того, як Нацбанк підвищив на 25% курс, це буде означати, що ціна на бензин зросте до 60 гривень, дизелю до 70 за літр. Це означає, що пересічний громадянин буде платити за харчові продукти, які приїхали на автомобілі, буде платити на 2-3% більше. І то це буде не миттєво, а тільки після того, як продадуть те, що завезено за старими цінами на бензин”, – наголосив Олег Пендзин.
Тим часом фінансовий аналітик Ерік Найман прогнозує зростання цін в основному на нафтопродукти та ліки, які імпортували за офіційним курсом. Водночас зростання цін на інші групи товарів боятися не варто, оскільки вони й так купувалися за ринковим курсом.
У 2022 році інфляція зросла до 21,5% процентів: що подорожчало найбільше
“Щодо цін, то в першу чергу ми побачимо, швидше за все, зростання цін на заправках, тому що бензин, дизель йшли через критичний імпорт за дешевим курсом. Оскільки гривня на 25% за один день перекинулася нагору, то бензин теж має подорожчати. Не на 25%, але я думаю, що на 10-15% може подорожчати. Бензин і частково, напевно, фармацевтика, тому що це теж критичний імпорт. Все інше і так купували вже за ринковим курсом, а не за офіційним”, – заявив аналітик в ефірі Апостроф TV.
Нагадаємо, Національний банк України 21 липня 2022 року скорегував офіційний курс гривні до долара США на 25%, встановивши його на рівні 36,5686 гривні за долар США.
21 травня НБУ скасовував обмеження на встановлення курсу, за яким банки можуть продавати готівкову іноземну валюту клієнтам.
Як відомо, 3 березня 2022 року НБУ встановив офіційний курс гривні на рівні 29,2549 грн за долар.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Пальне, імпортні товари, харчові продукти: що і наскільки може подорожчати в Україні через новий курс долара appeared first on Прямий.
Схожі новини
СБУ затримала ворожого агента, який допомагав коригувати російські атаки
Яка ситуація на фронті: на Покровському напрямку – понад третина від усіх боїв
Нігерія приєдналася до проросійського блоку: що відомо