fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Падіння режиму Асада: у чому суть великої політичної гри і як війна у Сирії пов’язана з Україною

Лідер сирійської опозиції оголосив про падіння режиму Башара Асада, який правив Сирією 24 роки. Цей військовий конфлікт невід’ємно пов’язаний з нашою країною, адже ще за часів СРСР Кремль встановив контроль над постачанням енергоресурсів на Близькому Сході, а Україну залучали до економічних процесів.
Про це в етері “Прямого” розповів військовий експерт Михайло Притула.
“Звідки все це взялося, чому так відбувається на Близькому Схбоді, взагалі що це за війна і яке вона має відношення до нашої війни? Є український фронт, є ізраїльський фронт, є сирійський фронт, може бути ще корейський фронт. Тому що це одна війна, одна велика війна, яку веде Москва… Події у Сирії почалися дуже давно – 60 років тому, коли Радянський Союз привів до влади Хафеза Асада. Він прийшов до влади в результаті військового перевороту 1963 року. Спочатку це було завдання встановити контроль і свою присутність на Близькому Сході. Хафез Асад навчався в Москві, він був студентом і, відповідно, потрапив у поле зору тих служб, які були зацікавлені у розширенні впливу Радянського Союзу”, – наводить історичну довідку Притула.
При цьому він наголошує, що основою конфлікту є насамперед боротьба за величезні поклади енергоресурсів.
“Пізніше відбулися дуже цікаві події, тому що було відкрито дуже велике родовище газу в Катарі та Ірані. Це одне з найбільших родовищ у світі, і запаси газу в цьому родовищі втричі більші, ніж у Росії. Радянський Союз до того часу привів до влади, спочатку у 1968 році, як міністра оборони Хафеза Асада, а потім уже у 1970 році як прем’єр-міністра в результаті так званого безкровного перевороту”, – пояснює військовий експерт.

Ізраїль знищив дослідницький центр ядерної зброї в Ірані

Однак, за його словами, далі Іран почав зробити кроки, спрямовані на те, щоб постачати газ до Європи, але це, звісно, не входило у плани Кремля, і була велика конкурентна боротьба, тому що запаси газу в Ірані були набагато більшими, ніж у СРСР. Шах Ірану намагався побудувати газопровід від півдня країни до Каспійського моря, але Радянський Союз встановив маршрут через Сирію, щоб присадити Європу на “газову голку”.
“Таким чином, встановивши контроль над Сирією, московський режим позбавився конкуренції, і це дозволило Радянському Союзу посадити на “газову голку” Європу і отримувати надвеликі прибутки, при цьому не допустивши Іран на цей великий ринок. Далі вся ця політична гра, велася навколо цього. Звісно, Сирії було б вигідно пропустити через себе ці обсяги газу, вони б отримували свої енергоресурси, мали б від цього прибуток. Але ні – Хафез Асад всіляко підтримував цей процес”, – розповідає Притула.
Однак у 1979 році Кремль зробив усе, щоб не стало шаха Ірану Реза Пехлеві, тому що він уже надто намагався постачати газ до Європи, а Сирія зайняла відповідну позицію – вони отримували максимум підтримки від СРСР. Причому Радянський Союз підтримував не тільки Хафеза Асада, але й багатьох офіцерів, які навчалися в Радянському Союзі, починаючи з 50-60-років. Таким чином Москва встановила контроль над Близьким Сходом, заважаючи постачанню надвеликих обсягів газу в Європу.

Падіння Алеппо: Ердоган влаштував фатальне приниження Путіна

Водночас близько десяти років тому Іран знову активізував підготовку до спорудження газопроводу через Сирію до Європи, залучивши до цього процесу українське підприємство. Кремль у відповідь почав активну фазу війни у Сирії.
“У 2013 році послаблення санкцій проти Ірану призвело до того, що Іран почав готувати новий газопровід через Сирію до Європи. Наприкінці 2013 року тендер на постачання труб великого діаметра для цього газопроводу виграв Харцизький трубний завод України. І після цього вже почалися події, які перешкоджали цьому процесу. Почалася активна фаза війни в Сирії, почалася атака на Харцизький трубний завод, його захоплення і фізичне знищення. Багато інших проблем були пов’язані саме з тим, щоб Москва отримувала великі прибутки від постачання свого газу, але не допустити на ринок великого конкурента. Ось таке економічне підгрунтя цих подій”, – зауважив військовий експерт.
“Звісно, спецслужби Росії в цьому взяли дуже велику участь і виконували вказівки Кремля, досить професійно виконували вказівки Кремля, зокрема приведення до влади промосковських режимів, створення негативного іміджу, зокрема для Ірану. Це робилося досить просто: Іран, хочете ядерну бомбу – ми вам допоможемо”, – вважає Притула.

“Так буде з кожним, хто ставить на Путіна” – МЗС України про падіння режиму Асада

Раніше в українській розвідці повідомили, що командування армії РФ після краху режиму Башара Асада виводить свій контингент з території Сирії, зокрема кораблі з бази в Тартусі, та перекидає залишки озброєння літаками з авіабази Хмеймім.
8 грудня стало відомо, що сирійські повстанці увійшли в столицю країни Дамаск. Президент Башар аль-Асад на борту літака вилетів з Дамаска в невідомому напрямку.
Нагадаємо, 7 грудня речник коаліції сирійських повстанців на чолі з угрупованням Хаят Тахрір аш-Шам, заявив, що розпочалася “остання фаза” операції з оточення столиці країни Дамаска.
Зазначимо, 5 грудня сирійські повстанці захопили контроль над містом Хама в центральній частині країни, змусивши урядові сили оголосити про відступ. Бої за територію тривали два дні, а навколишні села стали епіцентром протистояння.
Вже наступного дня сирійські урядові війська почали залишати місто Хомс через стрімке наближення повстанців. Втрата Хомса відрізала б столицю Сирії від узбережжя, яке довгий час залишалося опорним пунктом режиму Асада, і де також розташовані військово-морська база й авіабаза РФ.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Падіння режиму Асада: у чому суть великої політичної гри і як війна у Сирії пов’язана з Україною appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією