fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Опитування КМІС: стало відомо, наскільки знизилась довіра до Зеленського і телемарафону

Найвищий рівень довіри українців зберігають ЗСУ та волонтери – такі дані опитування Київського міжнародного інституту соціології щодо довіри окремим інституціям. За даними КМІС, з травня 2022 року до жовтня 2023 року знижується довіра до центральних органів влади.
З травня до 2022 року до жовтня 2023 року серед інституцій у переліку безумовно довіру зберігають Збройні сили України та волонтери. Так, наразі 94% українців довіряють ЗСУ (у травні 2022 року – 98%), а 87% довіряють волонтерам (у травні 2022 року – 87%).
Водночас за цей період простежується зниження довіри до інституцій центральної влади: з 91% до 76% стало менше тих, хто довіряє Президенту, з 74% до 39% – Уряду, з 58% до 21% – парламенту. Проте важливо розрізняти ситуацію для Уряду і парламенту, де ми бачимо більшість, які вже не довіряють (і баланс довіри-недовіри виразно негативний), і для Президента, де переважна більшість продовжують довіряти йому (і баланс довіри-недовіри виразно позитивний).
Довіра до місцевої влади не змінилася: як і в травні 2022 року, зараз 50% довіряють їй, а 46% – не довіряють.
Також за період з травня 2022 року до жовтня 2023 року простежується зниження довіри до Телемарафону “Єдині новини”. Хоча Телемарафон зберігає позитивний баланс довіри-недовіри, але при цьому з 69% до 48% стало менше тих, хто йому довіряє (і натомість з 12% до 39% стало більше тих, хто йому не довіряє).

Виконавчий директор КМІС А. Грушецький зазначає: “хоча українці у своїх поглядах порівняно з періодом початку вторгнення стали більш критичними, проте важливо, що зберігається єдність у ставленні до Сил оборони України, волонтерів, а також зберігається переважно прихильне ставлення до Президента”.
“Трохи раніше, на початку літа, КМІС публікував результати, згідно з якими 73% українців хотіли б оновлення центральної влади після Перемоги, хоча мова переважно йшла про Уряд і парламент, а щодо Президента меншість громадян хотіли б його заміни. Рівень довіри до інституцій показує, що наразі критика громадян перш за все фокусується саме на Уряді й Верховній Раді та меншою мірою стосується Президента. Також важливим у цьому контексті є те, що певна критика не трансформується у вимогу проведення виборів. Навпаки, більшість українців вважають, що вибори не на часі й пріоритетом є Перемога», – зауважує соціолог.
“Важливо звернути увагу на досить значну критику місцевої влади. Поточна критика, вочевидь, значною мірою пов’язана з можливо неефективною витратою місцевих бюджетів. Хоча реформа децентралізації сприймається українцями як одна з найбільш вдалих реформ (і більшість її підтримують), але наразі є небезпечна тенденція формування образу місцевої влади як не дуже відповідальної в умовах повномасштабної війни. В результаті громадська думка може не захистити місцеву владу від можливої ре-централізації та згортання децентралізації”, – застерігає виконавчий директор КМІС.
“Прикметним є ставлення до Телемарафону “Єдині новини”. Як бачимо, у травні 2022 більшість довіряли йому, а влітку 2022 року в іншому опитуванні КМІС 65% українців відповіли, що “діяльність Телемарафону “Єдині новини” на цей момент є вдалою ініціативою, яка згуртовує українців і сприяє формуванню спільного погляду на події». Зараз ми бачимо зниження довіри, хоча і не таке критичне. Проте в будь-якому випадку нинішня динаміка показує запит громадськості на переосмислення функціонування Телемарафону і при нинішніх показниках довіри є вікно можливостей для здійснення схвалюваних громадськістю трансформацій”, – пише Грушецький.
Опитування проведене упродовж 30 вересня-13 жовтня 2023 року. Методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням) опитано 2007 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим). Опитування проводилося з дорослими (у віці 18 років і старше) громадянами України, які на момент опитування проживали на території України (у межах, які контролювалися владою України до 24 лютого 2022 року). До вибірки не могли потрапити мешканці тимчасово окупованих територій, а також опитування не проводилося з громадянами за кордоном.
The post Опитування КМІС: стало відомо, наскільки знизилась довіра до Зеленського і телемарафону appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією