fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

На тлі фінансової політики Трампа: у ЄС заговорили про повернення до російського газу

Після скорочення постачання російського газу через війну в Україні, Євросоюз зміг частково компенсувати втрати завдяки імпорту скрапленого природного газу (СПГ) зі США. Проте сьогодні, попри триваючу війну, в європейській промисловості знову лунають голоси, що закликають до обережного перегляду відносин з Москвою.
Про це повідомляє Reuters.
Зазначається, що у I кварталі 2025 року частка російського газу в імпорті ЄС впала до 10%, в той час, як американський СПГ досяг історичного максимуму – 18,4 млрд кубометрів. Але ці успіхи затьмарює нова торгова напруга між ЄС і США, що виникла через митну політику Дональда Трампа.
Європейські лідери намагаються використати 90-денну паузу у запровадженні нових американських мит, аби узгодити масштабні довгострокові контракти на постачання СПГ.
Проте частина європейських енергетичних компаній заговорила про повернення до імпорту з Росії — щойно настане хоч і умовний, але “прийнятний мир” в Україні.
За словами віцепрезидента французької Engie Дідьє Холло, повернення до обсягів у 60–70 млрд кубометрів на рік може стати реальністю, якщо Кремль виконає свої контрактні зобов’язання і розрахується за вже винесеними судовими рішеннями. Сама Engie, до речі, подала до «Газпрому» позов на 305 млн євро за припинення постачання у 2022 році.
Німецька промисловість також відчуває гостру нестачу енергоресурсів. Зокрема, в Leuna Chemical Park, одному з ключових хімічних центрів ФРН, відкрито визнають: без російського газу вижити важко.
Керівник парку Крістоф Гюнтер називає ситуацію “табуйованою темою”, але наголошує: місцеві підприємства потребують стабільних постачань для збереження робочих місць.
Попри потужну підтримку американського СПГ, деякі енергетичні гравці, як-от TotalEnergies, застерігають від надмірної залежності від США.
“Європа має розраховувати на різноманітність джерел. Ми не зможемо повернутись до 150 млрд кубометрів із Росії, але 70 млрд — цілком можливо”, — наголосив гендиректор компанії Патрік Пуянне.
Тим часом Єврокомісія працює над схемою “спільного попиту”, яка має дати змогу країнам-членам об’єднувати закупівлі СПГ задля кращих цін. Однак механізм ще не узгоджено, і головну роль у контрактах все одно відіграватимуть приватні компанії, а не уряди.
Таким чином, газове майбутнє Європи залишається відкритим питанням. Вибір між економічною доцільністю, політичною принциповістю і безпековими ризиками стає дедалі складнішим.
До слова, Словаччина наполягає на збереженні постачання російського газу та просить Україну відновити його транзит як “жест подяки” за допомогу ЄС.
Нагадаємо, прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що партія Smer-SD готова до переговорів із коаліційними партнерами щодо припинення постачання електроенергії Україні та обмеження допомоги українцям на території країни. Головною причиною такого кроку стало припинення транзиту російського газу через Україну, що за словами Фіцо, завдає Словаччині значних економічних втрат.
Як повідомлялося, міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто звинуватив Україну у створенні економічних труднощів для Європейського Союзу через припинення транзиту російського газу
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post На тлі фінансової політики Трампа: у ЄС заговорили про повернення до російського газу appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією