Ситуація на розділової лінії між невизнаною Косовому та Центральною Сербією продовжує загострюватися з кожним днем.
За останніми даними військові з Канади, Польщі та США з міжнародної місії під егідою НАТО в Косово (KFOR) прибутку на КПП «Ярині», щоб взяти його під контроль.
Сама ситуацыя напружена ще з початку минулого тижня, коли сотні косовських силовиків всупереч брюссельській угоді, що регулює взаємодію сербів і косоварів, зайняли КПП «Ярині» і «Брняк» на кордоні з Сербією. Причиною їх дій стали заворушення, викликані відмовою пропускати машини з сербськими номерами. Серби, які живуть на півночі невизнаної офіційним Белградом території, давно використовували державні номери, видані не владою Косово, а Сербією, але в цей раз косівці почали вилучення цих реєстраційних знаків і установку нових, вимагаючи за це 5 євро. Справа в тому, що сама Сербія також вже використовує подібну практику, але щодо косовських номерів.
В результаті хвилювання стали набувати масового характеру, і в Приштині вирішили направити на КПП спецназ. Ситуація ускладнилася ще сильніше 23 вересня, коли косовські поліцейські атакували трьох сербів, в результаті чого один з них потрапив до лікарні, а потім невідомі напали на два прикордонних пункти реєстрації авто. Влада в Белграді не стала загострювати ситуацію.
Далі – пряма мова:
— Сербія не піднімала армію і поліцію, це дуже важливо. Ми підвищили готовність армії і поліції. Сербія не увійшла на територію Косово не тому, що ми не вважаємо Косово і Метохія своєю територією, а тому що відповідно до угоди в Куманово 1999 року і всіма рішеннями після нього … не маємо права цього робити, — заявив президент республіки Олександр Вучич в ефірі телеканалу TV Pink.
Вучич підтвердив відсутність планів вводити війська в Косово в ході телефонної розмови з генсеком НАТО Йенсом Столтенбергом.
— Чи не хочемо поставити під загрозу мир жодним чином. Нам світ найбільш потрібно, — заявив сербський лідер, відзначивши готовність чекати реакції Північноатлантичного альянсу 24 години, однак, якщо після цього «продовжиться погром населення», то «Сербія відреагує і не допустить того, що було в 1990-х і в 2004 році» .
Мабуть, отримавши такий ультиматум, натовські війська і вирішили навести порядок на кордоні.
Правда поки не ясно, що будуть робити сили KFOR з загарбниками — чи будуть намагатися прибрати їх з захоплених об’єктів або просто стануть дивитися, сподіваючись, що ситуація вирішиться сама собою.
Схожі новини
Китай виступив проти озброєння України
Радбез ООН збереться через удар Ірану по Ізраїлю
Україна закликала не розбурхувати протистояння Ірану та Ізраїлю в більший регіональний конфлікт