fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Міжнародна спільнота журналістів закликала президента України припинити залякування ЗМІ

Комітет захисту журналістів (CPJ) звернувся в листі до Президента України Володимира Зеленського з проханням забезпечити умови, за яких медіа та журналісти могли б вільно працювати в Україні, а також гарантувати, щоб жодна особа, відповідальна за залякування журналістів, не залишилася безкарною.
Лист, який написала виконавча директорка Комітету Джоді Ґінзберґ від імені організації, було надіслано та опубліковано на сайті CPJ 19 грудня 2024 року.
У листі вказано, що Комітет усвідомлює надзвичайні виклики, які постали перед українською владою в умовах війни, розуміє необхідність певних обмежень доступу журналістів до інформації чи територій у виняткових випадках з міркувань безпеки та відзначає, що на третій рік повномасштабної війни «медіаландшафт України залишається насиченим і динамічним».
“Водночас ми дедалі більше стурбовані сигналами, які свідчать про необґрунтовані спроби українського уряду контролювати ЗМІ та перешкоджати журналістським розслідуванням. За останній рік наші дослідження та обговорення з місцевими журналістами виявили низку безпідставних обмежень та інших втручань, що стримують діяльність вільної преси й, зрештою, завдають шкоди демократії, яку ви прагнете захищати”, — йдеться в листі.
У листі згадується про заяви редакції “Української правди” про тиск з боку Офісу президента, зокрема заборони силовикам і чиновникам спілкуватися з журналістами видання з боку радника президента Дмитра Литвина.
У листі також згадується, що кілька українських журналістів-розслідувачів зазнали стеження та залякування з боку посадовців через свою професійну діяльність. Крім того, журналісти, які намагалися отримати акредитацію, повідомляли Комітету у 2023 році, що їх допитували в Службі безпеки України й тиснули, змушуючи дотримуватися певних підходів у своїх репортажах.
Крім того, пише Комітет, до цього часу ніхто не поніс відповідальності за залякування журналіста-розслідувача Юрія Ніколова в січні, не було оприлюднено результатів розслідувань щодо стеження за журналістом Bihus.Info чи щодо спроби вручення повістки журналісту-розслідувачу Євгенію Шульгату.
Також Комітет висловив занепокоєння щодо законопроєкту №10242, який посилює кримінальну відповідальність за публікацію інформації з державних реєстрів під час воєнного стану і який зараз обговорюється у Верховній Раді.
“Прямий тиск на незалежні медіа або мовчазний дозвіл на безкарність тих, хто їх залякує, стане суттєвим кроком назад у реалізації європейських прагнень України.
Як людину, віддану захисту міжнародного авторитету України — країни, яка визнала, що “будь-який тиск на журналістів є неприйнятним”, — ми закликаємо Вас вжити негайних заходів для припинення стеження, переслідування чи залякування журналістів з боку українських урядовців. Ми також просимо забезпечити притягнення до відповідальності всіх, хто діяв з метою послаблення свободи преси в Україні”, — підсумувала директорка CPJ.
Нагадаємо, у жовтні Комітет захисту журналістів (CPJ) уже закликав українську владу припинити перешкоджати роботі незалежного видання «Українська правда». Також учасники українського Медіаруху протестували проти все більш системних спроб тиску на незалежні медіа з боку представників державної влади й закликали президента Зеленського негайно вжити заходів, щоб припинити тиск.

Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.

The post Міжнародна спільнота журналістів закликала президента України припинити залякування ЗМІ appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією