Кабінет міністрів України ухвалив постанову про відновлення малої приватизації з 1 вересня. На відміну від великої приватизації, мала обмежується об’єктами вартістю до 250 мільйонів гривень.
При цьому прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що буде скорочено терміни проведення повторних аукціонів, а також процес передачі майна їх переможцю, а об’єкти будуть приватизуватися одразу з необхідними документами. Очільник уряду запевнив, що методику визначення вартості буде покращено, що дасть змогу “забезпечити справедливу ціну і пришвидшить процес проведення аукціонів”.
PRM.ua спробував розібратися, чи доцільно проводити приватизацію під час війни та чи зможе продаж об’єктів державної влансності суттєво наповнити бюджет.
Виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин каже, що на місці уряду він би точно не поспішав із подібними рішеннями.
“Для мене ситуація є достатньо дивною. Я не розумію цю надзвичайну потребу щось терміново продати”, – зазначив експерт.
Щодо об’єктів, які готують до приватизації, то йдеться не про військово-промисловий комплекс або якісь масштабні підприємства, які потребують відновлення.
“Фактично ця приватизація дозволить швидко, задешево розпродати майно, яке є надзвичайно важливим для держави. Окрім елеваторів немає нічого цікавого, тобто такого, заради чого інвестор би “закрив очі” на військові дії”, – зауважує економіст.
Влада хоче пустити на приватизацію хлібоприймальні пункти та елеватори, які зараз є основою економічної спроможності України
Олег Пендзин Виконавчий директор Економічного дискусійного клубу
І тут, на його думку, слід шукати одну з причин для такого рішення влади .
“Є така організація як ДЗКПУ – Державна продовольчо-зернова корпорація України, яка отримала кредит у три мільярди доларів від китайського банку і наразі є банкрутом. Міністерство фінансів України зараз повертає йому відсотки”, – розповів Олег Пендзин.
Він переконаний: на суттєве наповнення бюджету за кошти, отримані від приватизації аж ніяк не доводиться сподіватися.
Такої ж думки про вигоду для держави від продажів об’єктів приватизації і голова експертно-аналітичної ради Українського аналітичного центру Борис Кушнірук: під час війни на якісь серйозні інвестиції не доводиться розраховувати.
Він переконаний: іноземці будуть вкрай обережно ставитися до приватизації в таких умовах, водночас найпростіше стати інвесторами буде особам, наближеним до влади.
Економіст зауважує: якщо не говорити ті випадки, коли приватизують, по суті, землю, як було з заводом «Більшовик», де покупці навіть не приховували, що їх цікавлять не цехи, а територія, на якій вони розташовані, то слід пам’ятати, що будь-який об’єкт може бути зруйнованим: ракети й уламки можуть при летіти куди завгодно. Це враховує і держава, як власник, і потенційні покупці.
Окрім того, Кушнірук нагадує: великі підприємства перебувають під найбільшим ризиком ракетних ударів. Імовірність пошкодження об’єктів малої приватизації теж існує, але вона – значно нижча, оскільки по великих об’єктах можуть стріляти цілеспрямовано, щоб максимально послабити Україну.
З іншого боку, вважає експерт, збереження усіх підприємств в державній власності нічого доброго, як показує досвід, не дає, а є лише джерелом корупції та зловживань.
На думку Кушнірука, хоча рішення про приватизацію в розпал війни є досить сумнівним, його не варто розглядати виключно за шкалою “корисне – шкідливе”.
“Для мене немає однозначної відповіді, що краще – продавати зараз, чи чекати, поки війна завершиться. Перш за все, це питання відповідальності влади, зокрема – уряду та Фонду держмайна, щоб не виявилося так, що це – приватизація “під своїх”, особливо, якщо виявляться факти, які вказують не те, що там була корупційна складова. Лише згодом, коли війна завершиться, можна буде побачити, хто купував ці об’єкти. І тільки тоді можна буде давати оцінки тому, наскільки все відбувалося прозоро, і наскільки держава виграла, а не програла”, – пояснює свою точку зору експерт.
Як відомо, Кабінет міністрів України офіційно оголосив про відновлення малої приватизації з 1 вересня.
Також Кабмін готує законопроєкт про додатковий збір на імпортні товари в Україні. Йдеться про збір на валютообмінні операції для купівлі всіх імпортних товарів та послуг.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram
The post Мала приватизація: чому уряд вирішив провести її під час війни та до чого вона може призвести appeared first on Прямий.
Схожі новини
В Україні з січня всі субсидії зазнали змін
Банкір з України фінансував війну рф проти України
Яка нинішня ситуація на валютному ринку України