fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Майже 4 тис. людей стали жертвами порушення права власності в окупованому Криму

Майже 4 тис. людей постраждали від порушення права власності на окупованому РФ півострові Крим, свідчить тематичний огляд ситуації з правами людини в умовах окупації “Крим без правил. Окупована власність”, презентація якого відбулася в Києві у вівторок.

“Ми провели моніторинг у судовій сфері, і це дало змогу нам ідентифікувати 3984 жертви порушення права власності в окупованому Криму. Я наголошую, що це лише ті жертви, яких нам вдалося ідентифікувати, і йдеться лише переважно про фізичних осіб і невелику кількість юридичних осіб. Із цієї кількості жертв 3728 позбулися права власності на свої земельні ділянки, а 256 втратили нерухоме майно через його пошкодження, знесення органами окупаційної влади”, – сказав адвокат, експерт ГО “Регіональний центр прав людини” Роман Мартиновський на прес-конференції в Києві.

Він наголосив, що найбільше від цих дій постраждало населення міста Севастополя. “Загальна кількість жертв становить 95,2% від 3984, про які я говорив вище”, – уточнив Мартиновський.

За словами адвоката, найбільше порушень відбулося протягом 2017 року, коли окупаційні суди ухвалили понад 70% рішень у всіх справах, які розглядались судами на окупованій території протягом 2014 року – 2019 року.

Мартиновський пояснив, що влада Севастополя застосувала два так званих інноваційних підходи для вилучення земель. “По-перше, вони підписали договір із приватною юридичною компанією, який передбачав подачу принаймні 2 тис. 500 позовів проти фізичних осіб-власників земельних ділянок, і робила це приватна юридична кампанія за рахунок коштів державного бюджету”, – сказав він.

Крім того, експерт зазначив, що за запитом так званих прокурорів на окупованій території архів міста Севастополя надавав довідки-відповіді про те, що в матеріалах архіву відсутні оригінали розпоряджень відповідних українських органів державної влади, на підставі яких громадяни отримували право власності на земельні ділянки.

“І незважаючи на те, що у людей були оригінали цих документів на руках, а все ж таки погоджувалися з тим, що оригінали цих документів відсутні, і ухвалювали рішення про позбавлення права власності людей на землю”, – додав він.

Водночас Мартиновський повідомив, що вилучалися з власності переважно землі, які перебувають або поруч із морським узбережжям, або поруч із дуже цінними заповідниками, зокрема велика кількість таких земельних ділянок розташована в урочищі Ласпі.

“Ми схиляємося до того, що йшлося саме про те, щоб перерозподілити ці ділянки, щоб в цих зонах можна було віддати цю землю особам, які наближені до нинішнього керівництва РФ, і такі факти вже є”, – зазначив він.

Мартиновський також заявив, що “про справедливість судових розглядів взагалі не йдеться в цій ситуації”.

“Нами зафіксовані випадки масового переписування текстів судових рішень, в яких змінювалися лише прізвища жертв і адреси земельних ділянок. В іншому ці рішення не відрізнялися один від одного”, – пояснив він.

Адвокат також зазначив, що відповідно до протоколів, судовий розгляд здійснювався протягом 20-30 хвилин, включаючи період виготовлення тексту судового рішення, тобто перебування судді у нарадчій кімнаті, і його проголошення.

“Про ступінь розпачу людей та рівень їхньої покірності свідчить той факт, що для перегляду цих рішень в апеляційному порядку звертався лише кожен третій. Лише кожна третя жертва спробувала оскаржити судове рішення. Якщо говорити про масштаб, то він також підтверджується ще й загальною кількістю землі, яка була вилучена у людей. Ми говоримо про принаймні 4 млн 780 тис. кв. м. або майже 500 тис. га землі”, – поінформував експерт.

Він звернув увагу, що це стосується лише тих випадків, коли можна було визначити розмір земельних ділянок. “У половині випадків приблизно ми не змогли визначити, тому що в судових рішеннях розмір земельної ділянки був відсутній”, – уточнив Мартиновський.

Поділитися цією публікацією