Щороку 24 січня в Україні відзначають День зовнішньої розвідки. В умовах повномасштабної війни з РФ Служба зовнішньої розвідки відіграє важливу роль в боротьбі українців з окупантами. Співробітники СЗР збирають інформацію щодо можливих дій ворога та змін у міжнародній ситуації та працюють над попередженням майбутніх загроз, тим самим роблячи свій внесок в майбутню перемогу.
Роль розвідників для безпеки країни та національних інтересів неможливо переоцінити.
Українська зовнішня розвідка існує понад сто років, але професійне свято цієї структури з’явилося нещодавно – у листопаді 2018 року завдяки указу Президента України.
Дата обрана не випадково. Адже саме 24 січня 1919 року в Українській Народній Республіці було створено перший підрозділ загальнодержавної розвідки. Відтоді у складі Політичного департаменту Директорії УНР почав працювати відділ закордонної інформації з метою проведення розвідувальної роботи щодо активно діючих проти УНР ворогів, а також стосовно країн – потенційних супротивників.
Ця дата ознаменувала важливу віху, пов’язану із зародженням і становленням розвідувальної діяльності на землях України від доби УНР до наших днів.
фото: facebook Служба зовнішньої розвідки України
Після проголошення Незалежності України у 1991 році з метою інформування вищого державного керівництва України щодо актуальних питань в інтересах національної безпеки було створено Головне управління розвідки у складі Служби національної безпеки України.
У березні 2001 року був прийнятий Закон України “Про розвідувальні органи України”. У ньому визначено мету, основні завдання та принципи роботи розвідувальних органів, встановлено їхні права і сфери діяльності, порядок взаємодії між ними та іншими державними органами, засади відносин з іноземними спецслужбами тощо.
У лютому 2004 року Указом Президента України був створений Департамент розвідки у складі Служби безпеки України на базі Головного управління розвідки та Управління радіоелектронної розвідки. У подальшому вони стали основою для формування Служби зовнішньої розвідки України.
фото: ГУР України
14 жовтня 2004 року Президент України підписав Указ “Про Службу зовнішньої розвідки України”, відповідно до якого Служба зовнішньої розвідки України починає функціонувати як окремий розвідувальний орган. 1 грудня 2005 року Верховною Радою України було ухвалено Закон “Про Службу зовнішньої розвідки України”.
17 вересня 2020 року Верховна Рада України ухвалила Закон України “Про розвідку”. Серед іншого Законом уточнено основні завдання і сфери розвідувальної діяльності кожного розвідувального органу України. Також на законодавчому рівні створено розвідувальне співтовариство, визначено роль та місце суб’єктів цього співтовариства під час виконання завдань зі здобування розвідувальної інформації, сприяння реалізації національних інтересів України, протидії зовнішнім загрозам національній безпеці України.
На сьогодні Служба зовнішньої розвідки України як розвідувальний орган України входить до складу сил безпеки, а як військове формування – до складу сил оборони сектору безпеки і оборони України та, відповідно до визначених законом завдань, бере безпосередню участь у відсічі російської агресії проти України.
фотоколаж: facebook Служба зовнішньої розвідки України
Специфіка роботи СЗР
Чим займається Служба зовнішньої розвідки України?
СЗРУ, як розвідувальний орган, здійснює розвідувальну діяльність у зовнішньополітичній, економічній, військово-технічній, науково-технічній, інформаційній, екологічній сферах, сфері кібербезпеки.
– здійснює добування, аналітичне опрацювання, оброблення і надання розвідувальної інформації її споживачам у встановленому законодавством порядку;
– проводить заходи з метою сприяння реалізації національних інтересів України, забезпеченні безпеки та участі у формуванні і реалізації державної політики у визначених законом сферах, посиленні обороноздатності держави, економічного та науково-технічного розвитку;
– виявляє та визначає ступінь зовнішніх загроз національній безпеці України, у тому числі у кіберпросторі, життю, здоров’ю її громадян та об’єктам державної власності за межами України, організовує і проводять спеціальні (активні) заходи щодо таких загроз та з протидії іншій діяльності, що становить зовнішню загрозу національній безпеці України;
фотоколаж: facebook Служба зовнішньої розвідки України
– у межах визначених законодавством повноважень бере участь у забезпеченні безпеки закордонних дипломатичних установ України, у тому числі шляхом організації та проведення уповноваженими особами цих установ відповідних заходів;
– сприяє спеціально уповноваженому органу державної влади у сфері контррозвідувальної діяльності у здійсненні контррозвідувального забезпечення закордонних дипломатичних установ України, безпеки співробітників цих установ та членів їх сімей у державі перебування, відряджених за кордон громадян України, які обізнані у відомостях, що становлять державну таємницю, а також охороні державної таємниці в цих установах;
– бере участь у боротьбі з тероризмом, протидії розвідувально-підривній діяльності проти України, транснаціональній організованій злочинності та іншій злочинній діяльності, що становлять зовнішню загрозу національній безпеці України;
фотоколаж: facebook Служба зовнішньої розвідки України
– бере участь у заходах державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання, зокрема з метою запобігання та протидії розповсюдженню зброї масового знищення і засобів її доставки, незаконному обігу товарів військового призначення та подвійного використання;
– забезпечує власну безпеку;
– здійснює співробітництво з компетентними органами іноземних держав, міжнародними організаціями;
– здійснює інші визначені законом функції з метою забезпечення національної безпеки України.
фотоколаж: facebook Служба зовнішньої розвідки України
Кому підпорядкована і підконтрольна Служба зовнішньої розвідки України?
Загальне керівництво Службою зовнішньої розвідки України здійснюється Президентом України. Безпосереднє керівництво СЗР здійснює її Голова, який призначається на посаду і звільняється з посади Президентом України. Президентський контроль здійснюється через призначення керівників, постановку завдань та підзвітність СЗРУ щодо їх виконання, а також контроль за повсякденною діяльністю розвідки через Раду національної безпеки і оборони України.
Парламентський контроль забезпечується комітетом Верховної Ради України, до предмета відання якого віднесено питання забезпечення контрольних функцій за діяльністю органів спеціального призначення з правоохоронними функціями, правоохоронних органів спеціального призначення та розвідувальних органів, Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини, Рахунковою палатою.
Контроль за використанням коштів державного бюджету розвідувальними органами або іншими суб’єктами розвідувального співтовариства здійснюється Рахунковою палатою (державний зовнішній фінансовий контроль).
Громадяни України беруть участь у здійсненні демократичного цивільного контролю. Інформація про діяльність СЗРУ оприлюднюється в засобах масової інформації та на офіційному веб-сайті в обсязі, визначеному керівником відповідного розвідувального органу.
фото: пресслужба президента
Хто працює у Службі зовнішньої розвідки України?
Співробітниками СЗРУ є військовослужбовці та державні службовці кадрового складу, а також військовослужбовці, державні службовці та працівники, які не належать до кадрового складу СЗРУ.
З урахуванням поставлених перед СЗРУ завдань у підрозділах агентурної, технічної розвідки, інформаційно-аналітичних, оперативно-технічних та інших працюють фахівці у галузях міжнародного права і міжнародних відносин, правознавства, економіки, політології, державного управління, журналістики, психології, комп’ютерних технологій, системного аналізу, захисту інформації тощо, зі знаннями однієї або кількох іноземних мов.
Переважна більшість оперативних співробітників має дві вищі освіти, зокрема у сфері міжнародного права та економіки, кожен третій знає дві іноземні мови. Усі без винятку отримують необхідну спеціальну та мовну підготовки. Низка співробітників має вчені ступені кандидатів і докторів наук, почесні звання.
Водночас не всі співробітники СЗР України є професійними розвідниками. У Службі працюють особи з вищою, середньою спеціальною або середньою освітою, котрі забезпечують функціонування будь-якого відомства.
фото: facebook Служба зовнішньої розвідки України
Чи мають співробітники зовнішньої розвідки якийсь особливий статус?
Співробітники розвідувального органу під час виконання ними посадових (службових) обов’язків перебувають під захистом держави відповідно до закону. Ніхто не має права неправомірно втручатися у службову діяльність співробітників розвідувального органу або чинити перешкоди. Статус співробітника розвідувального органу може використовуватися виключно для досягнення цілей, пов’язаних з виконанням покладених на ці органи завдань та здійсненням функцій, визначених законом.
Співробітники кадрового складу несуть дисциплінарну відповідальність на підставах та у порядку, визначених законодавством.
У разі затримання співробітника кадрового складу під час виконання посадових (службових) обов’язків його утримують окремо від інших осіб. Уповноважена службова особа, яка здійснює привід, затримання чи арешт, зобов’язана негайно повідомити про це розвідувальний орган – СЗРУ. При цьому такі дії здійснюються виключно у присутності уповноважених представників Служби.
Шкода, завдана рішеннями, діями чи бездіяльністю співробітника кадрового складу та осіб, відшкодовується державою і не тягне за собою відповідальності такої особи, крім випадків встановлення в її діях складу кримінального правопорушення за обвинувальним вироком суду щодо неї, який набрав законної сили.
фото: facebook Служба зовнішньої розвідки України
На яких посадах працюють жінки у зовнішній розвідці? Яку потрібно мати освіту жінкам, щоб працювати у СЗРУ?
Здебільшого жінки працюють в аналітичних підрозділах та підрозділах забезпечення. Водночас жінки залучаються також до діяльності підрозділів агентурної і технічної розвідки, а також до роботи за кордоном. Серед жінок – співробітниць зовнішньої розвідки – найбільше за освітою філологів, психологів, юристів, економістів. Певна кількість посад, які займають жінки, пов’язана з необхідністю досконалого володіння іноземними мовами.
У СЗРУ створені належні умови для того, щоб кожна жінка, яка приходить на службу чи роботу в зовнішню розвідку, за бажання і докладання відповідних зусиль могла повною мірою застосувати свої знання, вміння, здібності та здорові амбіції, постійно вдосконалюватися та досягти кар’єрних успіхів, стати успішною у багатьох сферах діяльності.
фото: facebook Служба зовнішньої розвідки України
Як здійснюється медичне забезпечення співробітників Служби зовнішньої розвідки України?
Співробітники СЗРУ та члени їхніх сімей підлягають медичному страхуванню за рахунок коштів державного бюджету у порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Співробітникам розвідувального органу та членам їхніх сімей, які не забезпечені медичним страхуванням, гарантується безоплатне медичне забезпечення та пільгове реабілітаційне, санаторно-курортне лікування у відповідних відомчих закладах. У разі їх відсутності, а також у невідкладних випадках така допомога надається іншими закладами охорони здоров’я з компенсацією її вартості за рахунок коштів держбюджету.
У складі СЗРУ створений і функціонує медичний центр, у якому проводиться надання лікарями-фахівцями терапевтичної, хірургічної, стоматологічної, отоларингологічної, офтальмологічної медичної допомоги як у плановому порядку, так і невідкладно.
фото: facebook Служба зовнішньої розвідки України
Символіка і девіз
Нещодавно, 9 грудня 2024 року президент підписав указ про заснування емблеми і прапора Служби зовнішньої розвідки України.
Емблемою Служби зовнішньої розвідки України є графітово-сірий прямий рівносторонній хрест із розбіжними сторонами, облямований двома срібними пружками.
У центрі хреста – синій круглий медальйон із зображенням Знака Княжої Держави Володимира Великого. Медальйон має дві срібні пружки, між якими на графітово-сірому тлі міститься напис по колу “OMNIA VINCIT VERITAS” (“ІСТИНА ПЕРЕМАГАЄ ВСЕ”) і декоративна крапка.
Між сторонами хреста – зображення трьох схрещених стріл вістрями вгору та ключа борідкою донизу. Борідка ключа стилізована у вигляді QR-коду офіційного вебсайту Служби зовнішньої розвідки України.
Зображення Знака Княжої Держави Володимира Великого, стріл, ключа, а також літери напису і крапка – золоті.
Прапором Служби зовнішньої розвідки України є прямокутне полотнище графітово-сірого кольору зі співвідношенням ширини до довжини 2:3.
У верхній лівій чверті прапора – дві рівновеликі горизонтальні смуги синього та жовтого кольорів, у центрі вільного краю полотнища – емблема Служби зовнішньої розвідки України.
Висота зображення емблеми становить 2/3 ширини полотнища.
Обидві сторони полотнища прапора дзеркально ідентичні.
За матеріалами офіційної сторінки Служби зовнішньої розвідки України
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post “Істина перемагає все”: як працює Служба зовнішньої розвідки України appeared first on Прямий.
Схожі новини
Дрони атакували 14 регіонів РФ: які підприємства вдалося уразити
Сили оборони відбили 125 атак на фронті: де відбулось найбільше боєзіткнень
Росіяни атакували Київську область: є загиблі та поранені