29 листопада білоруський правитель Олександр Лукашенко заявив, що в разі загострення військового протистояння України та Росії, Мінськ виступить на боці Кремля. На тлі готовності “батьки” до війни з нашою країною, офіційний Київ подвоює імпорт електроенергії з Білорусі. Ситуація видається тим більш дивною з огляду на васальні відносили Росії та Білорусі. Адже навряд Лукашенко проігнорує “прохання” президента РФ припинити постачання електроенергії в Україну. Однак на Банковій, здається, не помічають, як ворожа енергетична голка поступово входить в тіло нашої держави.
Чи готова українська влада закрити очі на погрози з боку Лукашенка заради продовження імпорту білоруької електроенергії – розбирався PRM.UA.
Вірність Кремлю: Лукашенко заявив про підтримку РФ у військовому протистоянні з Україною
Під час наради з працівниками Міноборони Білорусі Лукашенко попередив, що у випадку чергової війни на Донбасі чи збройного конфлікту на кордоні з Росією Мінськ підтримає позицію Кремля. Білоруський правитель наголосив, що з огляду на агресивні плани Заходу Україна спільно з країнами ЄС почала укріплювати ділянки кордону з Білоруссю.
Енергетична криза в Україні зумовлена неадекватними діями влади — Сюмар
“Вони (Захід і Україна) чудово розуміють: якщо вони знову розв’яжуть війну на Донбасі або десь на кордоні з Росією, Білорусь осторонь не залишиться. І цілком зрозуміло, на чиєму боці буде Білорусь… Вони це розуміють, тому почали посилювати свій північний, білорусько-український кордон. Хоча до цього жодних фактів причин сьогодні немає. Там абсолютна тиша і навіть спокійніше, ніж було раніше”, – додав він” – заявив Лукашенко.
За словами диктатора, ЗСУ активізувалися на кордоні через “загрозу нападу РФ”, про яку йому нічого невідомо. Водночас білоруський правитель наголосив, що Кремль попередить його про можливий напад на Україну.
“У мене таких відомостей про планований напад Росії на Україну немає. Але якби такі задуми були, то білоруські військові, в тому числі я, про це знали б. Нас би повідомили”, – підкреслив Лукашенко.
Раніше про готовність “батьки” посприяти військовій агресії Кремля заявив речник Держдепу США Нед Прайс. За його словами, міграційна криза на білорусько-польському кордоні, яку ініціював Лукашенко, має на меті відвернути увагу від діяльності РФ на сході України.
Між віяловими й плановими відключеннями: у що Україні стане “президентське” вугілля
Прайс наголосив, що глава Держдепу Ентоні Блінкен підтвердив цю думку під час розмови з главою МЗС Польщі Збігнєвом Рау.
“Пан Блінкен підтвердив підтримку Польщі Сполученими Штатами перед обличчям цинічної експлуатації вразливих мігрантів режимом Лукашенка. Дії режиму Лукашенка загрожують безпеці, сіють розкол та мають на меті відвернути увагу від діяльності Росії на кордоні з Україною” – сказав речник Держдепу.
Втім, існують великі сумніви щодо реалізації Лукашенком своїх погроз, адже це перекреслює всі його попередні заяви про нейтральність і миролюбність Білорусі, а також численні зізнання в любові до “братнього” українського народу. На це звертає увагу публіцист і телеведучий Віталій Портников.
Де поділись усі миротворчі маски Лукашенка, які він приміряв на себе весь час, зокрема й під час придушення білоруських протестів після президентських виборів 2020 року? Де всі його заяви про любов до українського народу і України? Всього цього в арсеналі Лукашенка більше немає. Натомість є агресивна риторика й готовність допомагати РФ у війні проти України.
Віталій Портников публіцист, телеведучий
Водночас Портников зауважує, що Лукашенко навіть не приховує свого бажання взяти участь у цьому конфлікті. Адже образу тихої й мирної Білорусі, яка ніяк не дотична до військових конфліктів на пострадянському просторі, вже немає.
“Це сталось після того, як головною метою Лукашенка стала прихильність з боку президента РФ. І тепер білоруський правитель прозоро натякає, що в разі рішення Путіна напасти на Україну, Лукашенко допоможе Росії.
Чинна влада не вважає гібридну війну та енергетичну загрозу з боку Росії однією з головних проблем – адвокат
І це не просто слова білоруського правителя. Це, можна сказати, інший напрям російського удару проти України. З одного боку війська РФ та їхні найманці можуть вдертися на українську територію з боку окупованого Донбасу. З другого боку, зі сторони білорусько-українського кордону можуть прориватись інші російські війська, разом з білоруською армією. Щоб якось вплинути на спротив України агресії РФ”, – говорить телеведучий.
Портников також припускає, що заяви білоруського диктатора потрібні для дестабілізації ситуації в українській столиці.
“Адже відстань від білорусько-українського кордону до Києва набагато менша, ніж від лінії розмежування з ОРДЛО. Таким чином, Лукашенко чудово розуміє, що він говорить. Після втрати Лукашенком легітимності з боку цивілізованого світу, правитель Білорусі перетворився на людину, яка повністю залежить від бажань Путіна. Адже всім зрозуміло, що жодних інших союзників у Лукашенка на політичній арені більше не залишилось”, – зазначає політичний аналітик.
Портников також нагадує, що правитель, який підтримує російську агресію, втягує свій власний народ в авантюри, які можуть коштувати життів молодих білорусів. Адже якщо сьогодні заяви Лукашенка – це лише прояв вірності Кремлю, то завтра Путін дійсно може захотіти втягнути Білорусь у війну з Україною. Це може статись, якщо у Кремлі буде прийняти рішення почати широкомасштабне вторгнення в сусідню державу.
Росія припиняє поставки вугілля в Україну: відома дата
“Тоді поруч з російськими окупантами на території України будуть гинути й білоруські. І похоронки будуть отримувати не лише російські матері, але й білоруські. Тоді виникне питання: у чому ж тоді полягає політика стабільності й миролюбності, яку Лукашенко називав одним з головних своїх досягнень?”, – запитує публіцист.
З Портниковим погоджується його колега, політолог і телеведучий Тарас Березовець. Він звертає увагу на те, що раніше Лукашенко ніколи не казав про свою участь в російсько-українському збройному конфлікті.
Зараз Лукашенко говорить, що збройні сили Білорусі готові відповісти на ймовірне загострення. Виявляється, Україна вже перекинула вісім тисяч своїх військовослужбовців до білоруського кордону. Але, по-перше, ці вісім тисяч – це не армія, а в основному курсанти військових училищ, Нацгвардія, Нацполіція і додаткові підрозділи прикордонної служби. Ці підрозділи відкрито були передислоковані на кордон з Білоруссю для протидії ймовірному прориву мігрантських груп, яких супроводжують білоруські та російські спецслужби.
Тарас Березовець політолог, телеведучий
Він запитує, чому заява Лукашенка про готовність взяти участь у російсько-українській війні з’явилась саме зараз? Адже нещодавно президент Зеленський заявив під час своєї пресконференції, що Україна продовжить закуповувати білоруську електроенергію.
“Експерти з енергетики й нацбезпеки давно попереджають, що підсаджування на “енергетичну голку” Білорусі загрожує великими проблемами. Зокрема й тим, що в найбільш критичний момент, в найбільш холодний період, коли буде пік споживання електроенергії, саме тоді Лукашенко й Путін переріжуть цю енергетичну нитку.
Чи усвідомлюють цю небезпеку в Києві? Безумовно так. Але сором’язливо заплющують на це очі й продовжують сподіватись, що утримання від офіційної критики в бік режиму Лукашенка”, – каже Березовець.
380 мільйонів на вітер: як міністр Галущенко підвів Україну до енергетичної кризи
Він упевнений, що зараз на Банковій отримали “чорну мітку” від Лукашенка. Це фактично попередження, що в разі повномасштабного нападу на Україну варто очікувати не просто російських військ з боку Білорусі. Тепер вже збройні сили Білорусі готові взяти участь у війні на боці РФ і проти України. Водночас політолог виказує сумнів у правдивості заяв білоруського диктатора.
“Як би ми не сприймали Лукашенка, він точно не божевільний. Він зараз намагається лавірувати й ця скандальна заява про підтримку Путіна у конфлікті з Україною скоріше має на меті заспокоїти президента РФ. Мовляв, “Володимире Володимировичу, все під контролем, я на вашому боці, продовжуйте й надалі постачати нам дешевий газ, я нікуди від вас не піду”, – припускає експерт.
Чи готовий Лукашенко реально вступити у військове протистояння? І чи усвідомлює він небезпеку особисто для себе? І чи виконають його наказ збройні сили Білорусі? Коли гроби з білоруськими “двохсотими” підуть навіть не десятками, а сотнями й тисячами – як довго тоді зможе Лукашенко просидіти на російських багнетах? Тому, інакше як жестом відчаю цю заяву “батьки” назвати не можна.
Тарас Березовець політолог, телеведучий
Попри погрози диктатора: Україна збільшує імпорт білоруської електроенергії
Того ж дня, коли Лукашенко заявив про готовність взяти участь у російсько-українській війні, стало відомо про збільшення імпорту білоруської електроенергії в Україну. Згідно з даними Національної енергетичної компанії “Укренерго”, постачання білоруської електроенергії збільшилось до 900 МВт-год, тоді як ще минулого тижня імпорт становив 415 МВт-год.
Атомна генерація, імпорт вугілля і збільшення його видобутку: як в кабміні пропонують долати енергетичну кризу
Зазначається, що потужність на імпорт електроенергії з Білорусі на 29 листопада отримала “ТЕТ Груп” колишнього комерційного директора групи ДТЕК Віталія Бутенка.
У той час як Україна підтримує економіку режиму Лукашенка й купує в нього електроенергію, диктатор заявляє про початок спільних військових навчань з Росією на енному кордоні з Україною. У Білорусі також звинуватили НАТО у нарощуванні наступальних сил поблизу своїх кордонів.
Так, міністр оборони Білорусі Віктор Хренін заявив, що Мінськ проведе навчання з Росією в “середньостроковій перспективі”. Він назвав це відповіддю на нові військові розгортання в країнах на захід і південь від Білорусі.
“Ми бачимо формування військ біля кордонів нашої держави… Нас може турбувати лише мілітаризація наших сусідніх країн, тому ми змушені планувати заходи у відповідь”, – сказав Хренін.
Відключення світла не уникнути: Герус визнав критичну ситуацію з запасами вугілля
Разом з тим українська влада заявляє про вимушеність співпраці з Білоруссю через кризовий стан вітчизняної енергетичної сфери. Водночас за останні два роки видобуток вугілля суттєво скоротився. На думку аналітиків з “Європейського інституту”, Зеленський не розуміє причин наростання кризових тенденцій у різних сферах, адже нездатний правильно діагностувати проблему, а відтак і вжити заходів для їх розв’язання.
Експерти переконані, що нездатність вищого керівництва правильно діагностувати проблему та причини її виникнення – не залишає країні шансів на розвиток, доки її очолюватиме Володимир Зеленський.
“Наприклад, із відповідей журналістам на нещодавньому пресмарафоні стало зрозуміло, що президент вважає, що вирішенням енергетичної кризи в країні є кораблі, які везуть вугілля з інших країн. Хоча насправді проблема полягає в тому, що в Україні з кожним роком його президентства вугілля видобувається усе менше. А власні шахтарі місяцями залишаються без заробітної платні або звільняються”, – вважають аналітики.
Вони також зауважують, що згідно з інформацією Держстату, навіть у жовтні 2021 року видобуток рядового вугілля на шахтах країни виявився на 0,25 млн т меншим, аніж був цього ж місяця торік.
“На скільки саме було видобуто менше саме енергетичного вугілля залишається таємницею, адже саме зараз із незрозумілих причин Держстат засекретив цю інформацію”, – додали експерти.
У “Європейському інституті” підкреслюють, що все це на тлі того, що гострий дефіцит вугілля на складах ТЕС був більш ніж очевидним. А в Росії була введена заборона на постачання енергетичного вугілля в Україну.
“Однак дані за 2020 рік свідчать, що видобуток саме енергетичного вугілля в Україні за один лише рік зменшився на 4,5 млн т у порівнянні з 2019-тим. Чи розуміє Зеленський скільки кораблів із вугіллям має припливти до України, щоб компенсувати багатомільйонні втрати внутрішнього видобутку?”, – наголошують експерти.
Через дії чинної влади українська енергетика може залежати від Росії – розслідування
Вони наголошують, що зростаючі обсяги імпорту вугілля не лише роблять країну вразливою через нестабільність такого постачання, але й змушують платити значно вищу ціну як виробників електроенергії, так і споживачів.
“У Зеленського критикували формульне визначення цін на українське вугілля, яке існувало до 2019 року. Але той підхід забезпечував країну достатніми обсягами вугілля внутрішнього видобутку”, – підкреслили експерти.
“Імпортувалися лише ті марки, які не можливо було видобувати на підконтрольній території. Шахтарі мали заробітну платню, а країна – власне вугілля й відсутність проблем з його накопиченням на складах. Натомість з часу обрання президентом Володимира Зеленського усе змінилося”, – йдеться у матеріалі “Європейського інституту”.
Дефіцит вугілля породжує дефіцит електроенергії, яку виробляють саме завдяки “чорному паливу”. Наразі Білорусь продовжує постачати Україні свою електроенергію, однак після заяви Лукашенка про готовність підтримати РФ у війні проти України, варто очікувати припинення енергоімпорту в будь-який момент.
Про ймовірність припинення Білоруссю постачання електроенергії в Україну попереджав п’ятий президент, лідер партії “Європейська Солідарність” Петро Порошенко. Він наголосив, що у найбільш скрутний момент Лукашенко може відключити енергетичний експорт в Україну.
Закупівля електроенергії в Білорусі – це пастка, метою якої є повернення України в залежність від російських енергоносіїв. Побачите, Білорусь припинить нам постачати електроенергію при температурі мінус 15-20, щоб саме зараз, підсадивши нас на голку, вдарити, щоб було ще більш болюче.
Петро Порошенко п’ятий президент України, лідер партії Європейська Солідарність
“Ми свого часу зробили все можливе для того, щоб завезти з усього світу вугілля: починаючи від США і закінчуючи Австралією… Тоді, коли Путін припинив постачати нам вугілля, ми ж це все проходили. Ми знаємо, як тут діяти. А що ми почули на пресконференції Зеленського? Що винуваті люди. Виявляється, вони мали закупляти вугілля. Виявляється, вони мали закупляти все необхідне. І на сьогодні це поразка чи визнання власної безпорадності”, – зауважив п’ятий президент.
Народний депутат від “ЄС” Олег Синютка також переконаний, що Україна опинилася в енергетичній кризі через провальну політику Зеленського та його оточення. Нардеп зазначає, що чинна влада руйнує енергетичну незалежність, яку величезними зусиллями здобула команда Петра Порошенка.
“Зелена” енергокриза: чи повернеться Україна до залежності від російського газу й вугілля
“Цей сценарій прописаний у Кремлі. Що сьогодні відбувається в підготовці до опалювального сезону? Перша і найважливіша річ – це вугілля. З 2,5 млн тонн вугілля, які повинні бути при підготовці до зими, у нас на складах залишається менш як 700 тисяч тонн. І ця кількість кожного тижня зменшується на 6-7%”, – каже політик.
Ексміністр інфраструктури Володимир Омелян також вважає, що за два роки президентства Зеленського Україна опинилася на межі енергетичного колапсу. Влада фактично знищила всі здобутки попередників щодо стабілізації енергетичної системи. Він нагадав, як Україна поступово переходила до автономної енергетичної системи і відмовлялася від співпраці з Росією та Білоруссю.
Після декількох років стабілізації енергосистеми України ми повністю відмовилися від російського газу. Ми були повністю незалежні від електричного постачання чи з Білорусі, чи з Росії, фактично повністю автономно працювали.
Володимир Омелян міністр інфраструктури України в 2016-2019 роках
Він також нагадує, що за попередньої влади відбулась диверсифікація постачання вугілля для українських теплових станцій. До того ж теплостанції модернізували й почали масово використовувати вугілля, яке видобували в Україні.
“А зараз маємо ситуацію, коли ми через два роки президентства Зеленського знову перебуваємо в енергетичному колапсі”, – заявив Омелян.
Енергокриза, вихід з якої чинна влада вбачає у закупівлі білоруської електроенергії, поглиблюється й тим, що Лукашенко вперше від початку російсько-української війни публічно назвав окупований Росією Крим територією РФ.
“Слуга” Арахамія пов’язаний з компаніями, які імпортують електроенергію з Білорусі – ЗМІ
“Крим де-факто це Російський Крим, а після референдуму і де-юре Крим став Російським”, – заявив білоруський диктатор.
Він також наголосив, що ані для нього, ні для Путіна це не секрет, і що між ними не існує питання про те чий Крим.
Отже, наразі влада Зеленського підтримує економіку відверто антиукраїнського режиму, лідер якого визнає окупацію українських територій і погрожує підтримати подальшу агресію Кремля у разі повномасштабного вторгнення в Україну. Залежність від імпорту ворожих енергоносіїв загрожує не лише відключенням режимом Лукашенка енергопостачання до нашої держави. Фінансування економіки Білорусі виглядає як політичне фіаско Банкової, яка змушена терпіти скандальні заяви диктатора, владу якого в Україні офіційно вважають нелегітимною.
Усвідомлюючи слабку позицію Київа та залежність України від імпорту електроенергії, до якої призвела чинна влада, Лукашенко використовує будь-яку можливість для прояву вірності Кремлю. Визнання окупації Криму, погрози військової підтримки агресії РФ – усе це свідчення не лише лояльності Лукашенка російському сюзерену. Це також прояв відвертої зневаги до української влади та України в цілому.
Як заявив співголова фракції “Європейська Солідарність” Артур Герасимов, РНБО має негайно провести засідання щодо енергетичної кризи – вугілля на складах у п’ять разів менше ніж треба, а з 88 енергоблоків ТЕС 55 не працюють.
Водночас міністр інфраструктури України 2016-2019 років Володимир Омелян заявив, що за два роки президентства Володимира Зеленського Україна опинилася на межі енергетичного колапсу. Чинна влада фактично знищила всі здобутки попередників щодо стабілізації енергетичної системи.
Нагадаємо, Білорусь відновила експорт електроенергії в Україну. З 6 листопада електроенергія почала надходити в українську енергосистему.
Раніше Білорусь у рамках договору про надання аварійної допомоги розпочала постачання електроенергії в Україну.
До того ж в Україні наразі майже у четверо менше запасів вугілля, аніж має бути за графіком Міністерства енергетики.
Нагадаємо, до кінця нинішнього опалювального сезону Кабінет Міністрів України заборонив відключати подачу газу теплопостачальним компаніям та об’єктам соціальної інфраструктури.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Енергокриза і війна: як влада посилює імпорт білоруської електроенергії на тлі погроз Лукашенка appeared first on Прямий.
Схожі новини
Мільярдні розкрадання в “Армії дронів”: детектив НАБУ розкритикував керівництво та пішов із посади
Наступальна операція ЗСУ у Курській області лише початок – Сирський
Допомогу “800+” у Польщі отримають не всі українці