fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Десять років і власність “легалізована”: президент підписав закон, який змінює правила повернення державних земель

Президент України Володимир Зеленський підписав законопроєкт №12089 “Про внесення змін до Цивільного кодексу щодо посилення прав добросовісного набувача”, попри гостру критику з боку громадських організацій та експертів.
Про це йдеться у картці відповідного законопроєкту.
Новий закон передбачає суттєві зміни у сфері повернення незаконно відчужених земель:

Запроваджується 10-річний термін позовної давності — після спливу цього строку держава чи територіальна громада втрачають право вимагати повернення незаконно відчужених земельних ділянок, включаючи ліси, прибережні зони та інші природні території.
Обов’язкова компенсація “добросовісному набувачу” — якщо з моменту незаконного відчуження минуло менш як 10 років і суд ухвалить рішення про повернення земель, держава або громада зобов’язані виплатити власнику компенсацію за ринковою вартістю.
Закон не передбачає компенсацій збитків державі та територіальним громадам, завданих внаслідок незаконного відчуження їхніх земель.

Експерти руху “Чесно” звернули увагу на серйозні недоліки прийнятого закону.
“Хоча документ містить певні винятки для земель стратегічного значення, об’єктів критичної інфраструктури, природоохоронного фонду та культурної спадщини, він має низку нюансів, які фактично ускладнюють або унеможливлюють їх повернення”, — йдеться у повідомленні організації.
Особливе занепокоєння викликає той факт, що межі земель природоохоронного фонду та об’єктів культурної спадщини часто не мають чіткого визначення і не зафіксовані належним чином у Державному земельному кадастрі. У таких випадках держава практично повністю втрачає правові механізми повернення цих активів.
Крім того, Головне юридичне управління Верховної Ради України прямо вказувало, що запропоновані у законопроєкті формулювання можуть створити додаткові перешкоди для повернення майна та земель на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України.
Варто додати, що наприкінці березня електронна петиція з вимогою накласти вето на цей законопроєкт набрала необхідні 25 тисяч голосів на сайті Президента України, що зобов’язувало главу держави розглянути звернення громадян. Проте, попри масове невдоволення, закон все ж було підписано.
Тим часом активісти екологічних організацій вже анонсували серію протестів проти нового закону, який, на їхню думку, відкриває шлях до легалізації самозахоплень природоохоронних територій, зокрема прибережних зон та лісових масивів.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Десять років і власність “легалізована”: президент підписав закон, який змінює правила повернення державних земель appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією