Щороку у травні в Україні вшановують пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу та жертв політичних репресій, які забрали життя у сотень тисяч українців та кримських татар.
День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу
18 травня українці вшановують пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу та відзначають День боротьби за права кримськотатарського народу.
Примусова депортація кримських татар почалася у часи Другої світової війни, після звільнення півострова від німецьких загарбників. 11 травня 1944 року Державний комітет оборони Радянського Союзу ухвалив рішення, відповідно до якого почався процес виселення.
Представників кримськотатарського народу у товарних вагонах вивозили до Середньої Азії — в Узбекистан, Казахстан, Таджикистан та деякі російські регіони. Під час кількатижневої дороги депортованих майже не годували та не поїли. Багато людей не доживало до кінцевої точки призначення.
Як відзвітували у телеграмі Сталіну, із півострова виселили 183 155 осіб, переважно жінок, людей похилого віку та дітей, адже чоловіки на той час були на фронті. За підрахунками кримських татар, 423 100 представників їхнього народу було депортовано.
Станом на 20 травня 1944 року з Криму депортували практично все населення кримськотатарського народу.
Наказ про примусове виселення особисто віддав Йосип Сталін. Відповідна операція була спланована ще до звільнення Криму. За офіційною версією, причиною депортації стало звинувачення кримських татар у держзраді, “масовому винищенні радянських людей” і співпраці з німцями.
Втім, як переконані історики, відповідне рішення пов’язане зі спорідненістю кримських татар та турків, а на той час СРСР розглядав Туреччину як потенційного ворога.
Відтоді десятки років кримськотатарське населення не могло повернутися на батьківщину. Лише у 1989 році заборони на повернення депортованих кримських татар офіційно визнали недійсними, це й посприяло масовому поверненню на півострів. За 4 наступні роки до Криму повернулося близько 250 тисяч осіб.
У листопаді 2015 року Верховна Рада України визнала депортацію кримськотатарського народу геноцидом. Відтоді українська влада звертається до ООН та інших міжнародних організацій із закликом визнати це геноцидом.
День пам’яті жертв політичних репресій
Згідно з Указом Президента Віктора Ющенка від 27 травня 2007 року щороку в третю неділю травня в Україні вшановують пам’ять жертв політичних репресій. Цьогоріч День пам’яті припав на 18 травня.
За різними даними, у період масових репресій та Великого терору, які відбувалися у 20 столітті, людські втрати в Україні складали щонайменше 4,4 мільйона осіб. До каральних заходів у СРСР відносили розстріл, заслання, примусове проходження психіатричного лікування тощо.
Масові репресії Сталіна досягли вершини у 1937 – 1938 рр., цей період назвали “Великим терором”, адже за два роки на території УРСР було засуджено 198918 осіб, з яких близько двох третіх – до розстрілу. За планом тодішнього очільника Радянського Союзу Йосипа Сталіна репресії мали б утвердити авторитарний режим та приборкати населення.
Так, у ніч на 19 травня 1938 року в Києві відбулися криваві події, зокрема у в’язницях НКВД було розстріляно 563 особи. Людей позбавляли життя на подвір’ях тюрем, у підвалах НКВД, іноді — перед місцем поховання.
Керівництво СРСР для поховання жертв політичних репресій спершу відводило спецділянки на кладовищах. А згодом, аби приховати масштаби терору, людей ховали у фруктових садах, парках, приміських лісах. Почасти тіла вбитих засипали негашеним вапном.
Найвідомішим місцем поховань жертв комуністичного режиму в Україні є урочище Биківня, неподалік від Києва. Припускають, що у 1937-1941 роки там було поховано від 20 до 100 тисяч розстріляних жертв терору. Серед відомих людей, похоронених у Биківнянському лісі — письменники Михайль Семенко, Майк Йогансен, Вероніка Черняхівська, художник Михайло Бойчук, митрополит УАПЦ Василь Липківський та тисячі інших людей, вбитих комуністичним режимом.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post День памʼяті жертв політичних репресій: історія масових вбивств українців та кримських татар appeared first on Прямий.
Схожі новини
Оприлюдгнено мінімальну зарплату американців
Кабмін по новому рахувати радянський стаж для пенсій
В Україні різко покращиться мобільний зв’язок